שו"ת SMS לפרשת לך לך Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

הכותל אחד * למה יש מצווה גדולה כל כך להילחם על קדושת הכותל ולתרום כסף להסעות בנות האולפנות הבאת מרחוק? הרב אבינר: כי ירושלים היא לב העולם, והכותל הוא לב ירושלים. ויש רק לב אחד, ולא לב מחולק, חצי טהור, חצי טמא, חצי תפילה, חצי פוליטיקה, חצי קדושה, חצי פריצות. זהו המאבק של כולנו.

ליסטים בלשון רבים * למה אפילו גנב אחד נקרא ליסטים בלשון רבים? (שאלת בני יקרי בלימוד אבות ובנים בישיבה לצעירים שומריה – מ"צ). הרב אבינר: לשון יחיד ביוונית; ויש הסבירושביוונית הצורה ליחיד היא ליסטס, וברבות השנים וההעתקות הסמ"ך הפכה למ"ם סופית ונוספה יו"ד.

שירת נשים בבית הכנסת * בקבלת שבת, הנשים בעזרת נשים שרות בקול רם וזה נשמע בכל בית הכנסת. מה לעשות? הרב אבינר: לעבור לבית כנסת אחר.

נשיאת ספר תורה * ראיתי שאיש אחד נשא את ספר התורה מהארון אל הבימה ולא סובב את הספר. האם יש להעיר על כך? הרב אבינר: יש מנהג כזה אצל חסידי בעלזא המקפידים שלא להפוך את ספר תורה, שהוא כעין זלזול לספר, ומכיוון שבשעת הגלילה הספר מונח כשהכתב כלפי המגביה, וכן בשעת הוצאת ספר תורה מן הארון, על כן גנאי הוא להופכו (על פי מעשי חושב עמ' ש-שא ובהערה). וכן אומרים שהחזו"א נהג כן. יש לנהוג כמנהג הקהילה וודאי לא להעיר על כך. וכן באופן כללי, אם יש עניין להעיר, רב המקום יעיר.

צורך בצבא * האם זה נכון שאם עם ישראל ישמור תורה ומצוות, לא יהיה צורך בצבא? הרב אבינר: לא. אלא שיותר ננצח. עי' ריש בחוקותי.

נטיות הפוכות של בעלי * הייתי בייאוש מוחלט מהנישואין שלנו בגלל הנטיות ההפוכות של בעלי. הוא הלך ל"מסע אל הגבריות" שמתקיים בארץ פעמיים בשנה, וחזר בריא ומאוזן לגמרי, ואנחנו מאושרים. אני מתחננת שתמליץ לאחרים. הצלת נפשות ממש. הרב אבינר: יישר כוח.

אקדמיה מעורבת * לא רק בצבא יש יחידות מעורבות, גם באקדמיה יש הרבה ערבוב, מה שגורם לרבים לאבד יראת שמיים, ויש לכך מחיר כבר מאוד. מה לעשות? הרב אבינר: ללמוד במכללה נפרדת, גם אם הרמה נמוכה יותר, כי יראת שמיים חשובה יותר מתוספת מקצועיות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם