כל שעתיים חיבוק Featured

 2 shut

נעמה מוזס

בבית שבו גדלתי כמעט לא הביעו חיבה במגע פיזי בין ההורים והילדים, וכיום אני מתקשָה להעניק לבני משפחתי נשיקות וחיבוקים באופן זורם. מה אפשר לעשות?

תודה על הקושי שהעלית. אינך היחידה שחשה כך. בדומה לתחומים רבים בהתנהגות שלנו, גם היכולת ליהנות ממגע קשורה בנוף ילדותנו. ההורים משמשים בעבורנו מודל להתנהגות, ולרוב אם אחד ההורים (ובוודאי אם שניהם) לא הביעו חיבה באמצעות מגע פיזי, ילדיהם יאמצו התנהגות דומה.

אחת המתנות הגדולות שאנו יכולים להעניק לעצמנו וליקירינו היא מגע וחיבוק. מחקרים רבים מלמדים כי פעולה פשוטה של חיבוק מסייעת לבריאותנו הפיזית והנפשית. מתברר שלאחר כעשרים שניות של חיבוק חלה עליה בהורמון אוקסיטוצין שגורם להפחתת כאבים ומגביר אהבה והתקשרות. כאשר תינוק נולד מניחים אותו מיד על האם ונותנים לה לגעת בו. המגע יוצר חיבור ונותן לתינוק תחושת מוגנות וביטחון. צורך זה ממשיך ללוות אותנו גם בחיינו הבוגרים. החיבוק מעניק לנו תחושה של אכפתיות, הדדיות ונוכחות; הבנה ללא מילים שיש פה מישהו שאפשר להישען עליו.

קושי במגע פיזי עשוי לנבוע מגורמים שונים: רקע תרבותי ומשפחתי, מתחים וקונפליקטים ביחסים, ולעיתים טראומה מודחקת כגון פגיעה מינית. לא תמיד האדם מודע לסיבה הברורה; לעיתים מומלץ לפנות לייעוץ רגשי ולטפל בשורש הבעיה, שעלולה להשפיע על יצירת אינטימיות בזוגיות ובמערכות יחסים קרובות.

הבשורה הטובה היא שהיכולת ליהנות ממגע היא נרכשת.

אז מה אפשר לעשות?

באיזו שפה נאהב? ד"ר גרי צ'פמן טוען בספרו "חמש שפות של אהבה" שאם נצליח להתמקד בזולת ולהביע את אהבתנו בשפה שהוא מבין (ולא רק במה שגורם לנו לחוש אהובים), נשדרג את מערכות היחסים שלנו. מתברר שישנן כמה שפות לאהבה: מילים, זמן איכות, מתנות, נתינת-שירות ומגע.

תחילה עלינו לזהות מהי השפה הדומיננטית שבה אנו, ילדינו ובן הזוג שלנו חשים אהובים (עשויה להיות יותר משפת אהבה אחת). לדוגמה, ייתכן שאנו משתמשים בשפה של "נתינת שירות" כמו הכנת אוכל שהילד אוהב, ואילו הוא היה מעדיף לבלות איתנו זמן איכות או לקבל חיבוק. שימו לב - כיצד אתם מביעים את אהבתכם? על מה ילדכם או בן הזוג מכיר תודה? מה הוא מבקש? האם אפשר למצוא שפה המשותפת לכם?

לאחר מכן עלינו ללמוד את השפה הגורמת לילד לחוש אהוב במיוחד. אל תשכחו, בדומה לתהליך של רכישת שפה – הדבר עשוי לקחת זמן והוא דורש תרגול ודיוק. נסי להביע בעבור ילדך את מה שהוא זקוק לו, ולא רק את מה שנוח לך לתת. נסי לבטא באמצעות מגע את מה שאת חשה כלפיו. חשוב להדגיש שקשה מאוד לזייף מגע. אם איננו מתכוונים למילים שאנו אומרים או למגע שאנו יוצרים, הזולת יחוש מיד שזה לא אותנטי. ולכן, בחרי בסוג מגע שבו את חשה בנוח במסגרת הגבולות שלך, ובכל פעם נסי להתקדם עוד קצת.

הכול או לא כלום – יש הנמנעים מהבעת חיבה כמו חיבוק או נשיקה, ומעדיפים לוותר מראש על כל סוג של מגע. החיים הם לא שחור ולבן, ובין המדדים על פני הרצף של אפס או מאה יכולות לבוא לידי ביטוי מגוון אפשרויות.

צליל מכוון – אחד הדברים המעצבנים הוא האזנה לשיר שמתנגן ברדיו עם רעשי רקע. פער משמעותי בצרכים שונים במערכת היחסים של הורה-ילד או בין בני זוג מייצר תסכול. אנו מעוניינים להאזין לשיר המשותף, ורוצים שיתנגן נקי וצלול. יש לסנכרן את הקשר ולדייק בצרכים. באפשרותך לשתף בנכונות שלך ללמוד להביע את אהבתך במגע פיזי (בעיקר מול ילדים בוגרים שאולי יופתעו מהשינוי) ופשוט לומר – "הייתי רוצה לחבק אותך יותר. בטח שנינו נרגיש בהתחלה קצת מוזר, אבל אשמח אם תוכל לסייע לי בכך". וכךלנסות בעדינות ובהדרגתיות לכוון לתחנה הרצויה בעבורכם ולנקות רעשי רקע.

להתחיל בצעד קטן – יש הטוענים כי שינוי הוא בסופו של דבר אוסף של הרגלים. ולכן כדי לייצר שינוי צריך פשוט להתחיל בצעד אחד קטן. ועוד אחד. להכניס הרגל אחד קטן בכל יום. והכי חשוב – להתמיד בו. מומלץ לבצע בכל יום תרגיל נהדר לחיזוק הזוגיות המכונה "חיבוק בדלת" (אפל) ומציע לבני זוג בסוף יום כאשר הם נפגשים להישען זה על זה ולהתחבק למשך כשתי דקות (לפחות). להקשיב לפעימות הלב ולהתאים את קצב הנשימה. ללא מילים להתכוונן זה לזה, להפנות את הקשב לגוף, ולחוש דרך המגע מה עובר על כל אחד. תרגיל זה מייצר אנרגיה חיובית ליחסי הגומלין בהמשך.

וכהמלצת השיר המקסים של חוה אלברשטיין: "אפשר לקבל בלי מרשם של רופא,צריך פשוט לבוא ולבקש. כל שעה נשיקה, כל שעתיים חיבוק".

נעמה מוזס – טיפול אישי וזוגי CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם