שו"ת SMS - תזריע מצורע Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

 

העובר על הוראות משרד הבריאות * אם דתי עובר על תקנות משרד הבריאות בפני חילונים, זה חילול השם? הרב אבינר: ייתכן. עיין רמב"ם הלכות יסודי התורה פרק ה.

מים אחרונים באלכוג'ל * האם יוצאים ידי חובת מים אחרונים באלכוג'ל? הרב אבינר: כן, כי זה נוזל שמנקה. כמובן, מים עדיפים.

חורבן ורעב * רב גדול אמר שאנחנו לפני חורבן ורעב גדול וצריך להתחיל לאגור אוכל בבית. הרב אבינר: לא נראה.

נשיקת מזוזה * שאלה מחשבית: למה לא לנשק מזוזה של מקום ציבורי וכדומה? הרי אם ה' גזר שאדם יחלה, הוא ממילא יחלה, ואם ה' גזר שלא יחלה, ממילא לא יחלה. הרב אבינר: יש צרות שבאות על האדם כי ה' גזר, אך יש יותר צרות שבאות על האדם, מפני שהביא על עצמו (מורה נבוכים ג יב). זאת ועוד, הוא גם מסכן אחרים.

תפילה או היגיינה * מה עדיף כדי להינצל מקורונה, תפילה או היגיינה? הרב אבינר: שתיהן חשובות. אך החתם סופר כותב שכל שאפשר להישמר מסכנה על פי הטבע, אין לסמוך על רחמי שמיים (שו"ת חת"ס יו"ד קמה קעב ד"ה אמנם). וכן אמר מרן הרב קוק שהביטחון מתחיל היכן שההשתדלות מסתיימת, לכן רבי ינאי לפני שהפליג בספינה, בדק אותה (שבת לב א. עין איה שבת ב קצב).

שיעור מעורב בזום * האם אני יכול לתת שיעור בזום לגברים ולנשים? הרב אבינר: כן. כמו שרב נותן שיעור בבית כנסת, ונשים שומעות מעזרת נשים. בתנאי שנשים לא שמות את התמונות שלהן, וסוגרות את המצלמה שמצלמת אותן.

הדרכה לתלמיד ישיבה * מה ההדרכה לתלמיד ישיבה בימים אלו? האם להתמיד כמו בישיבה? לעזור להורים יותר? הרב אבינר: הסדרים בדיוק כמו בישיבה. לעזור להורים בין הסדרים.

שהחיינו על חבר * האם לברך שהחיינו על חבר שלא ראיתי שלושים יום, אף על פי ששוחחתי איתו בווידאו? הרב אבינר: כן. ברכת שהחיינו היא על הפגישה פנים אל פנים, שיש בה שמחה גדולה. אבל "ברוך מחיה המתים", אם לא ראהו שנה, לא מברכים אם דיבר איתו באמצע, שהרי יודע שהוא חי (שו"ת שאילת שלמה ג פד, פה, פו).

שידוך בטלפון * בימינו כדאי להמשיך בשיחות שידוך בטלפון, או לחכות? הרב אבינר: להמשיך. אדרבה יש מעלה לא להסתכל על הבחורה שנפגשים איתה. כמובן, יש לדעת אם היא מוצאת חן, אבל זה לא מבטל את האיסור. עיין רמב"ם הלכות איסורי ביאה פרק כא.

הגבלה בקניית ביצים * יש עכשיו הגבלה בקניית ביצים, אבל אנו משפחה גדולה. האם מותר לאימא לקנות ביצים, ואחר כך לאבא לקנות עוד פעם? הרב אבינר: לבדוק מה החוק בנדון.

 

הרב שמואל אליהו

 

גודל השעה * קיוויתי כל כך שהמשיח יגיע, והוא עדיין לא כאן. זה אומר משהו? מה אפשר לעשות? הרב אליהו: את זוכרת בוודאי את הסיפור על יציאת מצרים. עם ישראל נמצא בתוך האירוע ההיסטורי הגדול מכולם, והוא לא שם לב לכל זה אלא לכך שאין לו חצילים, קישואים, בצלים, שומים, אבטיחים, דגים וחציר (כנראה דלעת). כל הפירוט הזה מראה את המקום הנפשי שבו היו בני ישראל. חסר להם האוכל שהם אוהבים, וכל מה שקורה סביבם ואיתם לא מורגש בנפש שלהם. לכן הם תקועים במדבר 40 שנה. אנחנו צריכים להיות בנפש במקום אחר. להרגיש שאנחנו נמצאים בתוך הגאולה. להרגיש שאנחנו במציאות שאינה פחותה מיציאת מצרים. זה הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות.

 

שבועה בבית משפט * אמור להיות לי דיון בבית משפט בשלב ההוכחות, האם מותר לי לשים יד על התנ"ך ולהישבע שמה שאומר הוא אמת? הרב אליהו: לא.

 

דם בביצה * קניתי ביצים בצבע חום שהובאו מספרד. לרבות מהן יש נקודה אדומה על החלמון. האם צריך לזרוק? (הרבה סיפרו על כך) הרב אליהו: כן.

 

הנאה וסגפנות * האם יש עניין לא ליהנות את הגוף במאכלים טעימים וכדומה, או להפנים שזה טפל בחיים ולא להתאוות לזה, אבל בפועל אם יש אפשר לאכול? הרב אליהו: אדם רגיל צריך לשאוף לדרך האמצע, לדעת שאלוקים "ברא בריות טובות ואילנות טובות ליהנות בהם בני אדם". בכמה הלכות הכלל הוא שאם האדם לא נהנה אינו יכול לברך. אבל לא צריך לחפש כל ימיו את ההנאות. ההנאות הן בונוס, הן מכוונות את האדם לאוכל הבריא והנכון. מכוונות את האדם מתי לאכול. אבל כשהן מטרה לעצמן, אדם תמיד ירדוף אחריהן ולא יהיה שבע.

 

שמירת עיניים לבנות * האם עניין שמירת העיניים נוגע גם לבנות? אם כן, אשמח להבין מדוע, הרי זה לא מביא את הבנות לידי האיסור שזה מביא את הבנים, אז מה כל הבעיה? הרב אליהו: העיקר הוא לא האיסור המיוחד של הבנים, העיקר היותר גדול הוא טהרת הלב של כולנו. וזאת הלכה מפורשת בתורה – "ולא תתורו", ובעצם זו כל התכלית של קריאת שמע, עבודת הלב. ואם לא שומרים על העיניים, באות מחשבות לא טובות, כל סרט גורם למחשבות שאינן טהורות, קשה להתרכז בתפילה, הראש לא בקדושה. אם כן ודאי שזה אסור.

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם