שו"ת SMS לפרשת יתרו Featured

sms790

 

הרב שמואל אליהו

יחס לחלומות * איך צריך להתייחס לחלומות קשים ומפחידים שחוזרים שוב ושוב? הרב אליהו: א. הטבת חלום בפני שלושה אוהבים. מופיע בסידורים. ב. להתעלם מהחלום ולומר: 'חלומות שווא ידברו' ולא לדאוג. ג. לתת לחלום פשר טוב ולשמוח בו.

טבילת כלי חד"פ * האם מותר להשתמש בדבר (סרגל לדוגמה) שאינו טבול באופן חד פעמי כדי לחתוך מאכלים? האם גם כלי שמשתמשים בו באופן חד פעמי חייב בטבילה? הרב אליהו: מותר. כלי חד פעמי לא צריך טבילה.

תפילה חסרה * מה עדיף, להתפלל מלחץ חברתי או לא להתפלל כלל?הרב אליהו: להתפלל, גם אם זה מכל מיני סיבות. גם ההרגל בעבודת ה' הוא דבר נצרך, "ותרגילני בתורתך", ומתוך שלא לשמה יבוא לשמה. וחשוב מאוד לא להישאר בתפילה הזאת, וללמוד ולהתבונן בתפילה כדי שתהיה מכל הלב, שזה העיקר.

שיר אהבה לה' * האם מותר לשיר "הקב"ה אנחנו אוהבים אותך" או שזה לא מכבד את הקב"ה?הרב אליהו: ודאי שמותר לשיר כך, והלא כל שיר השירים הוא שיר על אהבה של כנסת ישראל לה'.

חו"ל לבטלה? * האם ה' יתברך ברא עולם שלם כדי שלעם ישראל יהיה אסור ליהנות ממנו כי אסור לצאת לחו"ל? יהודי לא יכול להיחשף למרחבי חיים שלמים.הרב אליהו: כשאדם מחפש את ההנאות שלו – בסופו של דבר הוא מפסיד את הייעוד שלו. צריך להגדיר שהמטרה שלנו היא לא ליהנות אלא לעשות טוב לאנשים. להביא ברכה לעולם. ולכן יהיה מותר לך לצאת לחו"ל כשיש לך שליחות לעשות טוב לאנשים. למה הדבר דומה, למי שאוכל אוכל בשביל ההנאה – מהר מאוד הוא יגיע לאכול כמויות שאינם נכונות או מאכלים שאינם נכונים. אבל כשהוא אוכל בשביל להתקיים הוא גם נהנה. וכן בכל דבר.

משחק קלפים * שמעתי שהרב אליהו אמר שמשחק בקלפים של מלך ומלכה הוא עבודה זרה. האם זה נכון? ואם זה נכון, למה נקרא עבודה זרה? הרב אליהו: כל המשחק בקלפים הוא כיעור. הרבה אנשים נשאבים אליו ומתמכרים לו ולכן צריך להתרחק ממנו מאוד מאוד. ומלבד זאת יש משהו רוחני פסול במשחקי הקלפים הללו ולכן צריך להרחיק אותם מהבית לגמרי.

נטילת ידיים על כלים * נטילת ידיים לכיור שיש בו כלים – מתי מותר ומתי עדיף שלא או אפילו אסור? הרב אליהו: נטילת ידיים של בוקר ומים אחרונים לא נוטלים על כלים שבכיור.

ברירה והקפאה * האם אפשר לברור שקית שלמה של אורז או קטניות ולהקפיא את מה שבררתי, ולאחר מכן להשתמש בלי לברור? הרב אליהו: כן. במקפיא וגם במקרר לא מתפתחות ביצים ותולעים.

כשרות ביצים * הבנתי שאין כשרויות על ביצים כי אין צורך בהן בזמננו. זה נכון? הרב אליהו: נכון.

תפילת נשים * מה החיוב של נשים בתפילות? האם יש הבדל בין נשואה לרווקה? הרב אליהו: כל אישה חייבת בתפילה מפני שהיא מצות עשה שלא הזמן גרמה. אמנם מהתורה אין קצבה ובאמירת כל בקשה יוצאת ידי חובה, ובכל אופן יש זכות להתפלל תפילה מלאה, ואישה הרוצה יכולה להתפלל את כל התפילות.

תפילה מהנייד * יש המון יישומונים של תפילה ותהילים לטלפון. האם אפשר להתפלל מהטלפון במקום מסידור? לא תמיד נוח לסחוב בתיק סידור או תהילים. הרב אליהו: בשביל הנוחות בדרך וכדומה מותר להתפלל מהטלפון. יש להקפיד שהטלפון יהיה במצב טיסה שלא יתקבלו שיחות ויפריעו, וכמובן לא להיגרר לשחק בו.

שימוש במיקרוגל לא מוכר * האם מותר לחמם לחמניות פרווה במיקרוגל שאני לא יודעת מה דינו? הרב אליהו: מותר בתנאי שהאוכל יהיה עטוף לגמרי. אפשר בשקית אטומה או בכלי שעטפת בניילון נצמד. ליתר ביטחון עדיף שתי עטיפות אטומות.

שינה בבגדי יום * האם יש בעיה לישון בבגדים שאני רוצה ללבוש בבוקר? יש עניין להחליף בגדים שישנתי בהם? הרב אליהו: על פי ההלכה אין בעיה לישון בבגדים שצפויים ללבוש למחרת, אבל אם מסתכלים בגמרא ובדברי חז"ל רואים שהיו להם בגדים של יום ובגדים של לילה. לכן ראוי שלא לישון בלילה בבגדי היום. ראוי לאדם להיזהר שלא לישון כשיש עליו ברזל (כמו החגורה של המכנסיים), וכן לא יישן האדם בנעליים.

חומר מיסיונרי * חומר מודפס של מיסיונרים כולל פסוקים ושמות הוי"ה. מה לעשות בו – לגנוז, לזרוק לפח, לשרוף? הרב אליהו: לא לגנוז, אלא לזרוק לפח או לשרוף (לא את המיסיונרים אלא את החומר שהם שולחים). ובאמת אני מתפלא שיש עוד מיסיונרים בעולם. הם לא הבינו שמדינת ישראל הופכת את כל האמונה בברית החדשה ללא רלוונטית?

שימוש בקרטונייה * האם לקיחת קרטונים מקרטונייה פתוחה היא גזל? הרב אליהו: אם זה פח זבל של קרטונים – מותר לקחת.

 

הרב שלמה אבינר

 

הגר"ש גורן והר הבית * איך אפשר לאסור את הכניסה להר הבית אחרי שהרב גורן שהיה רב גדול התיר? הרב אבינר: א. הוא היה דעת יחיד וגדולי הדור האחרים חלקו עליו בכל תוקף. ב. הוא בעצמו התיר שטח מצומצם ולא לכל מה שנכנסים עתה.

 

מום באהרן * כתוב בתורה "דבר אל אהרן לאמר איש מזרעך לדורותם אשר יהיה בו מום" (ויקרא כא יז). התורה מציינת זרע אהרן. מה אם ייפול מום באהרן – זה לא ייתכן או שהוא יכול לעבוד עם מום? הרב אבינר: ייתכן שייפול מום גם באהרן רחמנא ליצלן, ואם כן לא יוכל לעבוד בעבודת הקודש. שאלה: א"כ מדוע כתוב דווקא "מזרעך"? הרב אבינר: כי על פי הרוב שייך לזרעו.

 

פאות מאחורי האוזן * האם יש עניין בפאות מאחורי האוזן שאינן נראות לעין? הרב אבינר: בוודאי, איננו מקיימים מצוות כדי שיראו, אלא כדי לעבוד את ה' (עיין אורחות רבנו (א רלו) שהסטייפלר והחזון איש הקפידו לא לשים מאחורי האוזן, כי נראה שיש לו בושה בהן – מ"צ).

 

חוסר הצלחה * אין לי הצלחה במה שאני עושה. לא בלימודים, לא בעבודה, לא בהשגת רישיון נהיגה. מה לעשות? הרב אבינר: תשובה תפילה וצדקה. אך יש לדעת שהצלחה אמיתית היא עבודת ה', ובזה תמיד יש לאדם בחירה חופשית.

 

אינטרנט ללימודים * אין לנו אינטרנט, אבל עתה בית הספר משתמש בו להעביר חומר, וכן יש שיעורים חינם ממשרד החינוך. מה לעשות? הרב אבינר: א. חסימה מרבית. ב. לשים בבית במקום גלוי ולשימוש רק למטרה זו.

 

ברכה על לחם טֵף * מה מברכים על לחם שעשוי מקמח טף? הרב אבינר: שהכול, כי אינו מחמישה מיני דגן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם