כבוד לאבא שלי Featured

 2 shut
קשה לי לרחוש כבוד לאבא שלי

הרב עמוס בדש, ר"מ במכינת קשת יהודה, רמת הגולן

שאלה: בזמן האחרון אני מרגיש ביקורת כלפי אבא שלי. אני מרגיש שהוא מטיף לנו בכל מיני ערכים אבל לא עומד מאחוריהם בפועל. למשל, לפני כמה ימים התקשרו מארגון צדקה כלשהו והוא ביקש ממני "תאמר שאני לא בבית". זה נשמע קטן אבל זה חלק מהרבה דברים שאני רואה אצלו. איך אפשר לכבד אבא במצב כזה?

תשובה: ראשית חייבים להקדים ולומר שלא שופטים אדם על סמך מעשה חד פעמי. כִּי אָדָם אֵין צַדִּיק בָּאָרֶץ אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה טּוֹב וְלֹא יֶחֱטָא (קהלת ז, כ). גם צדיק עלול להיכשל בחטא, ואף לנו יהיה מאוד לא נעים שתדמיתנו בעיני אחרים תיקבע על סמך מעשה אקראי. לכן אם אביך באופן תמידי הוא איש אמת וחסד, אי אפשר ללמוד מאירוע בודד. גם במקרה זה, האם קיימת את מצוות: לא-תַעֲשׂוּ עָוֶל בַּמִּשְׁפָּט... בְּצֶדֶק תִּשְׁפֹּט עֲמִיתֶךָ (ויקרא, יט, ט)? צריך לנסות להביט בעין טובה לפני שנכנסים לעמדה שיפוטית. האם באותו רגע היה טרוד מאוד וענה בלי לחשוב, אולי דורש הצדקה התגלה לאביך כאדם לא אמין, וכו'. לכן נדרשת זהירות מרובה בטרם מסיקים מסקנות.

אבל האמת היא שכל מה שנכתב לעיל עוסק בסתם אדם. כשמדובר בהורה, שעליו נאמר: אִישׁ אִמּוֹ וְאָבִיו תִּירָאוּ... אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם (שם שם, ג) הסיטואציה אחרת לגמרי. מצד אחד יש מצוות יראה מפני ההורים, אך מאידך גיסא את הורינו אנו זוכים לראות גם "בנעלי בית", קרי: בכל המצבים. בניגוד לבני אדם אחרים, שכלפי חוץ נראים שקולים ורגועים, את ההורים רואים 24/7, בזמני רוגע ולחץ, בזמני שמחה ועצב, כשקמים מהשינה וכשעייפים מאוד. מורכבות לא פשוטה בעליל. יתר על כך, בילדותנו ההורים נתפסים בעינינו כ"סגני אלוקים", וליתר דיוק כאילו הוא כביכול הסגן שלהם.... אכן ילד מרגיש שכל הגשמת רצונותיו תלויה בהורה, הרבה יותר ממה שהוא מסוגל להרגיש תלוי בריבונו של עולם.

בגיל ההתבגרות הנפש נעשית ביקורתית הרבה יותר, ועדיין היא חסרת יכולת להבין מורכבויות. הראשונה שנפגעת מהתהליך הזה בדרך כלל היא תדמית ההורים, שמתגלים פתאום כבשר ודם בעלי חולשות ומוגבלויות. אמר פעם חכם מחכמי אומות העולם: "כשהייתי בן חמש עשרה, חשבתי את אבי לשוטה גמור. כשהגעתי לגיל עשרים ואחת, התפלאתי לראות כמה הספיק ללמוד באותן שש שנים".

ייתכן שיטען השואל שמה שראה אצל אביו איננה מעידה חד פעמית, הוא מזהה את זה כתופעה שחוזרת על עצמה. נחלק את ההתייחסות לשתיים: ראשית, איך אפשר לכבד, ושנית - איך אני מסביר זאת לעצמי.

להלכה, כבוד הורים איננו תלוי בצדקתם. למעט מקרים קיצוניים שמופיעים בהלכה, שבהם הותר להתרחק מההורה כדי לא להיפגע ממנו, ולא בזה אנו עוסקים. בכל מקרה אחר, גם אם אדם רואה את אביו נכשל חלילה, חובת כיבוד הורים שרירה וקיימת! כיבוד הורים נובע ממצוות התורה, שטעמה הגלוי הוא שילוב בין הכרת הטוב על כל מה שקיבלנו מהם, ועל עצם זה שהביאונו לעולם, שכל הווייתנו כאן בזכותם. מובן שמעבר לכך עומדים ביסוד המצווה הזאת דברים גבוהים ונסתרים מיכולת ההבנה שלנו.

אבל גם כלפי עצמנו, מאוד לא מומלץ להיכנס למקום שיפוטי. מעבר למצוות כיבוד ההורים, שדורשת לעזור להם בצורכיהם הבסיסיים, ולמצוות מורא הורים, שדורשת דרך ארץ בהתנהגות ובדיבור כלפיהם, קיים היחס הנפשי. התובנה הפנימית היא שגם אם ראינו חולשה כזו או אחרת, וגם אם ראינו דפוס חוזר ונשנה, אין זה מעיד על המכלול האישיותי. בכל אדם יש בדרך ככלל תכונות רבות שאפשר להעריך וללמוד מהן. ואם זה עומד תמיד מול העיניים, הרבה יותר קל לעמוד במשימה, שחז"ל הגדירו כמצווה הקשה ביותר לקיום.

הרב עמוס בדש הוא ר"מ במכינת קשת יהודה, מוסמך להנחיה זוגית ומשפחתית.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם