מרוב אהבה שותק Featured

 390 2 shut
 

נעמה מוזס

בת הזוג שלי נעלבת שאני לא אומר לה שאני אוהב אותה. אני מעדיף לומר "אני אוהב אותך" רק כשיש כוונה אמיתית מאחורי המילים, גם אם זה יהיה לעיתים רחוקות, ולא כי מצפים ממני. מה נכון לעשות?

אחת המתנות המשמעותיות שזוגות יכולים להעניק זה לזה היא הכרהוהוקרה. הכרה בערך של בן הזוג, הכרה בצרכים ובתחושות. גם בתחומים אחרים אנו זקוקים להכרה במי שאנו בעיני הזולת: במילה טובה מהבוס, בתעודה בסיום שנה, במילים שהתינוק שומע מסביבתו מרגע שנולד ("איזה אוצר!").

ההכרה אינה יכולה להתבצע בראש שלנו בלבד, עלינו לתת לה ביטוי מעשי או מילולי. מאחורי המילים "אני אוהב אותך" מקופל צורך אנושי בסיסי ועמוק – הצורך להיות נאהב. לעיתים הדרך שבה אנו מביעים את אהבתנו לזולת אינה בהכרח הדרך הגורמת לו לחוש אהוב. ד"ר צ'פמן טוען בספרו 'חמש שפות של אהבה' שאם נצליח להתמקד בצורכי האחר ולהביע את אהבתנו בשפה שהוא מבין (ולא רק במה שגורם לנו לחוש אהובים), נשדרג את מערכות היחסים שלנו.

יש שפות שונות לאהבה, כמו מילים, זמן איכות, מתנות, נתינת שירות ומגע. כשרוצים לשמוע שיר ברדיו ורעשי הרקע מפריעים, מנסים למצוא את התדר המדויק כדי להאזין באופן צלול ונקי. בדומה מומלץ להתכוונן זה לזה ולמצוא את התדר המדויק שבו תחושו אהובים.

שאלת מה נכון לעשות? קשה לענות על השאלה במונחים של נכון או לא נכון, וודאי שאין תשובה אחת מוסכמת. בני זוג הם ישויות נפרדות, ולכל אחד צרכים ורצונות שונים. הפתרון טמון במודעות לפערים וביכולת ליצור גשר שיחבר ביניהם.

הבדלים בקצב הלב – די מתסכל ללכת לצד אדם הפוסע בקצב שונה משלך. רבים מתלבטים מתי לומר בפעם הראשונה לבן הזוג "אני אוהב/ת אותך". מה יקרה אם לשני זה מוקדם מדי? מה זה אומר אם רק אחד מבני הזוג מצהיר על רגשותיו? האם זה יגרום מבוכה או ריחוק כאשר השני עדיין לא נמצא שם?

בתחנות רבות במסע הזוגיות יש הבדלים בקצב הלב. בני זוג שונים מבחינת אישיותם (כמו טיפוסים מוחצנים לעומת מופנמים), יש פערים בצורך באינטימיות וקרבה, בעוצמת הרגשות ובאופן שמבטאים אותם. עם זאת חשוב לזכור שגם מי שהולך בצעדים איטיים יותר עדיין מתקדם. הזוגיות מורכבת משני לבבות פועמים, ולא בהכרח הקצב יהיה תמיד זהה.

50 גוונים של אהבה – פרחי האהבה אינם נפתחים בקצב אחיד. כדי שקשר יצמח באופן בריא הבסיס צריך להיות מושתת על אמון ואותנטיות בקשר. אני מבינה את הקושי שלך להביע אהבה רק משום שבאותו רגע מצפים ממך לומר זאת, אולם בין "אני אוהב אותך" ללא לומר דבר יש מנעד של אפשרויות. אפשר להביע הצהרות אהבה רכות יותר כמו "אני אוהב בך את זה" או "אני שמח שבחרת בי", "תודה שאת לצידי", ומובן שאפשר להביע אהבה באופן לא מילולי.

להוקיר – מעניין שהמילים הכרה והוקרה דומות כל כך. כשרוצים להכיר אדם לעומק אפשר להתמקד בתכונותיו השליליות או לכוון את הזרקור לתכונות החיוביות שגורמות לנו לרצות להכיר אותו ולהיות עימו בקשר קרוב. לשם כך עלינו לאמן את שריר ההוקרה ולהעריך את הדברים הקטנים, היומיומיים. מדובר בעבודה פנימית הדורשת ויתור על ציפיות מוקדמות והתבוננות מנקודת מבט חדשה ומתפעלת.

הנטייה הטבעית ההישרדותית שלנו היא להפנות את תשומת הלב לשינוי, בעיקר לשינוי שלילי העלול לאיים, וכך להיערך לסכנה. המוח מתמקד במה שחסר. בתהליך של הכרת הטוב עלינו לעשות פעולה הפוכה, להתמקד ב'יש', להגדיל ולהעצים אותו. כתוב מה אתה מעריך בבת הזוג שלך. שים לב במיוחד לדברים המובנים מאליהם.

נוסחת 1:5 – גוטמן ניתח דפוסי תקשורת של זוגות וגילה נוסחה חשובה: 1:5. הנוסחה טוענת שבזוגיות טובה יש צורך בחמישה מסרים חיוביים על כל מסר שלילי. הצורך להיות נאהב מתמלא כאשר סך החוויות החיוביות שלנו בקשר מתרחב.

להביע רגשות – כאשר אנו חושפים רגשות בפני בן הזוג אנו יוצרים אינטימיות רגשית אך גם מסתכנים, כי אפשר להיפגע. אל תוותר על יצירת קרבה הכוללת הבעת רגשות ושיתוף הדדי. גם אם אתה מתקשה להביע את תחושותיך במילים, נסה לשתף בקושי ולהביע את רגשותיך בדרכים אחרות. זה דורש אמון ואימון. כפי שכתב ליאו בוסקאליה: "אהבה היא זרועות פתוחות. אם תשמור אותן סגורות, תחבק רק את עצמך".

נעמה מוזס – טיפול אישי וזוגי, CBT, מרצה ומנחת סדנאות: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם