האדם מחפש משמעות Featured

 2 shut
שאלה: זהו. מיציתי. אין לי סבלנות לשמוע על ה"מתנות" שהקורונה מביאה. יש רגעים שקשה לי להתמודד ואני נופל לייאוש, במיוחד כשנראה שהמשבר עוד רחוק מסיום. מה לעשות?

נעמה מוזס

אני בטוחה שרבים מזדהים עם תחושותיך. אכן, תקופה זו טומנת בחובה אתגרים לא פשוטים הבאים לידי ביטוי בתחומים רבים. כדי לסייע לכולנו להתמודד בתקופה זו של אי-ודאות ולגלות בתוכנו כוחות (ולא רק "לשרוד") מומלץ להיזכר בתורת הלוגותרפיה (לוגו= משמעות) של הפסיכיאטר ויקטור פרנקל, שעליה כתב בספרו "האדם מחפש משמעות". פרנקל, ששרד את מחנות טרזיינשטט, דכאו ואושוויץ, האמין כי הנפש היא המקום שבו יש לנו חופש מוחלט ואי אפשר לכבול אותה.

בואו נחפש עקרונות של משמעות גם לימים אלו, על פי ראשי התיבות משמעו"ת.

מ מחויבות למשמעות – כשוויקטור פרנקל הגיע לאושוויץ הוא חישב שהסיכוי שלו לשרוד עומד על 5% בלבד, ואף שלא היה לו מושג מתי וכיצד תסתיים המלחמה הארורה הוא לא התייאש. פרנקל טען שהחיים מציבים לאדם את השאלה מהי המשמעות שהוא מקנה להם, והמשמעות היא המסייעת להתמודד עם כל קושי.וכדברי ניטשה, "מי שיש לו איזה 'למה' שלמענו יחיה, יוכל לשאת כמעט כל 'איך'". על כל אחד מאיתנו המחויבות לברר (ולפעול באופן מעשי) מהו התפקיד שעליי למלא כאן ועכשיו. היום. לא מחר, לא בעוד שנה, לא כשהקורונה תיעלם. להתבונן באופן שבו אני מתייחס להוריי, לחבריי, לילדיי. כיצד אני מביא לידי ביטוי את כישוריי – במוזיקה, בכתיבה, בהקשבה. לפעמים מדובר בפעולה פשוטה ויומיומית אך בעלת חשיבות רבה כמו הקפדה על ההנחיות לעטות מסכה, ולעיתים המשמעות תתפרץ בפעולה יוצאת דופן וחד-פעמית.

חשוב לציין שההצלחה במשימה אינה המדד החשוב אלא עצם ההתחייבות אליה. ולכן גם אם בחרנו לעשות פעולה מסוימת ולא עמדנו ביעד שהצבנו לעצמנו, זה לא העיקר אלא עצם העובדה שניסינו ופעלנו. המשמעות שאנו מוצאים עשויה להשתנות לאורך החיים, אך אינה נפסקת לעולם. משמעות היא המגדלור המכוון אותנו ומאיר לנו את הדרך. על מה אתה לא מוכן לוותר בתקופה זו? מה חשוב לך היום?

מובן שישנם רגעי "נפילה" וייאוש. עלינו ללמוד להתבונן בהם ממקום לא שיפוטי ולקבל את העובדה שכולנו בני אנוש החווים מנעד של רגשות. יש עליות וירידות. התמודדות עם מצבי משבר מובילה פעמים רבות לייאוש ולהחלשת המערכת הפיזית והנפשית. אך איננו חייבים לשתף פעולה עם חוסר התקווה. עלינו למצוא משמעות שתסייע להתמודד עם המשבר.

וכך כותב פרנקל: "ניסיון חיי המחנה מורה לנו כי יש בידי האדם חופש בחירת פעולה. אנחנו, שהיינו במחנות הריכוז, זוכרים את האנשים שהיו עוברים מצריף לצריף כדי לעודד את רוחם של אחרים, כדי לפרוס להם מפרוסת לחמם האחרונה. אולי הם היו מעטים, אך די בהם להוכיח כי אפשר ליטול מן האדם את הכול חוץ מדבר אחד: את האחרונה שבחירויות אנוש – לבחור את עמדתו במערכת נסיבות מסוימות, לבור את דרכו".

ש שמחה – לאחרונה צפיתי בהרצאת זום. שמתי לב שהמרצה חייכה לאורך ההרצאה. האנרגיה החיובית שלה הצליחה לעבור למשתתפים דרך המסך, ועודדה אף מעבר לתוכן המילולי. מתברר שאפילו העלאת חיוך מלאכותי על פנינו משחררת אנדורפינים במוח ומסייעת להורדת הלחץ.

פרופ' פרדריקסון ערכה מחקר העוסק באיזון בין רגשות שליליים לחיוביים. לטענתה, מומלץ לקיים ביניהם יחס של 1:3, כלומר, כדי להרגיש מאושרים עלינו לחוש שלושה רגשות חיוביים על כל תחושה שלילית. אנו יכולים להזמין תחושות חיוביות כמו הכרת תודה, סיפוק, התפעלות וסקרנות בכך שנכוון זרקור אל הדברים הטובים בחיינו. בתקופה האחרונה אני נעזרת ביישומון של "יומן האושר" המזכיר לי לתעד רגעי אושר בחיי, ובכך מעודד אותי להבחין בהם ולהגדילם. אם שיר מסוים גורם לי להרגיש טוב – אפתח בו את היום, אתקשר לחברה שמפזרת אופטימיות, אפרגן לאנשים שאני מעריכה. בקיצור, אגביר את עוצמת הרגשות החיוביים בחיי.

מ מערכות יחסיםהמרכיב בעל ההשפעה הרבה ביותר על האושר הוא מערכות יחסים חיוביות ומשמעותיות. אין הכוונה למספר עוקבים ברשת החברתית או למספר הקבוצות בוואטסאפ אלא למערכות יחסים שבהן אנו חשים שייכים ונאהבים, המקנות לנו מרחב וביטחון להיות מי שאנו באמת. עם אילו אנשים אתם נהנים להיות? מי גורם לכם להרגיש ראויים ומוערכים? מי מקשיב לכם ומתעניין בכם? האם אתם דואגים להקיף עצמכם באנשים אלה? האם אתם יודעים להביע כלפיהם הערכה וחיבה?

ע – עידוד – עודדו את עצמכם ואת סביבתכם במשפטים מחזקים כמו: "אנחנו נתמודד", "אני עושה את הטוב ביותר שלי". זכרו – למילים שלנו יש כוח.

ו – אחרון חביב...

תתפילה. כוחה של תפילה לפתוח שערים נעולים. בקשו תקווה וכוח ומצאו משמעו"ת בימים מאתגרים אלו. בשורות טובות במהרה!

נעמה מוזס – טיפול אישי וזוגי CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם