מר נחמד Featured

 2 shut
 
 

נעמה מוזס

 

שאלה

 

יש לי בעיה. אני יותר מדי נחמד. קשה לי לחשוב שאנשים נפגעו ממני או כועסים עליי. אני ממהר לבקש סליחה גם אם אני חושב שהצדק איתי. חשוב לי לשמור על יחסים טובים, וכשמישהו מבקש ממני טובה, גם אם לא יתאים לי, לרוב לא אסרב. מה אפשר לעשות?

 

תשובה

 

אני נזכרת במשפט שנהגו לכתוב על קירות הכיתה: "נחמד להיות חשוב, אבל חשוב יותר להיות נחמד". בדומה לכל משפט בחיים כדאי לשחק עם הנקודה ולהרשות לעצמנו לעיתים להניח בסופו סימן שאלה. אין ספק שחשוב להביע במערכות היחסים שלנו אכפתיות ורצון טוב, אך כל מכל זקוק לגבולות, אחרת לא יחזיק דבר בתוכו. לפי מה שתיארת נראה שמרוב נחמדות אתה עצמך הלכת לאיבוד.

 

לפני כמה שנים הציגו חוקרים לאנשים רשימה של אירועים מפחידים וביקשו לדרג אותם. להפתעת החוקרים הפחד שזכה למקום הראשון לא היה פחד ממוות אלא דווקא פחד קהל. הצורך בשייכות ובאהבה הוא צורך הישרדותי בסיסי הטמון בנו. בעבר חיו בני האדם בקבוצות כדי לשרוד בטבע, ולכן נידוי נחשב לגזר דין מוות. גם היום הנטייה של רובנו היא להשוות עצמנו לאחרים, לקבל אישור חברתי ולהימנע ממצבי חרם ובושה. החשש מדחייה חברתית עלול לשתק אותנו.

 

כדי למנוע מצבים של דחייה יש המוכנים לרַצות את האחר עד כדי התעלמות מהצרכים, הרגשות והערכים האישיים. לעומתם יש שיעדיפו להתנתק ולהביע אדישות. מאחורי שני המצבים האלה מסתתר הפחד להיפגע. הצורך להיות נחמד קשור לנטייה לרַצות (to please). נטייה זו עשויה להתפתח בילדות המוקדמת בסביבה המעניקה חיזוקים בעבור התנהגות ותרנית המכוונת בעיקר לצורכי האחר בילדים שגדלו ללא מתן תוקף לכעס שלהם ולאפשרות לאכזב.

 

החשש מדחייה גורם להתנהגות מרַצה המשרתת את הסביבה אך עלולה להיות הרסנית לאדם עצמו, המתקשה להיות נאמן לרצונותיו. החיים דורשים מאיתנו לא רק לגלות אכפתיות לסביבה ולוותר אלא גם לדרוש את המגיע לנו. אנו מחנכים לנתינה ונדיבות, אך חשוב שתכונות אלו תבואנה ממקום של בחירה ולא מתגובת ריצוי אוטומטית. היכולת לסרב חיונית להתנהלות בריאה, לבניית ערך עצמי וליכולת להתפתח ולהגיע למימוש עצמי.

 
מה אפשר לעשות?
 

התבוננות פנימית – הקשב לקול הפנימי שבך. ייתכן שהוא חלש כל כך עד ששכחת כיצד הוא נשמע. כעת עליך ללמוד להגביר אותו, לברר מה אתה רוצה (ולא רק מה אחרים רוצים ממך), כיצד חשוב לך לפעול, להציע דרכים נוספות שבהן תוכל לבטא את צרכיך בשונה ממה שהיית רגיל עד היום.

 

שינוי מחשבתי – שים לב למשפטים החולפים בראשך. נסה לכתוב או לומר לעצמך משפטים כמו "אני רוצה לפתח קשר אמיתי שאוכל לבטא בו את רצונותיי" והימנע מדפוסי חשיבה שגויים כמו "אני עלול לפגוע במישהו, ולכן עדיף שאוותר".

 

בין אפס למאה – בחיים אנו נדרשים לקיים איזון בין ההקשבה לצרכים שלנו לבין היענות מלאה והתמסרות לצרכי האחר. מדובר בטווח של אפשרויות ולא רק במצב דיכוטומי של כן או לא.

 

תנסה, מקסימום תצליח – הפחד נמצא בעיקר במחשבה "מה יקרה אם לא אהיה נחמד? מה יקרה אם לא יאהבו אותי? אם יכעסו עליי?" נסה בכל יום להתאמן בהתנהגות שבה אתה קשוב לרצונותיך ומסרב באסרטיביות לבקשת הזולת. יש סיכוי גדול שתגלה שהעולם לא קרס. ואף שהזולת מרוצה פחות, הוא עדיין מעריך אותך (אולי אפילו יותר) ונשאר בקשר. החשיפות החוזרות ילמדו אותך לפתח את שריר האסרטיביות והנאמנות לעצמך.

 

להסיר את המסכה – עלינו ללמוד להציג גם את החלקים האנושיים, האותנטיים והפחות מחמיאים שלנו. אנו כמהים לתחושת שייכות המקבלת את מי שאנו באמת ולא רק את המסכה היפה שעטינו על פנינו. לשם כך נדרשת מאיתנו יכולת חמלה וקבלה עצמית.

 

היפנים פיתחו אומנות מיוחדת המכונה קינטסוגי, שפירושה היופי בסדקים. כאשר יפנים מפילים בטעות כלי על הרצפה הם אינם ממהרים להשליכו לפח אלא מדביקים אותו בטכניקה מסורתית עתיקה בעזרת נוזל זהב. הם מאמינים ששבר הוא חלק טבעי מהחיים, ואין דבר מושלם ללא פגם. הם מצליחים להפוך את השבר ליופי.

 

ד"ר ברנה בראון (אני ממליצה בחום לצפות בהרצאות טד שלה) עוסקת בעוצמה שבפגיעות, באומץ להיות לא מושלמים. לדעת שאנו ראויים לאהבה ולהצליח לחלוק במערכות היחסים שלנו גם תחושות של בושה, פחד ופגיעות. כפי שבראון מתארת בספרה, 'מושלמים כפי שאנחנו', עלינו ללמוד לקחת בעלות על הסיפור שלנו, כולל הפגמים, ולאהוב את עצמנו, וזהו המעשה האמיץ ביותר.

 

נעמה מוזס – טיפול אישי וזוגי, CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם