שו"ת SMS לפרשת צו Featured

sms790

הרב שלמה אבינר

 

כלי המקדש וקורונה * ידוע שבאיטליה נמצאים כלי המקדש, ויש שם אחוזי תמותה גבוהים מאוד מהנגיף. אולי נדבר עם האפיפיור, לבקש את כלי המקדש, ואז אנחנו נתפלל לרפואתם שהמגפה תיעצר? הרב אבינר: לא שייך.

 

ברכת כוהנים במרפסת * האם מותר לכוהן לברך ברכת כוהנים ממרפסת בקומה שלישית כשהציבור מתפללים למטה בחצר הבניין? הרב אבינר: אין בעיה. ויש מעלה בדוכן גבוה. עיין שו"ע או"ח קכח י. פס"ת שם.

 

דין רודף * אדם שיש לו קורונה ובא במגע עם אנשים, יש לו דין רודף? הרב אבינר: אם הוא מתנהג בניגוד להוראות.

 

סגירת בתי כנסת * שמעתי מי שאמר שהקורונה קרתה כי ה' לא רוצה יותר את תפילותינו, לכן בתי הכנסת נסגרו. זה נכון? הרב אבינר: ודאי שלא. חלילה. ה' אוהב את תפילותינו.

 

תפילה במסכההאם מותר להתפלל כשיש מסכה על הפנים? (שאל: הג"ר גמליאל הכהן רבינוביץ, מח"ס גם אני אודך) הרב אבינר: באופן כללי לא, שהרי אדם לא יעמוד כך לפני מלך, אך כאן כן, כי זה רצונו של המלך.

 

שבע ברכות ב'זום' * האם אפשר לעשות שבע ברכות כשכל אחד בביתו ומחוברים ב'זום'? הרב אבינר: לא. יש להיות יחד. לכן במצבנו עתה אין לקיים שבע ברכות לצערנו. מזל טוב!

 

תענית בכורות * אם נגיף קורונה יישאר עד פסח, האם אפשר לבכור להצטרף לסיום מסכת בטלפון או בווידאו בשידור חי? הרב אבינר: לא נראה. יש שמועות סותרות בשם הגרש"ז אוירבך אם להתיר בשעת הדחק (מתיר: מעדני ארץ ב'. אוסר: הליכות שלמה עמ' קפא. ועי' שו"ת רץ כצבי). לכן כל אחד יעשה בעצמו סיום של מסכת משניות קלה (בשו"ת משנת יוסף ז, פג, מתיר סיום בטלפון. וכן פסק הג"ר צבי שכטר, מראשי ישיבת רבנו יצחק אלחנן בניו יורק, להתיר סיום בטלפון בלית ברירה – מ"צ).

 

מצה שמורה מכונה * בגלל הקשיים הכלכליים העכשוויים, אפשר לקנות לליל הסדר מצה שמורה מכונה ולא עבודת יד? הרב אבינר: כן. זה בסדר גמור. יש לה אפילו מעלות (ומרן הרב קוק ורבנו הרב צבי יהודה השתמשו דווקא במצה שמורה מכונה גם בליל הפסח. וכן הרבה מגדולי ירושלים - מ"צ).

 

ברית מילה * אב הנתון בבידוד, האם יכול לברך בברית המילה של שבנו את ברכת "להכניסו בבריתו של אברהם אבינו" באמצעות 'זום'? הרב אבינר: לא, כי הוא אינו שם.

 

אגירת מזון * האם כדאי לאגור מזון בבית? הרב אבינר: לא. לא יחסר מזון. ואם היה חסר, אגואיסטי לא להשאיר לאחרים. אך כאמור, אין מחסור.

 

תהילים * אילו מזמורי תהילים כדאי לומר נגד קורונה? הרב אבינר: כ, מא, צא, קכא, קל, קמב. אבל כולם מתאימים.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם