שו"ת SMS - פרשת כי תבוא Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

 

 

שותפים לדירה * בין שותפים לדירה יש חילוקי דעות באשר לשינוי בדירה. האם הרוב צריך להתחשב במיעוט או שהמיעוט צריך לקבל דעת הרוב? הרב אבינר: בשותפים צריך הסכמת כולם.

 

 

 

פעמוני כוהן גדול * אומרים שכאשר הכוהן הגדול נכנס לקודש הקודשים היו הפעמונים מצלצלים, והרי היה נכנס שם בבגדי לבן? הרב אבינר: נכון, לשם נכנס בבגדי לבן (ויקרא טז א-ד), ורק בקודש היו הפעמונים מצלצלים (שמות כח לה).

 

 

נרות ביום הולדת * עוגת יום הולדת עם נרות מותרת על פי ההלכה? הרב אבינר: יש אומרים שאסור משום חוקות הגויים, ויש מתירים, כי האיסור של חוקות הגויים הוא שלוש אפשרויות: א. סרך עבודה זרה. ב. חוסר צניעות. ג. הבל. ופה אין זה הבל, אלא כדי לשמח. אבל יש דין לא לכבות נר בנשיפת הפה (כה"ח יו"ד קטז אות קטו. שו"ת יביע אומר ט או"ח צה יד), ויש אומרים על מי שלא נזהר "שומר פתאים ה'" (שו"ת שלמת חיים ה ב ח - מ"צ).

 

 

טראנסים * אפשר לשמוע טראנסים? הרב אבינר: הכלל הוא שאפשר לשמוע מוזיקה שמעוררת רגשות עדינים וכשרים (הרמב"ם באיגרתו לחכמי ארם צובא. אגרות הרמב"ם עמ' 428 – מ"צ).

 

 

אובדן ילד * הילד שלי מת. האם במקום לומר: איבדתי ילד, אני יכולה לומר: החזרתי ילד לה'? הרב אבינר: כן. כך אמרה אשתו של רבי מאיר (מדרש משלי לא – מ"צ).

 

 

הרב שמואל אליהו

 

 

מקביל * האם יש בעיה מבחינה הלכתית לצאת לפגישה עם עוד מישהי אחרי כמה דייטים עם מישהי אחרת? תודה.הרב אליהו: לא מוסרי לצאת במקביל עם שתי נשים.

 

מקדש עכשיו * למה אנחנו לא בונים את בית המקדש פיזית? הרב אליהו: הסיבה העיקרית היא שבית המקדש הוא בית של כל העם ולא של מפלגה אחת, והעם עדיין לא כל כך מבין למה זה חשוב. לכן צריך לעבוד קשה שכל העם ירצה מקדש וקדושה.

 

סדר תפילה * אם יוצאים לנסיעה על הבוקר, מה להגיד קודם, ברכות השחר או תפילת הדרך? הרב אליהו: קודם ברכות השחר.

 

גניזה * האם תיק ניילון לטלית ותפלין צריך גניזה? הרב אליהו: לא חייב לגנוז. כדאי לגנוז.

 

ציפורניים בשישי * יש בעיה לגזוז ציפורניים ביום שישי? הרב אליהו: אין בעיה, ויש אפילו מצווה.

 

למה דווקא צום * אני לא מבין מה העניין בצום. אם אנחנו צריכים לחשוב על מה שקרה ולעשות חשבון נפש, הצום רק גורם הפוך, אין כוח לחשוב וללמוד. הרב אליהו: המציאות מלמדת שבצום אנשים חושבים ועושים חשבון נפש. כל זה בגלל שאנחנו בנויים מגוף ונפש מחוברים. אם לא צמים, קשה להשתנות. בסך הכול של החיים זה מאוד עוזר.

 

התבודדות * האם יש עניין להתבודד? הרב אליהו: יש עניין גדול ליצור קשר אישי עם הקב"ה ולדעת לעשות חשבון נפש נכון. יש מי שעושה זאת בהתבודדות, ויש מי שעושה זאת בתפילה ולפני השינה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם