נקודת התרעננות לפניך Featured

 2 shut

נעמה מוזס

אני נמצא בתקופת מבחנים לחוצה במיוחד. לאשתי (שכבר סיימה את לימודיה באוניברסיטה) יש יותר זמן פנוי, והיא מתלוננת שאני מזניח אותה, ושרק הלימודים חשובים לי. מה לעשות?

לא פשוט למצוא אי זוגי בנהר החיים. בשלב זה בחיים אתה נמצא בתקופת מבחנים עמוסה, ולאחריה יגיעו שלבים לחוצים נוספים – עבודה, ילדים ועוד... אין ספק, שהזמן הוא המשאב היקר ביותר שלנו. וכידוע, "לדעת לחלק זמננו כראוי פירושו לדעת ליהנות מן החיים" (גרסיאן).

בתקופות עומס שונות עלינו ללמוד לייצר פסקי זמן (אפילו קצרים) כדי להיטען מחדש ברמה האישית והזוגית.

מה אפשר לעשות?

לעלות למחלף – במהלך הנסיעה המהירה בנתיב החיים יש להאט מדי פעם ולעלות למחלף, לנתיב צדדי, ולעצור להתרעננות קלה. צרו מסגרת לדברים שחשובים לכם ופַנו להם זמן. כן, אפילו 10 דקות. תיהנו מהדרך, הסתכלו זה לזה בעיניים, השתיקו את הסלולרי והצפצופים שמסביב, ופשוט גלו הקשבה והביעו התעניינות – איך עבר עליך היום? מה שימח אותך?

חשוב ביותר! סטיבן קובי מתאר בספרו "שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים מאוד" שיטה לקביעת סדרי עדיפויות. על כל משימה נשאל – האם זה חשוב? האם זה דחוף?

הדחוף – מומלץ לצמצם ככל האפשר את הדברים הדחופים באמצעות היערכות מראש ופריסת המשימות לאורך זמן (למעט במצבי חירום שבהם אין לנו שליטה, ואי אפשר לנבא אותם מראש). האתגר האמיתי הוא ניהול העניינים הדחופים אך הפחות חשובים, שקוטעים את רצף העבודה ומשבשים את סדר היום ולא לתת להם לנגוס בפלח משמעותי מהזמן העומד לרשותנו.

לא חשוב ולא דחוף – לכאורה, המשבצת הזאת בחיינו הייתה אמורה להיות המצומצמת ביותר. אך מתברר שהתחום הזה תופס מקום נרחב בחיינו. לכאן נכנסות הסחות דעת רבות של התעסקות ברשתות חברתיות, צפייה בטלוויזיה, התכתבות ללא הפסקה בקבוצות וואטסאפ. המטרה – לתחוֹם משימות אלה לפרקי זמן מוגדרים.

החשוב – לרוב, דווקא הדברים החשובים (גם אם אינם דחופים) הם הנדחקים לסוף הרשימה, כמו – השקעה במערכות יחסים עם בן הזוג, המשפחה והחברים, עיסוק בספורט או תחביב.

הקדישו בתחילת היום כמה דקות לסמן לעצמכם מה חשוב לי להספיק היום, על מה אני לא מוכן לוותר, מה דחוף, מה יכול להמתין, מה יסייע לי להתקדם לעבר המטרות שלי.

הזמינו ל"דייט" – קבעו מפגש זוגי והכניסו ללו"ז השבועי יום ושעה קבועים (אם לא שריינתם ביומן, הסיכוי שזה יקרה קטן). הציפייה לבילוי זוגי שממתין לכם בסוף תקופת המבחנים מעוררת בעצמה התרגשת ומייצרת אופק אופטימי.

להודות על היש – הנטייה הטבעית שלנו היא להתמקד במה שחסר. בתהליך של הכרת הטוב עלינו לעשות פעולה הפוכה – להתמקד ב"יש", להגדיל ולהעצים אותו. הכרת תודה מאמנת אותנו להיות נוכחים ברגע ספציפי בהווה, ופחות להתעסק בעבר או לחשוב על העומס והקושי שממתינים בעתיד. השתדלו להתרכז ב"כאן ועכשיו" – לחוות את הרגע, להוקיר אותו וליהנות ממנו. תרגיל פשוט אך משנה מציאות: בסוף יום שתפו בשלושה דברים שאתם רוצים להודות עליהם לבן הזוג.

להתגמש – המסע הזוגי המשותף כולל את היכולת לקבל בהבנה את הצרכים השונים שלכם בקשר. תקופת לימודים היא תקופה עמוסה. עליך להתמקד בלמידה, ואילו אשתך זקוקה לתשומת לב ולזמן משותף איתך. היפגשו לשיח פתוח, שבו כל אחד יביע את רצונותיו ויאמר לְמה הוא זקוק. לאחר מכן נסו להיכנס לנעליו של בן הזוג ולהתייחס לקשיים שהוא מעלה. הגדירו יחד מהו המינון הנכון בעבורכם לזמן זוגי בתקופה זו, כיצד אתם יכולים להביע אכפתיות והתעניינות (אפילו לזמן קצר) ומה עשוי לשפר את הרגשתכם.

"שפת האני" – תקשורת זוגית יעילה כוללת דיבור ב"שפת האני". כלומר, עליי לדייק ולהבהיר לבן הזוג למה אני זקוק ולא לפנות בטון מאשים, שמייצר התגוננות או התקפה. במקום לומר – "אתה רק עסוק בלימודים שלך, ולא משקיע בי", עדיף לומר – "אני מרגישה בתקופה האחרונה לבד וזקוקה להתעניינות מצידך".

הדברים שאותי משמחים – הַפתיעו, גלו התעניינות וחיבה, שמחו זה את זה בדברים קטנים כמו מסרון מרגש, תמונה מצחיקה, מתנה סמלית. כל זה עשוי לדרוש מאיתנו דקות בודדות, אך מסוגל למלא אותנו ליממה שלמה.

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם