קשה לקום לתפילה בחופש Featured

 2 shut
 

אבינועם הרש

שאלה: החופש מגיע, ומהניסיון שלי אני יודע שעם כל הרצון אין מצב שאצליח לקום למניין להתפלל. בישיבה אני מגיע כבר על אוטומט גם כשאין לי כל כך חשק בגלל שאני מחויב להגיע, אבל בבית אני לא רואה את עצמי קם לתפילות. תכלס זה מעציב אותי כי זה רק מוכיח שכל התפילות שאני מתפלל בישיבה הן רק בגלל שמכריחים אותי. מה לעשות?

תשובה: נגעת בנקודה כואבת וחשובה. אני זוכר שכמחנך לא הבנתי איך יכול להיות שמצפים מהתלמידים להיכנס לתפילה מיד אחרי משחק כדורסל, מזיעים ועייפים, כאילו יש כפתור סודי שרק צריך ללחוץ עליו וכבר התפילה ממריאה.

הרב דוב זינגר מדבר על עניין אהבת התפילה וקורא לזה בשם "אינטליגנציה דתית", כלומר מדובר בתחום מורכב במיוחד שמצריך פיתוח מיומנויות ועבודה תמידית וקבועה של התבוננות והכנה מראש. אבל אם אנחנו לא עובדים על התפילה שלנו, לא נוכל לצפות בכלל לרצות לאהוב אותה ולהשתוקק אליה.

ראית פעם מדריכים חג'דומטים שמטורפים על הסניף שלהם, איך הם מגיעים לסניף וחושבים ופועלים בכל מה שקשור אליו? נראה לך שהם צריכים תזכורת של מישהו בשביל לפעול בצורה כזו? לא, כי יש להם מניע פנימי חזק ביותר. הסניף מעניק להם סיפוק ומשמעות. כשהם נותנים לסניף הם מרגישים שהם מקבלים. למצב כזה אתה אמור להגיע עם התפילה. אם היית באמת מרגיש שאתה עומד להיפגש עם ראש הממשלה, אתה חושב שהיית צריך את התזכורת והדרבון של הישיבה שלך? אם היית רואה בתפילה הזדמנות נהדרת לביסוס מערכת היחסים שיש לך עם הקב"ה, נראה לך שהיית צריך דחיפה ושיכריחו אותך?

רק מה, יכול להיות שמיניסט שמסיים 12 שנות לימוד ומעולם לא טרח לענות לעצמו על השאלות הבאות:

למה אני מתפלל בכלל? בשביל מה אני מתפלל? מה יוצא לי מזה? מה אני מרגיש כלפי זה שאני מתפלל אליו? עד כמה התפילה חשובה לי? כל אלו שאלות כבדות משקל שמצריכות מחשבה ועיון ודורשת יישוב הדעת בשביל לענות עליהן. סופו של דבר, מכיוון שגם בתפילה אין לנו קיצורי דרך וכפתורי קסמים, רק מי שיעבוד קשה בשביל להבין ולהשיג אותה, ירגיש אחר כך שהוא יכול ורוצה להתפלל גם בחופש, ולא ירגיש שהוא עושה טובה למישהו שהוא מתפלל, כי לא נעים לו או כי מישהו מכריח אותו.

וזה כבר לא קשור לישיבה שלך אלא לשאלה אילו דברים חשובים לך בחיים ואילו דברים חשובים לך יותר. וכמו כל דבר בחיים, גם כאן יש אנשים שלא יודעים וכואב להם שהם לא יודעים, שזו התחלה טובה, ויש אנשים שלא יודעים שהם לא יודעים, וזה כבר עצוב כי אין להם מושג עד כמה הם מנותקים. עצם השאלה שלך מראה שכואב לך ואכפת לך. אל תעצור כאן. קח את הכאב הזה ותתחיל לחקור ולבדוק ולראות היכן התפילה תופסת אותך, ועל הדרך, לך תדע, אולי תגלה על עצמך דברים שלא חשבת שקיימים בכלל, עד שהעזת לנסות להסתכל לנשמה שלך בלבן של העיניים. בהצלחה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם