שו"ת SMS - פרשת וירא Featured

sms790

הרב שמואל אליהו

שכר שדכנות * בחסדי שמיים זכינו לשדך זוג, והם מציעים לנו תשלום על כך. האם יש בקבלת השכר כדי להמעיט את שכרה של המצווה? הרב אליהו: אשריכם שזכיתם. ודאי שמצווה גדולה יותר לשדך לשם שמיים ולא לשם רווח, אבל אני חושב שאם תיקחו מהם ויש להם לתת, זה ידרבן אתכם לעשות עוד שידוכים. ולכן אני בעד לקחת תשלום על השידוך. כך זה ייתן דחיפה גם לאחרים לעסוק בשידוכים.

תיקון לשקר * אם שיקרתי לחברה שלי וראיתי שהשקר גרם לה צער, האם כדאי לי לספר לה שזה לא באמת קרה ואז היא לא תסמוך עליי יותר, או לשתוק כדי שיהיה בינינו שלום? הרב אליהו: אם השקר הזה גרם לה צער – את צריכה לומר לה שזה לא נכון. אם השקר הזה יגרום לחברה לעשות דברים שיש בהם טעות או שהיא תספר אותו לאנשים אחרים – צריך ללכת אליה ולספר לה ששיקרת. ואת צריכה לסבול את הביזיון שבדבר וזה יהיה לך כפרה על מה ששיקרת. אם זה דבר שאין לו משמעות – את לא חייבת לספר לה. וחשוב מאוד שתקבלי על עצמך להפסיק את השקרים, שזו מידה רעה שעלולה לפגוע בכל החיים שלך.

סגולת האתרוג * טרם זכיתי להיפקד בפרי בטן. האם יש אפשרות לקבל מהסגולה של האתרוג של הרב? הרב אליהו: לצערנו לא נשאר מהאתרוג של הרב אליהו. אבל הרב היה מציע לעשות ריבה מכל אתרוג של מי שבירך עליו בחג סוכות, וראינו הרבה ישועות גם מאתרוגים כאלה.

אוהד ספורט * האם עניין עז בספורט (כאוהד) הוא בזבוז זמן או הנאה לא מזיקה? הרב אליהו: להיות אוהד ספורט זה בזבוז זמן מוחלט. להתאמן בספורט – אם זה לצורך בריאות, מעולה. אם זה בשביל לנצח אחרים – אין בזה שום תועלת, ולהפך, אין בזה שום ואהבת לרעך כמוך. ואם זה בשביל להראות את חוזקו וגובהו – זה ממש פסול. כבר אמר ירמיה (פרק ט כב): "כֹּה אָמַר ה' אַל יִתְהַלֵּל חָכָם בְּחָכְמָתוֹ וְאַל יִתְהַלֵּל הַגִּבּוֹר בִּגְבוּרָתוֹ אַל יִתְהַלֵּל עָשִׁיר בְּעָשְׁרוֹ. כִּי אִם בְּזֹאת יִתְהַלֵּל הַמִּתְהַלֵּל הַשְׂכֵּל וְיָדֹעַ אוֹתִי כִּי אֲנִי ה' עֹשֶׂה חֶסֶד מִשְׁפָּט וּצְדָקָה בָּאָרֶץ כִּי בְאֵלֶּה חָפַצְתִּי נְאֻם ה'". אדם צריך לשמוח בחסד ובצדקה שהוא עושה. באמונה שהוא מאמין. ולא בשרירים שלו.

חיזוק באמונה * אני ממש רוצה להתחזק באמונה ולא יודעת איך! פעם היא ממש הייתה איתי ועכשיו כבר לא. איך מתחזקים באמונה? הרב אליהו: אני מתחזק מאוד מהתבוננות בעולם. כל כך מופלא לראות את הכוכבים בשמיים שמסודרים בסדר מדהים (למשל חוקי קפלר). לראות את הפרחים, באיזו חוכמה הם ברואים. לראות פרפרים שנודדים לאורך יבשות. כל כך הרבה דברים פלאיים מדהימים. אני גם מתחזק מאוד באמונה מהתבוננות בפלא הגדול שבו רואים איך כל האנושות משתנה ומתקדמת במשך אלפי שנים לעבר הערכים של התורה. למשל, איך עולם שלם אימץ ומאמץ את שבע מצות בני נח שהתורה כתבה לפני אלפי שנים. איך הוא מאמץ מאות הלכות אחרות. הדבר השלישי שמחזק אותי הוא לראות איך נבואות שנכתבו לפני אלפי שנים מתקיימות אחת אחת בימינו. כתבתי על זה ספר שלם, "הנבואה", הוא מכיל כשלושים נבואות שמתגשמות בימינו, ואין בעולם דבר דומה של מישהו שאמר משהו לפני אלפי שנים ואכן קרה. כמו שאף אחד לא יכול לכתוב לנו מה יקרה בעוד אלף שנה, והנה זה קורה. לא מדהים?

אמן וקדושה בעת לימוד * האם אני חייב לענות לקדיש, קדושה, ברכו וכו' כשאני באמצע לימוד? הרב אליהו: יש אומרים שלא. אבא אומר שכן.

מהי המצווה שהכי קשה לקיים? הרב אליהו: את כל המצות צריך לקיים בשמחה ולא בקושי. אבל באמת מה שקשה לאדם – הוא השליחות שלו בחיים. כמה שיותר קשה – יותר שליחות. לפעמים יש שליחות זו ולפעמים יש שליחות אחרת.

פחד קהל * יש לי פחד קהל, זה גורם לכך שבכל פעם שאני עולה לתורה הלב שלי דופק והקול שלי רועד. בגלל זה אני נמנע מעלייה לתורה, מקריאה בתורה, ממעבר לפני התיבה ומדיבור לפני קהל. האם כבודו מכיר לכך פתרון? הרב אליהו: הפתרון הוא לעלות לתורה או להתפלל בפני קהל קטן ומצומצם או בקבוצה משפחתית, ולאט לאט להתקדם לקהל גדול יותר. וכמובן – לומר פרק תהילים ותפילה קצרה לה' שיפתח את שפתיך ותאמר דברים טובים לשומעיך.

הוצאת ציצית לספרדים * האם עדיף שספרדים יוציאו ציציות או שישמרו על המנהג להכניס? הרב אליהו: אם מרגיש שבסביבה שלו הוצאת הציצית מחזקת ומגינה – אפשר להוציא.

דיווח על הוצאות * האם מותר לי לדווח בדו"ח הוצאות נסיעות על נסיעה הלוך וחזור אף שבמציאות נסעתי הלוך באוטובוס וחזור הלכתי ברגל? הרב אליהו: אפשר, כי נותנים לכם אפשרות של נסיעה, ומי שמעדיף ללכת ולשמור את הכסף – זכותו.

אמונה וגמרא * אני מתחבר יותר ללימודי אמונה, הרב קוק וכו', האם זה בסדר להפחית מלימוד הגמרא ולהשקיע יותר בלימודי אמונה, או שגם אם אני מצליח יותר באמונה עליי להשקיע את רוב זמני בגמרא? הרב אליהו: צריך את שניהם. אי אפשר להשקיע את כל הזמן רק בלימודי אמונה, ואי אפשר רק בלימודי הלכה. צריך גם וגם, וחשוב לדעת כי בתחילת דרך הלימוד אכן עליך להשקיע את רוב היום בלימוד גמרא והלכה, בשילוב לימוד אמונה. לאחר שתקנה לעצמך קומה של בסיס ביסוד התורה הזה, תוכל להשקיע יותר בלימוד אמונה. בהצלחה.

לימוד נשי לעילוי נשמה * האם בת משפחה יכולה להשתתף בלימוד משניות לעילוי נשמה ולהיחשב כחלק מסיום הש"ס, או דווקא גברים? הרב אליהו: ודאי שאפשר.

מעשר לבני משפחה * האם אפשר לתת כספי מעשר לעזרה לילדים או לנכדים? הרב אליהו: אם הבנים או הנכדים נצרכים – מותר לתת מכספי המעשר שלנו ולא מכספי מעשר של אחרים שמופקדים אצלנו. וגם כשנותנים מכספי מעשר שלנו, לא לתת את הכול לבני המשפחה, אלא חלק למשפחה וחלק לנזקקים אחרים.

מעשר לחיסכון * האם אפשר לסגור כספי מעשר בתוכנית חיסכון המוקדשת לסיוע בעתיד? הרב אליהו: מטרת המעשר היא צדקה לעניים מדי חודש בחודשו, ולא לחיסכון.

שימוש בכרטיס שעליו פסוקים * האם מותר להשתמש בכרטיס ולעשות בעזרתו פסים כשעל גבי הכרטיס כתובים דברי תורה או פסוקים? הרב אליהו: אפשר להשתמש בדברי תורה כסרגל לכתיבת דברי תורה.

טבעת מזהב לבן * האם מי שרוצה לקדש בטבעת מכסף, שכך עדיף לפי הקבלה, יכול לקדש בטבעת מזהב לבן? הרב אליהו: עדיף לקדש בטבעת מכסף ולא מזהב לבן, ובלבד שהכלה שמחה בזה. שאם לא שמחה – הרי שהפסיד את המצווה העיקרית לשמח את הכלה. ובמקרה זה עדיף לקדש בטבעת מזהב.

חשש לסחורה גנובה * האם מותר לקנות מערבי רמקול במחיר נמוך מאוד, שיש חשש שהוא גנוב? הוא לא נותן קבלה. הרב אליהו: אם יש חשש שהוא גנוב, לא לקנות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם