שאלה של אמיצים

 
2shut
 רינת שרייבר, עו"ס קלינית, מרצה במכון רוטנברג.

אני מרגיש שאני פחות אמיץ מהחברים שלי, אני ממש פחדן לידם. זה מתבטא בעיקר בחופש, כשהם מחפשים הרפתקאות ומעזים לעשות דברים שאני נבהל רק מלדמיין. זה משפיע עליי אפילו בדוגמאות של יומיום, כמו למשל כשהם עולים על מגלשות מים גבוהות בלי בעיה ואני פשוט מפחד מכל זה, אני לא מבין מה כיף בזה ומרגיש דפוק שאני לא כמוהם בכל החוויות וההתרגשות.
איך אוכל פשוט ליהנות מהדברים שהם נהנים מהם ולא לפחד?


שלום לשואל האמיץ.


כן, קראתי לך אמיץ- שכן אתה מזהה דבר שמפריע לך בעצמך ובאומץ רב אתה בוחר לבדוק איך להתמודד אתו. דע לך, שאנשים רבים מאוד (ביניהם גם כאלה המצטיירים כ"אמיצים" ביותר), יכולים לעבור חיים שלמים בלי להיות אפילו מודעים לכך שיש דבר שמפריע להם בעצמם.


ובאשר לשאלתך,


ראשית, נשים את העניין בפרופורציה: אם נדייק בשאלה, נראה שאתה לא מתאר את עצמך כאדם חרדתי שבעקבות מחשבות טורדניות גם נמנע מפעילויות או ממפגשים עם חברים וכדומה, אלא שאתה מתאר שכשאתה נמצא עם חבריך ומשווה את עצמך אליהם - אתה לא נהנה מחוויות שנראה שהם כן נהנים מהן, ושבדרך כלל החוויות האלה גובלות בתחום של סכנה, גם אם היא קטנה.


בשבח הפחד


הפחד מהסכנה (הנמצא כתגובה ראשונית וטבעית אצל כל בעלי החיים) הוא גורם המביא לתגובה שמטרתה לשרוד ולנצח את הגורם המאיים. כך שלא בטוח שהמשאלה שלך "לא לפחד" היא אכן זו שתיטיב עמך. גם משלי כבר הצביע על כך באמרו "אשרי אדם מפחד תמיד, ומקשה לבו ייפול ברעה", שאפשר לפרש כאמירה - מי שאינו מפחד הוא אדם שמקשה את לבו והיכולת שלו להתרגש מחוספסת יותר, וזה אדם שיכול בקלות רבה יותר ליפול (גם רוחנית וגם מעשית).


אתה בטח יודע לזהות את השפעת הפחד על הגוף שלך ואת השחרור של האדרנלין המתרחש כשאתה מפחד. תחושה זו היא תחושה שאנשים, בעיקר בני נוער (ובמיוחד בתרבות שלנו), לעתים מחפשים. כשהסכנה במינון יחסית נמוך והאדם שנמצא בה יודע שהוא יצא ממנה בשלום - הוא יכול להרשות לעצמו לחוש את שחרור האדרנלין המעניק תחושה חווייתית ומרגשת, ואף ליהנות מכך. חוויית ה"נגיעה במוות" מאפשרת שיכרון חושי של חיוּת וניצחון החיים.


עם זאת, יש אנשים שהחוויה של הסכנה, גם הקטנה ביותר, לא נעימה להם. ופה נכנסת השאלה שלך.


לפחד מהפחד


גם הגוף מתרגש וגם הנפש מתעוררת לנוכח הגירוי המסוכן, ומשדרים לך מסר של מצוקה. במקום הזה, הדבר הנכון הוא קודם כול לעצור ולהקשיב פנימה.עזרתו בירור פנימי כגון: מה מהווה המפגש עם הסכנה בעבורך? איפה הנושא יושב אצלך גם מבחינת העבר שלך וגם מבחינת השקפת עולמך?


ההתעמקות בנושא שממנו נובע הפחד תביא לכך שהוא לא יהיה כה "דחפי" ואמורפי, אלא נהיר לך ואף מובן מבחינה שכלית (ופה המקום להאריך בהבדלים המהותיים בין הפחד שנוצר מדחף לבין ה"יראה" שנוצרת מהראִיה, אך בהזדמנות אחרת).

הפחד מפנה מקום


החשיפה של החלקים האלה שבך מאירה אותם והופכת אותם מאמורפיים למדוברים, כך גם הפחד שמקבל ממך את תשומת הלב שהוא מבקש, הופך רגוע יותר ומאפשר מקום לגילוי שלך את עצמך.


לכל אדם יש נפש מיוחדת, בעלת גוונים שונים ואיכויות רגשיות שונות. לפעמים אדם אינו צריך את חוויית הסכנה על מנת לחוש שהוא "חי", וחייו צבעוניים ומרגשים מספיק בשבילו; יכול להיות גם שסף הרגישות שלך מאפשר לך לחוש הנאה והתרגשות מחוויותיהם של חבריך רק מתוך צפייה בהם.


אולי אתה שייך לאותם אנשים שיכולים ליהנות ולחוות אדרנלין של התרגשות מתחומים אחרים וממינונים אחרים. שאל את עצמך - מה כן מרגש אותך, מה אתה כן נהנה לעשות עם חבריך (ללכת להופעות, לטייל, לשחק שח, וכו')?


גוונים של חיים

התבוננות אמיצה כשלך בפחד, בשורשו ובהשפעתו יכולה לתת לך דחיפה להכיר את הדרך שבה הנפש שלך פועלת, ולפגוש חלקים שחבויים בך.

כשתקבל את הפחד כשער וכמפתח לגילויים של רבדים בפנימיותך, תוכל לאמץ אותו ולהאזין לקולות שבתוכך שמסמנים לך איפה חוויית החיים האישית שלך מתעוררת.

לאחר שתתבונן בו, תאיר עליו, תיתן לו מקום ויחס, אותו רגש של פחד לא יצטרך להציף אותך אלא יירגע מעט ויאפשר לך ליהנות מהחוויה הנוכחית שעמה אתה נפגש ברמה התואמת את הנפש שלך.

התמודדות שכזו עם הפחד תוכל גם להרגיע אותך ברמה כזו שתוכל לומר בשוויון נפש שאולי יותר משאתה מפחד - אולי אתה פשוט מעדיף להיות זהיר?
הפינה נכתבה בשיתוף המרכז לפסיכולוגיה יהודית

צילום: יח"צ

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם