מרגיש לא שייך Featured

 2 shut
 

מירי ניאזוף

 

שמי דן ואני בן 16. בכל פעם שאני נפגש עם חברים, אני מרגיש שאני מפריע ולא רצוי. זה מאוד לא נעים לי, אבל אני לא יודע מה לעשות. הדבר שהכי קשה לי הוא שאני כמעט לא מדבר, רק צוחק מדברים שאחרים אומרים, אבל לא באמת מרגיש שייך.

 

תשובה:

 

דן יקר! אחד הצרכים הבסיסיים להתפתחותנו הבריאה היא תחושת שייכות. זהו צורך שיש לו משמעות בבניית הזהות והדימוי העצמי – אם אני שייך אני שווה, וזה אומר עליי שאני בעל ערך, משמעותי, אהוב, רצוי, מספיק טוב. כאשר אני מרגיש לא שייך, מיד כל הערכים הללו מתערערים ומקבלים סימן שאלה, ביני לבין עצמי – אני משמעותי? אהוב? רצוי? מספיק טוב?

 

כאשר אנו יוצאים החוצה עם סימני שאלה על עצמנו, באופן לא מודע נחפש אישורים. ישנם אנשים שיחפשו אישורים באופן אקטיבי, ויש אנשים שהחיפוש אחר האישור ייעשה אצלם בעיסוק-יתר בפרשנות של רמזים מילוליים ולא מילוליים מהסביבה. הבעיה היא שכאשר יוצאים החוצה עם ערך עצמי לא מאושר או נמוך, הנטייה לפרשנות תהיה שלילית, והדבר יגביר עוד יותר את התסכול והתלות באישור חיצוני.

 

לכן, בשלב הראשון חשוב לראות שההרגשה שלך שאתה מפריע ולא רצוי היא פרשנות שלך, כך אתה תופס וחווה את עצמך בסיטואציה החברתית, וסביר להניח שזה לא סתם, יש סיבה, אולי עתיקה, שכך אתה מפרש את הדברים וחווה אותם. לכולנו יש רישומים בנפש מתוך מסקנות שהסקנו על עצמנו, מחוויות שחווינו בעבר, וחשוב שתפגוש את הילד שבך שחווה והפנים שהוא מפריע ולא רצוי.

 

הימנעות היא אחת הדרכים הכי בטוחות לשמור עלינו בטוחים, "מה שבטוח בטוח", זהו מנגנון הגנה שאומר "אם אני לא אדבר – בטוח שלא יבקרו, ילעגו, ידחו". אבל גם הפחד הנוקשה מביקורת לעג ודחייה מגיע מאותו מקום של ערך עצמי, שכל הזמן הולך עם סימן שאלה – אני בסדר? כנראה לא סתם אתה מרשה לעצמך רק לצחוק מדברים של אחרים, כי זה מספיק בטוח. תזכור שבזמן שאתה עסוק במה שאחרים חושבים עליך, אחרים עסוקים במה שאתה חושב עליהם, או עסוקים בליהנות. כדי לאפשר לעצמך לדבר וליהנות בטבעיות עם החברים, עליך לשאול את עצמך "מה יקרה אם אני אאשר לעצמי לדבר חופשי, יצחקו? ילעגו?" מה הפחד מספר לך? חשוב שתהיה עם הפחד, תקשיב לו, תבטח בהגנה שלו עליך, תפגוש את הילד שבך שפוחד לחוות פגיעה, ותראה איך אתה בשל מפעם לפעם, מתוך המפגש הפנימי החוזר הזה, לשחרר, להסכים לאשר עוד קצת תנועת חיים טבעית, עד שתגלה שהרבה יותר בטוח להיות טבעי ומכיל פגיעות, כי תגלה שהן לא היו פגיעות חיצוניות אמיתיות, אלא פרשנות שלך, שהייתה זקוקה לאישור פנימי שלך – ללא תנאים ותלות באחרים. בהצלחה רבה!

 

מירי ניאזוף – מטפלת גוף-נפש רב-תחומית, ומעבירת סדנאות "נגיעה פנימית".
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם