שו"ת ראש השנה תשע"ז

2shut

 

 הרב אורי סדן, רב מושב נוב

 

שאלה:

אנחנו רוצים לבשל אוכל טרי ביום טוב שני של ראש השנה, וגם לעשות מנגל אם הדבר מותר, אך איננו יודעים כיצד לעשות זאת. נודה לרב אם יוכל להדריך אותנו.

תשובה:

בישול ביום טוב - עקרונות – התורה דרשה מאתנו לשמוח ביום טוב, ובפרט ציוו אותנו חכמים על כך בראש השנה שבו נאמר (נחמיה ח, י) "לְכוּ אִכְלוּ מַשְׁמַנִּים וּשְׁתוּ מַמְתַקִּים וְשִׁלְחוּ מָנוֹת לְאֵין נָכוֹן לוֹ כִּי קָדוֹשׁ הַיּוֹם לַאֲדֹנֵינוּ". אולם כמו כל דבר, גם כאן יש לדעת מה מותר ומה אסור. העיקרון אומר שמותר להדליק את האש באמצעות אש קיימת (שו"ע תקב א) אך אסור לכבותה או להנמיכה (שו"ע תקיד א), אלא אם כן הכיבוי נדרש על מנת למנוע את שרפת המאכל, ואי אפשר להשיג זאת באופן אחר (שו"ע תקז ד רמ"א תקיד א). כמו כן אסור להפעיל כל מכשיר חשמלי, כמו בשבת. כעת ניגש מן הכלל אל הפרט:

בישול על גבי כיריים - הדלקת הגז תיעשה באמצעות גפרור מנר נשמה שהודלק מערב יום טוב. ברוב סוגי הכיריים ישנה הצתה חשמלית ויש לנתק אותן מן החשמל לפני החג. אם שכחתם לנתקן, ויש לכם נייר כסף חתוך, אפשר לכסות את המצת (החלק שממנו יוצא הניצוץ לכיריים) בנייר כסף (ניתוק הכיריים מהשקע שבקיר בעייתי שכן תקע זה אינו עשוי להתנתק באופן תדיר (שש"כ י יד)). אחרי ההדלקה יש להניח את הגפרור במקום שיכבה מעצמו.

אחרי הרתיחה מותר להנמיך את הלהבה שבכיריים על מנת למנוע את חריכת התבשיל (אגרות משה או"ח א קטו ועי' שש"כ יג י). בגמר הבישול אסור לכבות את הכיריים, גם לא באמצעות סגירת הבלון מחוץ לבית (שש"כ יג יב) והפתרון המומלץ הוא שימוש ב'חגז'. במקרה שבו חוששים להשאיר את האש דולקת אפשר להרתיח קפה שחור על הכיריים ולחכות שיגלוש בלי לגעת בפינג'ן (אין לעשות זאת אם לא מתכוונים בכלל לשתות מהקפה). אחרי שהאש כבתה כליל יש לסגור את הגז.

אם אתם משתמשים בכיריים חשמליות או קרמיות אסור כמובן להפעילן או לכבותן בשבת ויש לכוון להן שעון שבת שידליק ויכבה אותן באופן עצמאי. אחרי הפעלתן אין לשנות את מידת החום שלהן. בכירים "אינדוקציה" הפועלות רק כל עוד הסיר מונח עליהן, חובה להניח את הסיר לפני שהשעון התחיל להפעיל את הכיריים, ואפשר להסירו רק אחר שהשעון כיבה אותן.

הכנת מנגל ביו"ט - אין לבקע גחלים גדולות ויש להשתמש בגחלים כמות שהן (שו"ע תקא ב). לצורך הבערת האש אפשר להשתמש בנייר טישו חתוך (שו"ע שמ יג) או במדליק פחמים, רצוי נוזלי (על מנת להימנע מחיתוך קוביות ההצתה). קריעת נייר או קרטון לשם הבערתו אסורה (שו"ע שמ יג), ולאשכנזים יש להימנע מהבערת נייר עיתון מודפס (רמ"א שמ ד). הצתת הגחלים תיעשה באמצעות העברת אש מנר נשמה, ואחרי שנדלקו במקצת מותר לנפנף על מנת ללבות את האש (מ"ב תקב ס"ק ו).

במהלך כל השימוש במנגל, וכמובן לאחריו, אין לכבות את האש ויש להמתין בסבלנות עד שהאש תדעך מעצמה. במקרה שבו הגחלים שבו לבעור - לכתחילה אין לכבותן בנפנוף, אלא יש להסיר את הרשת עם הבשר עד לדעיכת הלהבה. במקרה שפעולה זו אינה מעשית (כגון שהרשת קבועה או שהבשר נוטף שומן) מותר לכבות את הלהבה על מנת למנוע את חריכת הבשר.

הכנות מיו"ט ראשון ליו"ט שני - מותר לבשל ביום טוב ראשון רק דברים שנצרכים לאותו היום ולא דברים שנצרכים ליום השני (שו"ע תקג א). יתר על כן, כשם שאסור להכין מקודש לחול כך אסור לעשות ביו"ט ראשון כל פעולה המהווה הכנה ליו"ט שני (רמ"א תרסז א). לדוגמה: אין לשטוף כלים שאינו צריך ביו"ט ראשון על מנת שיהיו מוכנים לסעודת יו"ט שני, אין להניח על הפלטה אפילו דברים מבושלים, ואין לערוך את השולחן לקראת סעודת הערב. אמנם מותר לפנות את השולחן ולנקות את פינת האוכל אחרי הסעודה שכן פעולות אלו נעשות לצורך אותו היום.

בשולי הדברים, על ראש השנה והלכה - ראש השנה במהותו אינו יום של חשבון נפש וחזרה בתשובה. את זה נעשה ביום הכיפורים. זהו יום של קבלת מלכות ה' עלינו ועל כל העולם כולו. מכוחה של קבלת מלכותו אנו מקבלים עלינו את מצוותיו: "קיבלתם מלכותי - קבלו גזרותיי". אולם קבלת עול מצוות, או מה שמכונה היום המחויבות ההלכתית, אינה רק השלכה של קבלתנו את מלכות ה' על העולם, אלא היא אופן הביטוי המשמעותי ביותר שלה. היא הדרך המשמעותית ביותר להראות לעצמנו ולקב"ה כי אנחנו אכן מקבלים את מלכותו, לא כאמירה בלתי מחייבת מהשפה ולחוץ אלא באופן שלם, עמוק - ומחייב.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם