עם חרטות Featured

 2 shut

נעמה מוזס

אני בכיתה י"א ומתלבט אם להמשיך ללמוד את המקצוע המורחב שבחרתי. אני מצטער שלא בחרתי במקצוע אחר שרציתי (שנחשב פחות וגם "קשוח" פחות) ומתלבט אם לשנות. מצד שני, חבל לזרוק עכשיו שנה פלוס של השקעה ואולי כבר עדיף להמשיך. מה לעשות?

לא פעם אנו מתבוננים לאחור על החלטה שהחלטנו ותוהים אם זו הייתה בחירה נכונה בעבורנו. אנו מבקשים לעצור, להתבונן על הדרך שעשינו ולבקש מה"ווייז" הפנימי לשנות מסלול. אחד הפרקים בספר של יהודית כץ, "חושבים טוב", עוסק במונח "עזיבה אסטרטגית". לפעמים אנו שואלים את עצמנו מתי ואם בכלל נכון לפרוש. אחרי שהשקענו במערכת יחסים, בלימודים, בעבודה – קשה לנו ככה פתאום לקום וללכת. במיוחד לאור החינוך שקיבלנו על שבח ההתמדה וגינוי הוויתור. התמדה היא בהחלט אחת התכונות החשובות הנדרשות להצלחה בחיים. אולם, מתברר שהניצחון לא תמיד שייך למתמידים. לעיתים עלינו לדעת גם לומר יפה שלום לבחירות שלנו. עזיבה אסטרטגית עוסקת ביכולת להתבונן בכנות על מאמץ שהושקע עד כה ולבחון אם אנו מתמידים מהמניעים הנכונים. כץ מתארת עזיבה מהסיבות הנכונות לא ככישלון אלא כ"נפילה קדימה". השאלה שעליך לשאול את עצמך היא מדוע אתה שוקל לוותר על הלימודים במקצוע המורחב שבחרת, האם משום שקשה (ומה לעשות ש"קשה" לא נמצא רק בלחם...) או משום שלמדת משהו חשוב על עצמך והגעת להבנה שהשקעה נוספת לא תסייע למצב ושעדיף להשקיע את האנרגיה במקום אחר שייטיב לך?

אז מה לעשות?

אחי, אם היית שואל אותי – מה היית מייעץ לחבר טוב בסיטואציה דומה? כדי לקבל פרספקטיבה נכונה על התלבטות המלווה אותנו – מומלץ לתפוס מרחק רגשי בכך שנדמיין עצמנו מתייחסים לדילמה של חבר קרוב. כן, מתברר שאנו נוטים להיות חכמים, לשאול את השאלות הנכונות ולגלות חמלה רבה יותר כלפי אחרים.

לסיים את כל הצלחת – מגיל צעיר חונכנו שצריך לסיים את מה שהתחלנו. אלה חלק מדפוסי החשיבה הנוקשים שמזמזמים לנו בראש. דמיין שיש לך החופש להחליט – לבחון את היתרונות והחסרונות במצב הנוכחי, להניח בצד את השאלות העוסקות באֶגו, כמו "מה זה אומר עליי אם אעזוב עכשיו?" "מה יחשבו עליי אם לא אלמד את המקצוע הנחשב?" ועבור לשאלות מקדמות כמו מה נכון בשבילי, האם המצב הנוכחי מקדם אותי, האם אני מפספס הזדמנות משום שהתחייבתי למשהו שפחות מתאים לי.

איזה כיף, בוטל! פרופ' דן אריאלי מציע כלי שיכול לסייע לנו להבין מה אנחנו באמת רוצים לעשות. דמיינו אירוע שהתחייבתם להגיע אליו (ולא ממש מתאים לכם) ולפתע אתם מקבלים הודעה שהוא התבטל. כנראה תחושו שמחה והקלה. חדוות הביטול נועדה לשפר את ההבנה שלנו את הבחירות של עצמנו, מה באמת מתאים לנו לעשות בזמן המוגבל העומד לרשותנו. אין הכוונה שנעשה רק מה שבא לנו ושלא נתחייב או נתחשב באחרים; מובן שיש לפעול מתוך שיקול דעת ולהבין שבכל בחירה מצויים גם צדדים פחות נעימים. אבל אם בכל שיעור במקצוע המורחב אתה חש תסכול וחרטה על מקצוע הלימוד שבחרת, נראה שאתה לא נמצא במקום הנכון בעבורך.

אולי מחכה לי משהו טוב יותר – פחד מהחמצה (Fear of Missing Out ובקיצור FOMO) מתייחס לתחושת חוסר הנוחות המתעוררת בנו כאשר אנו עסוקים בהזדמנויות שאולי החמצנו או בשל החשש שאחרים חווים חוויה מספקת בלעדינו. בעידן השפע אנו נאלצים בכל בחירה לשלם את המחיר על משהו אחר שלא ניסינו. עלינו לזכור שלכל בחירה יש מחיר. אין מושלם. אם תהיה עסוק כל הזמן במה שאולי פספסת לא תוכל ליהנות מהיש ומהיתרונות של הקיים.

מוטב להצטער על דברים שעשית מאשר על דברים שלא עשית – לא פעם אנו שואלים את עצמנו "מה היה קורה אילו", במיוחד כשמדובר בבחירות בעלות פוטנציאל לשינוי שעשויות היו להשפיע על תהליך ההתפתחות והצמיחה שלנו כמו בחירת בן זוג או מקצוע. ייתכן שאתה עדיין מתחבט בשאלה מדוע לא בחרת במשהו אחר שרצית ומתקשה להקדיש את מרצך לתחום הלימודים הנוכחי. לא תמיד אנחנו חייבים לקבל החלטות גדולות ומרחיקות לכת. אפשר להתחיל בניסוי קטן, כמו לבקש להיכנס לכמה שיעורים למקצוע שאתה חושב עליו (אולי תגלה שזה בכלל לא מה שחשבת), במקום להחליף מקום עבודה אפשר לפתח תחביב קרוב ולבחון אם יש הצדקה לביצוע סיבוב פרסה. ואולי תגלה שהאוצר נמצא ממש כאן, בבחירה שכבר בחרת.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם