מה עושים עם הרגש? Featured

 2 shut

נעמה מוזס

אני טיפוס רגשי מאוד. כל אירוע מפעיל אצלי מיד רגש חזק, וגורם לי לחוש דברים בעוצמה רבה – לטוב ולרע: אם זה לשמוח ולהתלהב, ולחלופין לכעוס או לקנא. אני מרגיש שלעיתים קרובות זה פוגע בי וביחסיי עם אחרים. מה לעשות?

"מחצית מהטעויות שלנו נובעות מפני שהרגש שלנו פועל כאשר עלינו לחשוב, והשכל שלנו פועל כאשר עלינו להרגיש" (קולינס). כיצד נקשיב ללב ועדיין נחזיק במושכות וננהל את עצמנו ואת מערכות היחסים שלנו באופן מיטבי?

לאחרונה שמתי לב שהמוזיקה בחתונות רועשת מאןד. אני לא יודעת אם זה מסימני הגיל, או שאולי גם אחרים חשים כמוני. מובן שאיני רוצה לבטל לגמרי את המוזיקה, היא חלק משמעותי ומרכזי באירוע. אבל אילו רק היו מסובבים מעט את כפתור העוצמה – זה עשוי היה להיות נחמד יותר... באופן דומה, אפשר לראות זאת בנוגע לרגשות בחיינו. הרגש משמש כמצפן פנימי המצביע לנו על דברים משמעותיים בחיינו, עוזר לנו להבין מה עובר עלינו ובמידה רבה שומר עלינו. לדוגמה, תחושת הכעס עוזרת לנו להבין היכן עובר הגבול שלנו במקרה שפוגעים בנו. לא נכון לתייג רגשות כ"חיוביים" או "שליליים", שכן לכל רגש יש תפקיד ששומר על ה"עצמי" שלנו; אולם, כמו אש, שעלולה לאבד שליטה ובמקום לחמם אותנו לכלות כל מה שבדרכה – כך חשוב לדעת לווסת את כפתור הרגש ולשלוט בעוצמת הרגשות.

נסו לחשוב על רגשות כמו על מזג אוויר. כשם שהעננים המרחפים בשמיים באים והולכים, כך גם המחשבות והתחושות שלנו. גל של כעס, חרדה, עצב או שמחה שאנו חווים בעוצמה רבה ברגע מסוים עשוי להיראות לנו בעוד כמה שעות באופן שונה. כמו סערה שבאה וחולפת.

אז... מה אפשר לעשות?

אציג בקצרה את מודל ה-RAIN המנסה לתת מקום לרגשות העולים בנו מתוך גמישות רגשית ויכולת ויסות. המודל כולל ארבעה שלבים:

1. זיהוי Recognizeבשלב זה עלינו לברר ולזהות "מה אני חווה כרגע בגוף, במחשבות וברגשותשלי?" זהו תהליך חשוב שמטרתו למנוע הכחשה או התעלמות מרגש לא נעים שעולה בנו.

2. קבלהAccept המטרה היא להכיר במה שמתרחש בהווה, ולאפשר לו פשוט להתקיים.להבין שכולנו בני אנוש, שעשויים לחוות רגשות לא נעימים. קבלה אינה מעידה בהכרח על הסכמה או תמיכה במתרחש. היכולת לאמץ חוסר שיפוטיות תסייע לנו להעמיק ללמוד את עצמנו ולהגיע לתובנות חדשות ויעילות יותר. לדוגמה: "אני מזהה רגש קנאה העולה בי. כנראה יש לזה סיבה וכדאי לברר ולהעמיק בכך".

3. חקירהInvestigate אחרי שמזהים את הרגש העולה בנו ומקבלים אותו, אנו פנויים לחקור את החוויה הפנימית. כדאי לבוא מעמדה של תייר, המגיע ממקום מסתקרן, מתפעל, מתעניין ובעיקר לא שיפוטי. שימו לב לתחושות הפיזיות שאתם חווים בגוף בהשפעת הרגש העולה בסיטואציה מסוימת. היכן בגוף הרגש ממוקם? מהי עוצמתו מ-1 עד 10? מה הרגש מנסה לומר? אילו מחשבות עוברות בראש? מהי הפרשנות שיש לי למה שקורה? ההתנסות במודל מאפשרת לנו לזהות את הגירויים שמעוררים אותנו במצב הרגשי, את התגובות הפיזיות הראשוניות ואת המחשבות האוטומטיות. כך אנו לומדים שלא להגיב לגירוי המעורר באופן אוטומטי, אלא לצפות במתרחש ממרחק מסוים, ולבסוף לבחור בתגובה היעילה.

4. אי-שיוךNon-identification– חשוב לא לתייג את עצמי לפי הרגשות שעלו בי. במקום להגדיר את עצמי כ"אדם עצבני", עדיף לדייק ולומר ש"אני מבחין כעת ברגש כעס שעולה בי". רגש עשוי להיות מקור מידע משמעותי. כמו תמרור הכוונה, שמאותת לנו משהו חשוב על עצמנו. לא במקרה אנו חשים רגשות חזקים כלפי דברים מסוימים ולא כלפי אחרים. ככל שנדייק לקלוט הרגש שעולה בנו – נצליח לתרגמו לצעדים מוחשיים תואמי-ערכים. למשל, כאשר האדם מבין שהרגש שעולה בו אינו עצב אלא חוסר סיפוק ממקום העבודה – האבחנה המדויקת תסייע לו בבחירת התגובה ההולמת והנכונה בעבורו. חשוב לזכור שרגשות אינם הוראות הפעלה. אפשר להתבונן בהם, אך לא חייבים לתת להם להפעיל אותנו. אנו בעלי הרגש, ולא להפך. זכרו – אנו האוחזים בהגה.

לסיום, לאחר שניסית ליישם את ארבעת השלבים במודל ה-RAIN– האם חשת שעוצמת הרגש פחתה מעט? שגשם הזלעפות נרגע? כעת אתה פנוי יותר להקשבה לעצמך ולזולת, לגמישות מחשבתית ויצירתית וליישום דרכי התמודדות יעילות יותר.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני. CBT. מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם