שו"ת SMS לפרשת חיי שרה Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

נטיות אובדניות * יש לי חבר עם נטיות אובדניות. מה לומר לו? הרב אבינר: א. להפנות אותו לאנשי מקצוע. ב. לומר לו דברים היוצאים מן הלב.

בדיקת מניעה לסרטן השד * אני רופאה לסרטן השד. האם יש להמליץ בדיקה גנטית למוטציה BRCA לנשים עם היסטוריה משפחתית של סרטן השד או השחלות, ואף לכל אישה ממוצא אשכנזי, שבעיה זו מצויה שם? הרב אבינר: מצווה על כל אישה עם היסטוריה בנידון, או אשכנזייה. יש מצווה מן התורה להתרפא שנאמר "ורפא ירפא", אך גם מצווה למנוע מחלות מראש. כמובן, אי אפשר לבצע את כל הבדיקות שבעולם, אך מכיוון שזו בדיקת דם קלה, זו מצווה, וזה דומה למה שכתב הרב משה פיינשטיין לבדיקות דם טרום-נישואים שאם אינו בודק את עצמו הרי זה כסגירת עיניים לראות מה שאפשר לראות (שו"ת אגרות משה אה"ע א, י). ובדרך זו אפשר למנוע בקלות צרות גדולות. ברוך ה' רופא עמו ישראל דרך שלוחיו הנאמנים הרופאים.

סמארטפון עם סינון * האם מותר להשתמש בסמארטפון עם סינון אם אני לא מכור בכלל אלא משתמש רק לדברים כשרים? הרב אבינר: לא, משום "לא פלוג". א. כי כל העניין הוא הרס לעם ישראל ולאנושות. ב. מראית עין. אם אחרים רואים שיש לך, אולי יגידו שגם להם אפשר. ג. מי אומר שלא תיפול?

ארון יוסף במכת דם * למה ארון יוסף לא התמלא דם במכת דם במצרים, אם היה בתוך היאור? הרב אבינר: שאלה טובה מאוד, אבל יש לשאול גם למה הוא לא התמלא מים כל השנה. אז כנראה היה סגור. נוסף לכך, אחרי שנפסקה המכה, הדם נעלם. לכן אפילו אם הדם נכנס לארון, אחרי שהמכה נפסקה הוא יצא.

טבק הרחה בבית הכנסת * האם מותר להריח טבק הרחה בבית הכנסת? הרב אבינר: הרב עובדיה יוסף מתיר אפילו בשעת התפילה (ילקוט יוסף או"ח ו עמ' רמג - מ"צ), אך ראוי להימנע מכול וכול.

הרב שמואל אליהו

תורה במעורב * האם מותר להשתתף בשיעורי תורה מעורבים, שכוללים ניגונים? הרב אליהו: שאלה חשובה. תלוי למי - מי שכל הזמן חי במעורב, עדיף שילך למקום שיש בו שיעורי תורה וניגונים משילך למקום אחר; מי שהולך לשיעורי תורה בנפרד, למה שילך לשיעור מעורב?

קנייה מגויים * האם מותר לקנות מגויים או מערבים, למשל בשוק הערבי, או להזמין דרך האינטרנט? הרי בכל מקום שאני קונה הם קונים מגויים או מערבים? הרב אליהו: מצווה לקנות מיהודי, ומותר לקנות מגויים. לא לקנות מאויבים בימי מלחמה בכל מחיר.

תפילה בבגדי עבודה * האם מותר לעמוד בתפילה כשיש על המכנסיים סימנים של חול (חול של ארץ ישראל, אחרי עבודת חקלאות)? כוונתי היא, שכל שאר הבגדים רגילים ומכובדים והמכנסיים מלוכלכים באזור הברכיים. הרב אליהו: אשריכם על הזכות הגדולה! כמה דורות התפללו להגיע לזכות הזאת. תמיד עדיף להגיע לתפילה בבגדים מסודרים, אך כשעובדים, ובפרט בעבודת קודש שכזאת, ה' מקבל את התפילה באהבה ענקית ובשמחה.

אמונה ובדיקה גנטית * האם יש עניין של חוסר אמונה בבדיקות גנטיות לפני חתונה? הרב אליהו: לעבור באור ירוק זה לא חוסר אמונה ולנהוג בזהירות זה לא חוסר אמונה. ללכת לרופא זה לא חוסר אמונה, וללכת לעבודה זה לא חוסר אמונה. חוסר אמונה הוא לסמוך על הנס. לכן אני ממליץ לעשות בדיקות של 'דור ישרים'.

שם ושידוך * האם עדיף לא לשדך לבן שלי מישהי ששמה כולל רק שתי אותיות? האם עדיף לבחור מישהי אחרת? הרב אליהו: חס ושלום למנוע שידוך בגלל דבר כזה.לא מונעים שידוך בגלל דברים כאלה שאין להם שום מקור ושום סמך הלכתי. אסור למנוע שידוך בגלל דבר כזה. מצווה ענקית להתחתן. מצווה רבה לבנות את העולם. זו המצווה הראשונה בתורה, פרייה ורבייה. חכמינו אמרו שמצווה גדולה לשמח חתן וכלה והיא כמו מתן תורה, כמו בניין ירושלים. מי יכול לקחת על עצמו עצירת חתונה בגלל שם?

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם