הרווקות מטלטלת אותי Featured

 2 shut
 

מירי ניאזוף

שאלה

שמי יעלה, ואני בת 29, רווקה. בזמן האחרון עוברות לי מחשבות שמאוד מטרידות אותי, למשל שאין לי כוח ולא בא לי להתמודד. כל הערה קטנה של אחרים מעוררת בי בכי, יש לי התפרצויות כעס מול ההורים שלי, ואחר כך אני מתחרטת. פתאום כל התמודדות יומיומית פשוטה הופכת להתמודדות ומאמץ. זה מאוד מבלבל אותי, ואני לא מבינה מה קורה לי. אשמח לעזרה ולהכוונה.

תשובה

יעלה היקרה! ככל שקושי הוא בעל ערך בעינינו, כמו במקרה שלך, רווקות, כך ההתמודדות עימו נעשית מרכזית בחיינו ומשפיעה עליהם. ועם זאת כל התמודדות באה לידי ביטוי באופן ייחודי לכל אחד.

הקשבה לכאב – ההתמודדות עם רווקות יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון היבטים: ציפיות ואכזבות, פגיעה בדימוי העצמי, פגיעה במערכות יחסים, רגשות אשם, שחיקה פנימית, הצפה, פחד, התלבטויות ועוד. ככל שההתמודדות רחבה ומסתעפת יותר וככל שמשך זמן ההתמודדות ארוך יותר, כך נוצרת באופן אנושי תחושת מצוקה, והכאב מצטבר. גם כאן מנעד ביטויי הכאב רחב וייחודי: בכי, כעס, בריחה, רפיון, ויתור, ייאוש ועוד.

חשוב לזכור שמתחת לביטויי הכאב יש כאב שמבקש הקשבה, ואם ביטוי הכאב מוקצן, ייתכן שזוהי זעקה פנימית, כפי שלעיתים ילד קטן מתנהג בהקצנה כאשר הוא אינו מצליח לקבל מענה.

נוסף על כך חשוב להתבונן ולשאול: האם המחשבות שמטרידות אותי הן מחשבות שיש בהן שיפוט? החוויה "אין כוח ולא בא להתמודד" היא ביטוי לשחיקה בהתמודדות, והשחיקה לגיטימית במסע חסר הוודאות של הרווקות, אך השיפוט הרבה פעמים יוצר שכבה נוספת של כאב ותסכול ולא מאפשר להביע חמלה, החיונית בשלב של הקשבה לכאב. לדוגמה, כאשר ילד קטן בוכה סביר להניח שלא יעזור אם מבוגר לידו ילחיץ באמירות שיפוטיות כמו: "מה קורה לך?" או "לא בסדר שכעסת". לכן חשוב להתייחס למצוקה ולביטויי הכאב שתיארת בשאלתך כאל קריאה פנימית להקשבה ולהכלה של הכאב. לעיתים יש צורך בעזרה של מטפלים בתחום לזיהוי מרחב ההתמודדות הייחודי שלך.

בירור הרצון – הרבה פעמים כשאנו אומרים לעצמנו שאנו רוצים משהו זה למעשה ביטוי של חלק שלנו שרוצה, ובו בזמן חלק אחר שלנו לא ממש רוצה (כמו למשל כאשר יש יתרונות במצב הקיים) או גם פוחד (ממצב לא מוכר או בעקבות אמונות מגבילות שיש לנו על חיי נישואין, על החיים ועל עצמנו). חשוב לשמוע את החלקים שבתוכנו ולברר את הרצון שלנו, משום שפיצול מעין זה עלול להיות סיבה נוספת למצב של שחיקה בהתמודדות, כאשר רצון אחד פועל לקידום המטרה בעוד רצון אחר, שלא במודע, חוסם או מעכב את קידום המטרה.

לסיום, לאחר שהקשבת לחלקים הפנימיים שלך באהבה ובלי שיפוט, חשוב גם לתת מענה פרקטי לצורך. עשי רשימה של כל הרעיונות המעשיים שיכולים לעזור לך לממש את הרצון שלך, ונוסף כל כך עשי רשימה של כל מה שאת צריכה לוותר עליו או להעז לעשות כדי לממש את הרצון. כך תוכלי לבחור מתוך מודעות רחבה יותר.

אני מברכת אותך שתבשרי לנו בשורות טובות.

מירי ניאזוף – מטפלת גופנפש רב-תחומית ומנחת סדנאות "נגיעה פנימית". ליצירת קשר: negiapnimit.co.il

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם