האם כדאי ללמוד כל הלילה? Featured

 2 shut

הרב יוסף צבי רימון

שאלה:

כשאני לומד בלילה הרבה פעמים הלימוד שלי די בינוני. האם עדיף ללכת לישון בליל שבועות וללמוד ביום החג כדי שהלימוד יהיה יעיל יותר?

תשובה:

המדרש (שיר השירים רבה א, נז) אומר שעם ישראל ישן באותו הלילה, וה' היה צריך להעירם בקולות וברקים, "וַיְהִי בַיּוֹם הַשְּׁלִישִׁי בִּהְיֹת הַבֹּקֶר וַיְהִי קֹלֹת וּבְרָקִים" (שמות יט, טז), ועל כך התלונן שנים רבות אחר כך ישעיהו הנביא: "מַדּוּעַ בָּאתִי וְאֵין אִישׁ קָרָאתִי וְאֵין עוֹנֶה" (ישעיהו נ, ב).

המגן אברהם (תצד) כותב שיש מנהג קדום להישאר ערים כל הלילה: "כבר נהגו רוב הלומדים לעשות כן", שכן עם ישראל לא קם לקראת מתן תורה, ואנחנו מנסים לתקן זאת.

אומנם האבן עזרא (יתרו יט, יא) הסביר אחרת. לדעתו עם ישראל לא ישן כל הלילה לפני קבלת התורה כמו כוהן גדול ביום הכיפורים: "והיו נכונים אולי לא יישן אדם בהם בלילה, שישמעו קול ה' בבקר, כדרך כהן גדול ביום הכיפורים". לפי גישה זו, המנהג שלנו להיות ערים בלילה הוא המשך של מנהגם של ישראל במתן תורה.

ר' לוי יצחק מברדיצ'ב סבר שעם ישראל באמת ישן, אולם לא מעצלות חלילה אלא כדי לקבל כוחות לקראת קבלת התורה (קדושת לוי, מובא בעבודת ישראל שבועות למגיד מקוז'ניץ. ומעין זאת כתב האוהב ישראל מאפטא, מובא בנימוקי מהרי"ח, ח"ג מו).

האם עדיף ללמוד תורה בלילה למרות העייפות או ללמוד ביום בערנות? לכאורה יש להקשות עוד על הלימוד בלילה: אומנם אנו לומדים עד קבלת התורה, אבל מייד לאחר קבלת התורה אנחנו הולכים לישון! ייתכן אפילו שאנו ישנים בזמן קבלת התורה!

לכאורה היה מקום לומר שכיוון שמדובר במנהג שאיננו נזכר בגמרא או בראשונים, היה מקום להעדיף לימוד תורה איכותי יותר, אך למעשה נראה שיש ערך גדול למי שיכול לקיים מנהג זה גם בלימוד מעט פחות איכותי.

מדברי המקובלים עולה שיש ערך מיוחד בלימוד תורה בליל שבועות. דברי המקובלים מבוססים על המשנה (תענית כו ע"ב) המתארת את חג השבועות כיום החתונה בין כנסת ישראל לקב"ה: "ביום חתונתו – זה מתן תורה". עם ישראל לומד כל הלילה ומתחבר אל הקב"ה כפי שהחתן מתחבר עם הכלה.

כמו כן בעלי התוספות (ברכות יא ע"ב, ד"ה "שכבר נפטר") שואלים על אדם האומר ברכות התורה בבוקר ואחר כך הולך לעבודתו. מדוע בסוף היום לא יברך שוב ברכות התורה, הרי העבודה היא הפסק? ועונים: "שאני תורה, שאינו מייאש דעתו". האדם חושב כל היום על התורה, ולכן העבודה איננה נחשבת כהפסק.

מכאן למדנו שלעיתים חשובים יותר המגמה, המטרה והחלום מהלימוד בפועל. כמובן, אדם צריך להשתדל ללמוד כמה שיותר, אולם כאשר התורה היא המרכז ומלווה אותו כל היום, העבודה איננה הפסק. מכאן נראה שהלימוד כל הלילה איננו רק בשביל ה'כמות' של הלימוד אלא בשביל החיבור לתורה, התשוקה לתורה.

לתורה יש ערך בקיום מצוות לימוד תורה, ויש ערך גם בעמל בתורה ובזכירת התורה. בשביל כל אלו היינו מעדיפים אולי לימוד ביום. אולם יש ערך נוסף: החיבור לתורה מהווה חיבור לה' (עיינו ליקוטי אמרים ה'). בכל השנה הדגש המרכזי הוא הבנת התורה. בליל שבועות הדגש המרכזי הוא החיבור לתורה.

מובן שאדם צריך לשאוף ללמוד בצורה הטובה ביותר בליל שבועות (ולכן כדאי לישון בצהריים של ערב החג), אולם גם אם הלימוד שלו בינוני, יש מעלה גדולה ללימוד זה. בזכות לימוד התורה בליל שבועות התחברו רבים לאהבת תורה וליראת שמיים.

לכן גם אם הלימוד בינוני כדאי מאוד ללמוד כל הלילה. אם לא היו לומדים בלילה, רוב האנשים לא היו לומדים גם ביום באותה מידה (חמש-שש שעות! כפי שלצערנו יעידו שאר החגים). אם האדם אינו לומד כלל, אין שום טעם שיישאר ער. לכן מי שהגיע לרמת עייפות כזו, עדיף שילך לישון, כדברי המגן אברהם והמשנה ברורה (תקפג, לעניין שינה בראש השנה): "הולך בטל כישן דמי".

לסיכום, מי שלא מצליח כלל ללמוד בלילה, עדיף שילך לישון כשהוא מתעייף, וכך יוכל להתפלל בערנות וגם ללמוד במשך היום. אולם מי שיכול ללמוד, אלא שלימודו יהיה בינוני, עדיף שילמד כל הלילה, כי כך יוסיף אהבת תורה ויראת שמיים, חיבור לתורה וחיבור לה'.

בע"ה שנזכה ללמוד תורה מתוך עומק ומתוך שמחה ולהתחבר בלימוד לאהבת תורה וליראת שמיים.

להצטרפות לקבוצת השו"ת של הרב רימון: https://bit.ly/3uCdqp5

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם