שו"ת SMS - פרשת חקת Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

החרמת רפורמים * האם יש להחרים את הרפורמים? הרב אבינר: אנו לא מחרימים שום יהודי (כלומר, אלה שהם יהודים, שהרי מחציתם מתחתנים עם גויים). אנו עם אחד. אך, כמובן, זה לא אומר שיש להתחשב בדעותיהם העברייניות על התורה.

 

כבוד שיעור תורה * אפשר לקום באמצע שיעור תורה כדי ללכת לשירותים? הרב אבינר: לא. יש ללכת לפני כן או אחר כך. פרופ' נחמה ליבוביץ סירבה שתלמידים יצאו לשם כך, וכן שידברו בזמן השיעור, וכן שלא ייכנסו באמצע וכדומה, ואמרה: וכי כך הייתם מתנהגים בקונצרט?!

 

אימוץ * האם באימוץ ילד מקיימים מצוות פרייה ורבייה? הרב אבינר: מעין. "כל המלמד בן חברו תורה מעלה עליו הכתוב כאילו ילדו". סנהדרין יט ב (ועיין חשק שלמה אה"ע א, א – מ"צ).

 

האכלת חתולים * מורה למדעים אמר לי שלא כדאי להאכיל חתולי רחוב, כי אז הוא הורג מזיקים. זו התנהגות נכונה גם אם הוא רעב? הרב אבינר: כן. חתולים אוכלים עכברים ונחשים.

 

בית כנסת * האם זה נכון שהרב מרדכי אליהו אמר לבנות בית כנסת בהר הבית? הרב אבינר: לא נכון. הוא אמר מחוץ להר הבית. כך בספרו (מאמר מרדכי, הליכות לימי החול ט, טז. וכן בשיחתו עם הרבי מלובביץ').

 

החוטא בנטיות הפוכות * יש לי נטיות הפוכות ואני חוטא מדי פעם, ואז אני מרגיש בושה נוראה. אני מרגיש דחוי ושנוא על ידי א-לוהים ואדם. מה אני יכול לעשות? הרב אבינר: א. אינך דחוי ושנוא, לא על ידי א-לוהים ולא על ידי אדם. בנים אתם לה' א-להיכם. ב. כל העושה עבירה ומתבייש, מוחלים לו (ברכות יב ב). אשריך. ג. אפשר לפתור בעיה זו על ידי ייעוץ עדין ומתמיד.

 

אמירת "נשמת" בחתונה * כלה, שהוריה ואחיותיה רוצים לומר "נשמת כל חי" בצאתה לחופה, מותר? הרב אבינר: כן. אך בלי לגרום המתנה וטרחא דציבורא.

מעשר מראש * האם אפשר לתת מעשר כספים מראש על משכורת עתידית? הרב אבינר: כן.


הרב שמואל אליהו

יחף * אני לומד בישיבה, ואוהב בלילה לחלוץ את הנעליים ולהסתובב בחוץ יחף. האם יש בזה בעיה? הרב אליהו: א. בחטא אדם הראשון נתקללה האדמה, והעפר נהיה מזון הנחש, ולכך אנו נותנים נעליים על רגלינו כדי להפריד בין הרגליים לעפר שהוא מקום יניקת הנחש. והרמז שבדבר הוא שהמילה נע"ל מורכבת מראשי התיבות "נחש עפר לחמו", והיינו שהנעל נועדה להפריד בין רגלינו למקום יניקת הנחש. רק במקום קדוש כמו בית המקדש היו הכוהנים הולכים דווקא יחפים.

תיקון הכללי * האם לעשרת פרקי תהילים של "התיקון הכללי" יש מעלה מיוחדת משאר פרקי תהילים?הרב אליהו: אל תתמקד רק בעשרה פרקים אלו. בכל פרקי התהילים יש תיקון גדול. אם רק עשרה פרקים אלו טובים, למה דוד כתב 150 מזמורים? בכל מזמור יש עיון גדול ולימוד גדול, וצריך לעיין בכל הפרקים, ללמוד אותם ולומר אותם בכוונת הנפש והנשמה. בוודאי צריך לסמוך על רבי נחמן שיש בעשרה מזמורים האלו תיקון גדול, אבל אם ליבך אומר לך לומר מזמורים אחרים, ודאי שתאמר גם את האחרים.

גל שני * מדוע הקורונה חזרה?הרב אליהו: אני לא יודע לחשב חשבונות שמיים. אבל כשרואים שבארץ ישראל הקורונה פגעה הכי חלש מכל המדינות האחרות שיש בהן יהודים, אני מבין שה' רוצה לומר ליהודי הגלות כי המקום שהוא משגיח עליו תמיד הוא ארץ ישראל. ואם הם לא שמעו בפעם הראשונה – הוא מביא קורונה פעם שנייה.

מתקן בקבוקים * האם מותר לקחת או להחליף בקבוקים במתקן של מִחזור בקבוקים? הרב אליהו: אסור, זה גזל.

צלם אלוקים * איך אומרים על ערבי 'יימח שמו', הרי הוא נברא בצלם? הרב אליהו: לא אומרים כך על כל ערבי אלא על מי שמתנגד לעם ישראל, שכל מי שפועל נגד אנשים שיש להם צלם אלוקים, מאבד את צלם אלוקים שלו.

הידוק מסכה בשבת * האם מותר בשבת להדק את הברזל של המסכה על האף? האם זה נחשב ליצור משהו חדש? צורה חדשה לברזל ולמסכה? הרב אליהו: מותר ואף מצווה לעשות כן כדי שהמסיכה תהיה יעילה יותר

סימנייה דביקה * האם מותר לשים בספר סימנייה שהיא נדבקת ולהזיז אותה בשבת? הרב אליהו: מותר כי זו הדבקה זמנית.

תמיכה ביהודי הגלות * אשמח לשאול למה הרב כל הזמן מחזק את יהודי הגלות ולא קורא להם לעלות ארצה. אם הם היו בארץ כל זה היה נחסך. ועוד נראה לי שמדינת ישראל לא צריכה לשלוח לשם סיוע אלא לשלוח אותם הביתה. הרב אליהו: חשבנו הרבה על מה שאתה אומר, ונכון שהם צריכים לעלות לארץ ישראל ובכך ייפתרו כל בעיותיהם. אבל כעת הם בצרה צרורה ולא יכולים כעת לחשוב על עלייה, וצריך להיות איתם בצרה זו ולסייע להם. ואולי ובוודאי מתוך כך הם יתעוררו לאהבת הארץ ולעלייה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם