שו"ת SMS - פרשת תצוה Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

אלו ואלו דברי א-לוהים חיים * כיצד אוכל לדעת מה אינו נכנס בהגדרת "אלו ואלו דברי א-לוהים חיים", אלא הוא מחוץ ליהדות? הרב אבינר: עיין בקיצור שו"ע או בכל ספר הלכה ובספר מסילת ישרים.

אכילת חומוס * האם מנומס "לנגב" חומוס? הרב אבינר: לא. יש למרוח על הלחם בסכין.

חדר בריחה * האם בחדר בריחה יש איסור ייחוד אף על פי שהוא מצולם? הרב אבינר: כן. יש ייחוד. ויש גם איסור קרבה. קצשו"ע קנב ח (עי' נטעי גבריאל מה ח-ט – מ"צ).

מחיצה שלא כהלכה בבית הכנסת * האם מותר להתפלל בבית כנסת שהמחיצה בו לא כהלכה? הרב אבינר: לא. בית כנסת הוא מקום של עבודת ה' ולא מקום של עבירה על דבר ה'.

קדיש מפי נכד * האם נכד שאומר קדיש כל אחד עשר החודשים כשאין שם בן (כדברי הרמ"א, שו"ת קיח) צריך לומר קדיש בכל שנה ביארצייט או רק בי"א בחודש של השנה הראשונה? הרב אבינר: יכול כל השנה כי חייב בכבוד סבו (שו"ע יו"ד רמ כד. מטה אפרים, דיני קדיש יתום פ"ג סעי' יד – מ"צ).

בן שהתקלקל * בני היה תלמיד חכם, ועזב את התורה. האם עליי לומר תודה לה', כי זה רצון ה'? הרב אבינר: רצון ה' הוא שיקיים מצוות. אפשר לברך ברוך דיין האמת. וכן להתפלל שיחזור בתשובה.

שיעורי תורה באינטרנט * למה יש עשרות אלפי שיעורים של רבנים באינטרנט, שהוא מכשיר מקולקל? בגלל השיעורים בסוף יתקלקלו! הרב אבינר: א. אנשים שממילא יש להם אינטרנט ילמדו תורה. ב. בכל דבר הולכים אחר הרוב, ורובם ככולם של הלומדים תורה באינטרנט אינם נכשלים בעבירה בגלל השיעורים.

 

 

הרב שמואל אליהו

 

פאה בתחפושת * האם מותר לאישה נשואה לחבוש פאה על הראש בתור תחפושת לפורים? האם משנה מהו סוג הפאה? הרב אליהו: אפשר לחבוש פאה כשברור שזה לא שיער טבעי, ובוודאי פאה צבעונית.

שורש ההתחפשות * מה המקור להתחפשות בפורים? הרב אליהו: זהו מנהג קדום שהחל עוד בתקופת הראשונים באשכנז, ראה בשו"ת מהר"י מינץ סי' יז.

מחלים בצום * האם מי שהחלים מקורונה מותר לו לצום? הרב אליהו: מי שהחלים ב"ה, ומרגיש טוב - יכול לצום. ואם מרגיש חולשה יותר מצום רגיל, לאכול ללא הגבלה.

כשרות שפתון * האם צריך כשרות לשפתון (לצורך טיפול בשפתיים יבשות)? לפעמים חלק מהשפתון נכנס לפה. האם יש להימנע משפתון ללא כשרות? הרב אליהו: אכן, כך הורה אבי מורי הרב זצוק"ל, בדיוק מהסיבה הזאת.

"מוקף בן יומו" * אם אני מגיע לירושלים ביום שישי בצהריים ונשאר גם לשבת, האם אני חייב במצוות פורים?הרב אליהו:נכון, אתה חייב במצוות פורים כמו בן ירושלים

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם