פסח אחר Featured

 390 2 shut
הכנות לקראת פסח במציאות קורונה

הרב יוסף צבי רימון, ראש הישיבה ורב המרכז האקדמי לב, ראש סולמות ותעסוקטיף (לאופק) ורבה של אלון שבות דרום.

כיצד יש להכין את הבית לפסח? האם אפשר להקל יותר במציאות המורכבת בשנה זו?

יש אנשים מבוגרים שתכננו להיעזר במנקה וכעת ייאלצו לנקות לבדם. יש אנשים שלא תכננו להיות בבית בפסח, ויש להם קשיים גדולים בהכנת הבית לפסח. מאידך גיסא, יש אנשים במציאות רגילה, שנמצאים כל היום יחד ויכולים לנקות ללא קושי. עם ישראל נהג להדר ולנקות מעבר לנדרש. בדברים שלהלן ננסה להסביר מהו המרכז והבסיס בהכנת הבית לפסח, ומהם הידורים הנוספים.

ניקוי חדרי הבית:

      בגמרא בפסחים ו: מבואר שעיקר בדיקת חמץ (וניקוי הבית מחמץ) הוא על פירורים הגדולים כזית, כי פירורים קטנים מכזית אינם חשובים (ואפילו לא צריך לבטלם).

      יש שהחמירו לחפש גם פירורים הקטנים מכזית (על פי הסוגיה בפסחים מה:), אולם, גם המחמירים בכך סבורים שיש להקל כאשר הפירורים מלוכלכים ולא יבואו לאוכלם. וכך פסק המשנה ברורה (תמ"ב, לג). לכן, אם בני הבית פנויים ויכולים לנקות בהידור, יעשו זאת כבכל שנה; אולם מצד הדין אפשר לנקות באופן הבא:

למעשה:
  • פירורים פחות מכזית – מצד הדין לא צריך לחפש.
  • רבים מחמירים לחפש, אבל רק חתיכות טובות שיש חשש שיאכלו אותן. פירורים מלוכלכים פחות מכזית – לא צריך לחפש לכל הדעות.
  • אם רואים חתיכות כאלה – צריך לכתחילה לבער.
  • ·יתפללו תפילת מנחה מוקדמת, בצהריים.
  • ·כשעה או שעתיים לפני השקיעה – כולם לבושים בבגדי חג ועושים יחד מפגש זום של כל המשפחה – סבא, סבתא, הילדים וילדיהם בכל מקום.
  • ·במפגש זה ישירו שירי ליל הסדר – ילדים ישירו מה נשתנה. אחר כך יאמרו דברי תורה או חידות לילדים. כל אחד מבני המשפחה יכול להכין משהו קצר. אפשר לשאול כמה ימים קודם לכן שאלה, וכל אחד ינסה לענות עליה בדרכו. למשל: מהו בן חורין בימינו? מהי הנקודה האהובה עליך בהגדה? בליל הסדר? או שאלה אחרת, שמתאימה לתשובות מגוונות. אפשר להמשיך בשירי ליל הסדר האהובים, כמו והיא שעמדה, דיינו, אחד מי יודע, חג גדיא וכדומה (בליל הסדר עצמו נחזור על כל השירים הללו).
  • ·יסיימו את המפגש כמה דקות לפני השקיעה, ידליקו נרות, יקבלו חג, ימשיכו לשיר ובצאת הכוכבים יתפללו ערבית משפחתית (לצערנו בגלל הסכנה שלא נוכל ללכת לבית הכנסת) ויחלו בליל הסדר.

בביטול חמץ יש לחשוב גם על כל הפירורים בבית, אבל לא צריך לחפש אותם (מדין הלכות פסח).

ניקיון המטבח עצמו:

     את המטבח יש לנקות היטב כך שלא יהיו בו כלל פירורים (אפילו פחותים מכזית), מכיוון שאוכלים בו, וצריך להיזהר שלא ייכנסו פירורים לתוך המאכלים שלנו.

     כלים שלא משתמשים בהם והם נקיים (כמו כוסות, צלחות, סכו"ם וכדומה) – סוגרים בארון (על פי שמואל בפסחים ל.).

      כלים שלא משתמשים בהם והם מלוכלכים – כמו תנור וטוסטר – די בניקוי מועט של כמה דקות, הפוגם בפירורים אלו. כאשר יש קושי לנקות את התנור, די לנקות בזריזות את הפירורים הנראים, ולסגור את התנור (וטוב להפעילו למשך כשעה על מנת לשרוף כליל פירורים אלה), אולם, אם אפשר – ישנו הידור לשים חומר ניקוי פוגם ולנגבו (ודי בכך, ואין צורך להוציא את הפירורים. ואם יש ניקוי עצמי לתנור, זוהי דרך מובחרת).

      את שאר כלי המטבח שמשתמשים בהם יש להכשיר – עיינו בטבלה ובסרטונים הקצרים שהכנו למטרה זו.

ביעור חמץ:

      כיצד יש לבער חמץ השנה? האם יש צורך לשורפו או שאפשר בדרך אחרת?

      המשנה בפסחים (ב', א) מביאה מחלוקת כיצד לעשות ביעור חמץ. לדעת רבי יהודה דווקא בשרפה, ואילו לדעת חכמים דיגם בכך שמפורר וזורק לרוח או שמטיל לים.

     השולחן ערוך (תמ"ה, א) כתב שאפשר לבער בכל צורה שהיא, וכדעת חכמים. אמנם, הרמ"א הוסיף שהמנהג לשרוף את החמץ.

     למעשה: אמנם המנהג הוא לשרוף את החמץ, אך מצד הדין אפשר לבערו בכל דרך אחרת, ולכן במציאות שלנו, אם יהיה קושי לשרוף את החמץ, יש להוציאו לפח (או אפילו בתוך הבית) ולשפוך עליו אקונומיקה או חומר פוגם אחר (לחלופין, אפשר לפוררו בשירותים).

'זום' בליל הסדר:

ההצעה לערוך ליל סדר משותף באמצעות 'זום', יש בה בעיות ההלכתיות רבות וגם בעיות מעשיות (תקלות וכו', שיביאו לחילול חג או לעוגמת נפש).

הצעה מעשית לכתחילה, לכל בתי ישראל, אלה שיש להם סבא וסבתא זקנים או קרובים צעירים, אך אינם יכולים להיות יחדיו בליל הסדר:

זמן זה איננו יום חול ככל הימים, זמן זה הוא חג הפסח! בשעה זו היו מקריבים את קורבן הפסח, ובשעה זו היו הלוויים שרים את ההלל (רמב"ם, קרבן פסח פ"א הי"א – הרב יואל בן נון סבור שתמיד יש לעשות זמן זה כיום חג ובוודאי השנה – עיין בהצעתו בדף הפייסבוק 'מקראות', ותודה שעורר אותי לכך).

אמנם, לא יהיה זה ליל סדר מלא עם כל הסבים והסבתות, אבל יהיה מפגש מרגש שיש בו התחלה משמעותית לליל הסדר. במקום שיהיו בליל הסדר בני משפחה מעטים, יכולים להיות במפגש זה עשרות מבני המשפחה. באותו זמן שבו היו מקריבים את קורבן הפסח ושרים הלל בבית המקדש, נשיר גם אנו, נספר בסיפור יציאת מצרים ונתרומם עם כל בני המשפחה, הקרובים והרחוקים.

הצעה זו מהודרת מבחינה הלכתית, אין בה שום ספקות והיא טובה לכתחילה לכולם. משפחות שהרעיון לא מתאים להן, ימצאו את הדרך הנכונה בעבורן. הצעה זו תשדרג מאוד את ליל הסדר, תיתן תחושה טובה לסבים, לסבתות, לילדים ולנכדים (אני מאמין שתיתן תחושה מספיק טובה ואיתנה גם לאדם הבודד). מבחינה מעשית, היא טובה אלף מונים מהצעת הזום בליל הסדר עצמו. אפשר ואף רצוי להמשיך את המפגש במוצאי החג ולעשות מעין ליל סדר שני, כמו ביו"ט שני של גלויות.

אנחנו נמצאים במציאות מורכבת. אפשר להיכנס חלילה לתחושת דיכאון ועצבות, אולם אפשר לראות את הדברים היפים והטובים שהתקופה מזמנת. מפסידים דברים מסוימים, ובאותה עת מרוויחים דברים חדשים שעשויים לתת עוצמה פנימית, חיבור מיוחד, אהבה אדירה ורוממות גדולה.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם