"את הילדים שלי אחנך אחרת" Featured

 2 shut

נעמה מוזס

חזרתי הביתה מהישיבה לתקופה ממושכת בגלל הקורונה. יש דברים בחינוך של הוריי שתמיד הפריעו לי – וכעת הם בולטים עוד יותר – כמו הקושי שלהם לייצר שגרה ולהציב גבולות לאחיי הקטנים והמפונקים. לצערי, זה גורם לי לחוש זלזול וכעס כלפי הוריי ולהעיר לאחיי, ומעיב על היחסים במשפחה. מה לעשות?

אחד האתגרים בחיים ובמיוחד בתקופה הנוכחית הוא לבנות גשר שיחבר בין הקצוות של הרצוי למצוי, בין הפנטזיה של "איך המשפחה שלי אמורה להיראות" למה שקיים בפועל. פער זה עשוי לבוא לידי ביטוי גם ביחס לעצמנו – בין מי שהייתי רוצה להיות או לעשות ובין האופן שבו אני מביא את עצמי לידי ביטוי ביומיום. יש לציין שפער מסוים בין הרצוי למצוי מעודד אותנו להתקדם ולהשתפר, ואילו חוסר פער גורם לקפוא על השמרים ולהתנוון.

נראה שבתקופה זו נכנסת לתפקיד "המחנך הביקורתי" הצופה מן הצד על התנהלות המשפחה. שלב פיתוח הזהות האישית כולל התבוננות על העולם במבט ביקורתי, והבנה שהורינו אינם מושלמים. וגם אנחנו לא מושלמים. ולכן, כדאי לעצור ולשאול: האם התמונה האידילית שיש לך על "משפחה מאושרת החיה בשלום באושר ועושר" היא מציאותית בתקופה זו? האם הציפיות שפיתחת גבוהות מדי? האם התפיסה שלך נוטה מראש לגוונים כהים ופסימיים ומתמקדת במה שחסר או לא מספיק? כיצד אתה יכול לתרום לשינוי האווירה?

מה אפשר לעשות?

"לכול זמן ועת" – כתוב לעצמך את מה שמפריע לך ומה שמשמח אותך בהתנהלות המשפחתית. הכתיבה מצד עצמה מאפשרת אוורור ועיבוד. סמן לעצמך את הדברים החשובים לך. מצא זמן ומקום לשיח רגוע, כאשר הצד השני פנוי לשמוע. וזכור שבמתן משוב יש להתייחס גם לדברים שכדאי לשמר ולחזק ולא רק לשנות.

"בא מאהבה" – למען האמת, לרובנו קשה לקבל ביקורת ב"זרועות פתוחות", וּודאי שלא פשוט לשמוע אותה מהילדים או מהאחים שלנו. גם אם נכנה זאת במילים מעודנות של "ביקורת בונה", הרי שמדובר בחוויה לא נעימה. הביקורת מאלצת אותנו לפגוש את החולשות והמגבלות שלנו. ולכן, בוא ממקום לא שיפוטי של אהבה והערכה.

לכוון את הווליום – לעוצמת הקול והמקצב יש השפעה על השאלה אם נאהב שיר מסוים. השתדל לשוחח בטון רגוע ומתוך כבוד הדדי. גם שיר אהוב המושמע בעוצמה גבוהה מדי או בתדירות רבה גורם לרצון להפסיקו. שים לב כמה פעמים במהלך התקופה הערת לבני המשפחה על התנהלותם. מומלץ לשמור על מידתיות ואיזון. ובמיוחד בתקופה זו כדאי לעשות אפליה מתקנת לרגשות שלנו. לשים בפרופורציות את התחושות השליליות ולהעצים ולהגדיל במיוחד את הרגשות החיוביים.

"מה שמוצאים – זה מה שמחפשים" – אני נדהמת לגלות בכל פעם מחדש, עד כמה המשפט הפשוט הזה מוכיח עצמו במערכות היחסים שאנו יוצרים סביבנו. לרוב, כשאנו בוחרים להתמקד בפן מסוים באדם – מה שנתמקד בו יבלוט ויתעצם. לדוגמה, אם אדם נחשב בעינינו לקמצן, נשים לב בעיקר למקרים המוכיחים את קמצנותו. וגם כאשר האדם יפעל אחרת – נניח שמדובר באירוע חד-פעמי. כל זמן שתתמקד בכך שהוריך "טועים" ו"מחנכים גרוע" – תמשיך לשים לב ולזכור את אותם מקרים. האם זו התמונה המלאה או רק חלק בפאזל המורכב והמאתגר של מלאכת החינוך?

בנוסף, חשוב לזכור, שאף על פי שאתה ואחיך הקטנים נולדתם לאותם הורים – הרי לא מדובר בדיוק באותם הורים. הוריך עברו שלבים שונים במסע ההורות, וייתכן שכיום הם מתייחסים אחרת לדברים, מעבר לאתגר הקורונה שערער את השגרה של כולנו. כל אלה עשויים להוביל לבחירות שונות של הוריך – על מה להקפיד ועל מה להקפיד פחות (ומובן שהגישה החינוכית עשויה להשתנות מילד לילד לפי אישיותו). בנוסף, אל תשכח שהם ההורים וחובת החינוך מוטלת עליהם. כפי שעליך מוטלת חובת כיבוד הורים, הדורשת לפתח מבט מוקיר ומכבד שהוא הרבה מעבר לפונקציונליות של ההתנהלות התקינה של הורינו. כאח בוגר אתה תורם באופן ישיר ועקיף (לעיתים אף ללא כוונה מודעת) לעיצוב האישיות של אחיך הצעירים. ייתכן שהביקורת שאתה משמיע על הוריך נכונה בחלק מהפעמים. אולם חשוב לבחון אם להשמיע אותה וכיצד. שכן בעצם מתיחת ביקורת והטחת האשמות – אתה מערער על סמכותם ומשמש מודל לאחיך והם עלולים "ללכת לאיבוד" מעודף מחנכים.

בין השחור ללבן – השתדל להימנע מהכללות ומצביעה של כל התמונה בצבע אחד. האתגר האמיתי הוא לסייע לשינוי האווירה המשפחתית מתוך שותפות ודוגמה אישית של פעולות קטנות כמו הכנת ארוחה, עזרה לאחיך בלמידה מרחוק ועוד. אני בטוחה שתצליח למצוא דברים חיוביים שאפשר להוקיר ואף לאמץ בעתיד בביתך.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם