לחם קודש Featured

 2 shut
הפרשת חלה – כמה כמה?

שאלה: איך יכול להיות שלשאלה פשוטה כל כך, "מה הכמות שממנה צריך לעשות הפרשת חלה", אני מקבלת כל כך הרבה תשובות? עם ברכה, בלי ברכה, לחומרא, לקולא. מה הסיפור הזה?

תשובה: התשובה לשאלתך מתחילה אי-שם במדבר סין שבועות אחדים אחרי יציאת מצרים, עובר דרך מטבעות מצריים עתיקים ונגמר בימי המנדט הבריטי.

שיעור חלה מן התורה

התורה קבעה את שיעור החלה באופן הברור ביותר שהיה בזמן שהיו ישראל במדבר: "ראשית עריסותיכם חלה תרימו תרומה", כלומר כגודל העומר שליקטו ישראל מהמן שירד מהשמיים. גודל זה מפורש בתורה: "והעומר עשירית האיפה הוא". מדובר במידת נפח ידועה ששימשה את עם ישראל (ולא רק אותו) מזמן מתן תורה ועד חתימת התלמוד. בכל איפה יש 432 ביצים. אם כן, בעשירית האיפה יש 43.2 ביצים. ומהו נפח של ביצה? התשובה אמורה להימצא בלול התרנגולות, אולם גם שם התשובה לא ממש אחידה.

תרגום למידות מודרניות

ב-250 השנים האחרונות העסיקה רבות את העולם ההלכתי השאלה כיצד לתרגם את המידות העתיקות האלה למידות המודרניות האחידות אשר התקבלו בעולם כמידות קבועות וסטנדרטיות אחרי המהפכה הצרפתית. למעשה, כיום נפוצות שתי מידות, והן קרויות על שם רבנים שעסקו בעניין בארץ ישראל בראשית המאה העשרים: השיטה המקובלת של הגר"ח נאה, ולפיה ביצה נפחה 56 סמ"ק (כנפח ביצה בגודל M-L), והשיטה המחמירה, הקרויה על שם החזון איש, ולפיה נפחה של ביצה הוא כ-100 סמ"ק (אין ביצים כאלה היום). לפי שיטת הגר"ח נאה, נפח הקמח המחייב בהפרשת חלה הוא שניים וחצי ליטר בקירוב (2,486 סמ"ק).

מנפח למשקל

מכיוון שמדידת קמח במשקל פשוטה יותר (גם כיום קונים קמח במשקל ולא בנפח), טרח הרמב"ם (הלכות ביכורים ו, טו) לתרגם את מידת הנפח של התורה למידת משקל שהייתה נפוצה ביותר בעולם המוסלמי, ובא לכלל מסקנה שמדובר בקמח שמשקלו 520 זוזים מצריים (דרהם). משקל זה היה מקובל בכל התקופה העות'מאנית, והוא עומד על 3 גרם בקירוב (2.8–3.2). תרגום זריז של המשקל שאליו הגיע הרמב"ם ייתן לנו משקל של 1,666 גרם.

ממשקל למשקל סגולי

כל זה היה טוב ויפה לו היה הקמח חומר שמשקלו הסגולי קבוע, כמו מים. משקל כל 1 סמ"ק מים – 1 גרם. ואולם משקלו הסגולי של הקמח משתנה גם לפי סוג הקמח (קמח מלא שוקל יותר מקמח לבן) וגם לפי מידת דחיסות הקמח בכלי. כל מי שניפה קמח וניסה להכניס אותו לשקית נתקל באותה בעיה: אחרי שהקמח יצא הוא לא נוטה להיכנס בקלות. זה פשוט לא ילך אם לא ננער את השקית כמה פעמים עד שהקמח יידחס ויחזור לצפיפות שהיה בה לפני שיצא מהשקית. הפערים יכולים להיות גדולים מאוד, יותר מ-30%.

קמח בנפח של 2,488 סמ"ק שוקל 1,666.6 גרם, כפי שכתב הרמב"ם, רק אם דוחסים אותו. אם לא עושים זאת ומשאירים אותו מאוורר הוא שוקל כ-1,250 גרם בלבד, ואכן לדעת התוספות (מנחות נב ע"ב) יש למדוד את הקמח כפי שהוא, מאוורר ללא כל דחיסה. לעומת זאת החמיר הבן איש חי (שנה ב פרשת שמיני) מחשש שמשקלו הסגולי של הקמח שווה למשקלם הסגולי של המים, וקבע שיש לברך רק על קמח שמשקלו 2,486 גרם (וכך פסק הרב מרדכי אליהו).

הלכה למעשה

כאשר מודדים את הקמח בנפח, יש להפריש חלה (בברכה) מכמות של 2.486 ליטר. אם מודדים את הקמח במשקל, יש להפריש חלה בברכה החל מכמות של 1,666 גרם (שקית ושני שלישים) (שו"ת יחוה דעת חלק ד סימן נה). אשכנזים נהגו להחמיר ולחשוש לשיטת התוספות ולהפריש חלה בלי ברכה כבר ממשקל של 1,250 גרם (שקית ועוד שתי כוסות קמח בערך) (גר"ח נאה שעורי תורה עמ' קסח).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם