לנגב לך את הדמעות Featured

 2 shut

 

 

בעלי סובל תקופה ארוכה מתחושת דיכאון, הוא אמנם הולך לעבודה, אבל כשהוא חוזר אין לו כוח לכלום. הוא לא עוזר בבית, לא רוצה לשחק עם הילדים או סתם לצאת לבלות. מאז הקורונה זה רק החמיר. אני מנסה לשכנע אותו ללכת לטיפול, אבל הוא טוען שזה יקר מדי. אין לי יותר כוח להכיל ולנסות לעודד אותו כל הזמן. ומה איתי? גם אני זקוקה למישהו שישמח אותי, שאוכל להישען עליו. מה לעשות?

 

נעמה מוזס

לכולנו יש תקופות מסוימות שבהן אנו חשים ירידה באנרגיה, שמצב הרוח ירוד ודכדוך. לא תמיד אנו מצליחים להבין את חומרת המצב ומעדיפים לראותו כתקופה זמנית שתחלוף. במצב כזה לבן הזוג יש תפקיד משמעותי לא רק במתן תמיכה ותקווה אלא גם בהצבת מראה ודחיפה לקבל עזרה. את מתארת מצב לא פשוט שנמשך כבר תקופה מסוימת, ולפיו נראה שבן זוגך סובל מתסמיני דיכאון – תפקוד בסיסי לצד תחושת ריקנות, חוסר מוטיבציה וקושי ליהנות ולשמוח.

 

בדומה לאדוות הנוצרות במים – להתנהלות שלנו יש השפעה על מעגלים נוספים. אנחנו לא נמצאים לבד במערכה. ההתמודדות של בעלך משליכה על המשפחה ועל המערכת הזוגית, וזו עוד סיבה חשובה לקבלת עזרה. במצב שאחד מבני הזוג סובל מדיכאון עלולה להתקבע חלוקת תפקידים לא שיוונית של תומך ונתמך. לעיתים עלולים להיכנס למלכוד שבו בן הזוג הנתמך זקוק לתמיכה ולתשומת לב רבה ואינו מסוגל לסייע לזולת, ואילו על כתפי בן הזוג התומך מצטברים עומס, שחיקה, דאגה, אשמה וגם תסכול וכעס כאשר המצב לא משתפר ובן הזוג מתקשה להעריך.

 

אז מה אפשר לעשות?

 

יד על הדופק – לא תמיד אנו מודעים לחומרת המצב, במיוחד בתקופה האחרונה שבה אפשר לתלות לא מעט קשיים במשבר הקורונה. שימו לב לשינויים בהתנהגות ובמצב הרוח, ובמידת הצורך פנו לעזרה מקצועית. חשוב לזכור שדיכאון הוא "חור שחור" שאפשר להישאב לתוכו במהירות, וככל שנסתייע בתחילתו יהיה קל יותר להתמודד עימו.

 

כשהולכים על ביצים הן בסוף נשברות – לא תמיד אנו מבינים את משמעות הדיכאון, מדוע בן הזוג פועל כפי שהוא פועל, ומה נכון לומר או לעשות. אנו חוששים להביע את הרצונות שלנו, לתכנן קדימה, לא רוצים להלחיץ או לערער את האיזון העדין בין "אני" ל"אתה" ול"אנחנו". כאשר האנרגיה מתועלת למקום אחד – הזוגיות נדחקת הצידה, וללא תקשורת כנה ופתוחה סיר הלחץ ימשיך לבעבע ולבסוף עלול להתפוצץ.

 

לפתוח ערוצי תקשורת – עם כל הרצון הטוב לסייע לבן הזוג, לרובנו אין כלים והכשרה להתמודדות במצבים מורכבים (וגם מי שיש לו הידע, לא בהכרח יצליח ליישמו כשמדובר באדם קרוב). גם לא לדעת זה בסדר. עלינו להשתדל לתמוך בבן הזוג ו"להיות שם בשבילו" אך איננו יכולים לתת תמיד את המענה המדויק. ולכן מומלץ לברר למה בן הזוג זקוק, מה עלול להכביד עליו ועל מה הוא מבקש שלא נוותר לו. יש שיעדיפו לכתוב או להקליט בטלפון מאשר לשוחח פנים אל פנים. מצאו את הדרך הנוחה לכם לתקשר, והעיקר שתדייקו בדברים שאתם זקוקים להם זה מזה.

 

S.O.S עדיף להשקיע את האנרגיה בתהליכי ריפוי ולא בהסתרה או הכחשה. בן זוגך זקוק לעזרה. מה שכעת נחשב יקר עלול לעלות אחר כך הרבה יותר. הרי אם חלילה היה מדובר במחלה פיזית, הייתם פועלים למציאת התרופה המתאימה. כך גם אין לזלזל או להמעיט בחומרת קושי נפשי.

 

מסכת חמצן – בהוראות הבטיחות לפני הטיסה הדיילת מסבירה שבמצב חירום תחילה על ההורה לעטות על עצמו מסכת חמצן, ורק לאחר מכן לסייע לילד היושב לצידו. עלינו לדאוג לעצמנו כדי שנוכל לסייע לאהובינו. את זקוקה למישהו שיכיל אותך, לעזרה טכנית, לזמן להתאוורר. זכרי שלא תמיד אנשים יכולים לנחש מה המצב או למה את זקוקה. נסי לבקש באופן מפורש.

 

להשאיר את הציפיות לכריות – לא נורא אם הבית יהיה פחות מתוקתק, אם האוכל יהיה פחות מושקע; שמרו את האנרגיות לדברים החשובים. עם זאת, השתדלו לייצר עוגנים קבועים כמו ארוחת ערב משפחתית או יציאה לבילוי שיטעינו ויחזקו אתכם.

 

לוקח זמן לתקן לב שבוכה – יש תחומים שבהם קיצורי דרך אינם יעילים. הגדירו פרקי זמן סבירים (לפחות חודשיים-שלושה) כדי לבחון יעילות טיפול ואם יש צורך בכלים נוספים להתמודדות, ואל תשכחו לחזק צעדים (אפילו "קטנים") של התקדמות.

 

עוד לא אבדה תקוותנו – מרכיב התקווה הוא קריטי ביציאה מדיכאון. תקווה כוללת כוח רצון וחשיבה מעשית לכיוון יעד. לפי סניידר שפיתח את "תיאוריית התקווה", באפשרותנו להיעזר בכוח המרפא של הסיפור שאנו מספרים לעצמנו. בידינו הבחירה אם לספר סיפור של ייאוש וכישלון או להתבונן ביש, במה שעתיד להתחדש, בסיפור ניצחון יום-יומי, בטוב שכאן ושעוד יבוא.

 

נעמה מוזס – טיפול פרטני וזוגי. CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם