להצליח לצאת מהדרך Featured

 150 75 2 shut
להצליח לצאת מהדרך שקבעתי לעצמי למציאת בן זוג

יעל רשף

אני מנסה במשך לא מעט שנים למצוא את זיווגי, אך נתקלת שוב ושוב בקשיים. שמתי לב שאני מרגישה שאני יודעת מי יכול להתאים לי, איך השידוך שלי כנראה יגיע, ואני לא מספיק פתוחה לאפשרויות חדשות. עד כמה חשוב להיפתח וכיצד לעשות זאת?

המוח שלנו מנתח את המציאות בשלושה מנגנונים: הכללות, השמטות ועיוותים.
כדי להתמודד עם הכמות העצומה של המידע המגיע אלינו, אנו מפתחים לעצמנו במהלך השנים מנגנוני סינון בלתי מודעים המשמיטים למעשה את רוב המידע המגיע מהחושים. אנו ממקדים את תשומת ליבנו במה שחשוב לנו ומתעלמים מכל היתר.

באותה מידה, אנחנו גם מכלילים מידע כדי לקטלג ולשייך את הידע שלנו לקטגוריות מסוימות שאנחנו מכירים מהעבר. מנגנון העיוות, לעומת זאת, הוא מקור היצירתיות, הדמיון והתפיסות שלנו. כאשר אנחנו מדמיינים דברים, אנחנו מעוותים את המציאות ורואים דבר שאינו קיים. כל המנגנונים שהזכרנו יעילים במצבים מסוימים, אך יכולים להגביל אותנו בסיטואציות שבהן אנחנו רוצים ליצור שינוי בחיים.

בואו נדבר על הכללות: משפטים כמו "שדכניות תמיד מציעות הצעות מוזרות", "בוואטסאפ אי אפשר למצוא זוגיות", "מפגשי פנויים-פנויות הם בזבוז זמן", "לעולם לא אמצע את הזיווג שלי באתר שידוכים" וכו'. אלו למשל החלטות גורפות שלא בהכרח משרתות אותנו.

כאשר אנו שומעים את עצמנו אומרים את המילים: תמיד, אף פעם, לעולם לא, כולם - כדאי לנו לעצור ולהניח סימן שאלה אחרי המילה המכלילה. האם זו האמת? שום זוג לא הכיר והתארס דרך וואטסאפ? כל השדכניות מציעות הצעות הזויות? אף אחד לא מצא את הזיווג שלו באתרי שידוכים?

בהשמטות שאנו עושים אנו מצמצמים את הקליטה והמידע שלנו לממדים שבהם אנו חשים בנוח ויכולים להתמודד איתם. הצמצום יכול להיות יעיל במצבים מסוימים, ועם זאת בעייתי בהקשרים של מציאת זוגיות. לדוגמה, במצב שבו מישהו נמצא ממש מתחת לעיניים שלנו ואיננו מבחינים בו. או כשהזדמנות נדירה מגיעה ואנחנו מתעלמים ממנה. כאשר אנו מודעים לכך, אנו פותחים את עצמנו לאפשרויות חדשות ולחיבורים חדשים שלא חשבנו עליהם לפני כן, ונותנים לעצמנו לחוות הזדמנויות חדשות ולא מוכרות.

האמת היא שאנו משתמשים המון בכלי שנקרא עיוות המציאות כשזה נוגע למציאת הזיווג שלנו. אנחנו מפתחים את הדמיון שלנו כלפי הצעות של אנשים, מדמיינים איך יכול להיות הקשר שלנו בעתיד עם האדם הזה, מתרגשים לקראת הדייט ומפתחים תקווה וציפיות לעתיד, וכו'. אבל, מה קורה כשמישהו מגיב בצורה בלתי צפויה למשהו שאמרנו, מכיוון שהוא ייצר לעצמו משמעות שונה לחלוטין מהמשמעות שאליה התכוונו?

בעיה זו מופיעה לא פעם בהודעות שאנחנו מחליפים במהלך הקשר, ואפילו בשיחה בארבע עיניים. עיוות שלילי מתרחש כאשר אנחנו הופכים ל 'קוראי מחשבות' או 'חוזי עתידות' וחושבים שאנחנו מפרשים את העולם בצורה הנכונה, כאשר כל מי שמולנו טועה בוודאות ולא מבין את המציאות כמו שאנחנו רואים אותה.

השינוי החיובי מתרחש בחיים שלנו כאשר אנחנו מבינים שכדי להיפתח לאפשרויות חדשות, כדי ליצור מערכות יחסים טובות יותר, כדי להתקדם ולהרגיש טוב יותר – עלינו להגמיש את מפת העולם שלנו ולהרחיב אותה. להיות מודעים למנגנוני המוח הרגילים שלנו ולהסתכל על אותם דברים, אבל מנקודת מבט אחרת. גמישות מחשבתית מעניקה יותר חופש, גם במציאת בן הזוג שלנו, ובעיקר במהלך שנות הנישואין שלנו. בידיים שלך לשאול את עצמך - האם יש בי מוכנות לפתוח את הלב ואת הראש למשהו שעד עכשיו לא הכרתי?

בהצלחה רבה.

יעל רשף היא אשת חינוך, מאמנת אישית, ומאסטר NLP ליצירת שינויים טובים בחיים.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם