שו"ת SMS לפרשת כי תבוא Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

סעודת הטפת דם ברית * בתינוק שנולד מהול ועושים הטפת דם ברית, יש חיוב סעודה? אומרים תחנון? הרב אבינר: יש חיוב סעודה. כה"ח (קלא עא - מ"צ). לא אומרים תחנון.

 

מסדר קידושין * האם יש משמעות רוחנית לחופה על בני הזוג לפי הרב שעורך אותה? הרב אבינר: לא (ואמר הגר"ח קניבסקי שהוא מקפיד לשמש סנדק כי זו מצווה, מה שאין כן להיות מסדר קידושין - מ"צ).

 

פירוש תיבות באמצע עמידה * האם מותר לפרש תיבות באמצע שמונה עשרה? הרב אבינר: לא. אסור להפסיק באמצע. שו"ת אגרות משה (ה או"ח ח). * אבל ראיתי גדול בישראל שעשה כן, וכן שמעתי שהגר"ח מבריסק עשה. הרב אבינר: אין להשגיח על זה. שו"ת אגרות משה שם (האדמו"ר מצאנז מנתניה אמר שאביו ה'שפע חיים' היה מוציא מפיו דיבורים בשעת התפילה, כגון לפרש התיבות באידיש או דיבורי כיסופין, ואחד שאלו אם זה מותר, ואמר לו ה'שפע החיים', שאם באים לשאול התשובה היא שאסור... כשדיבורים יוצאים מאליהם זהו עניין אחר. עלון 'בצילא דמהימנותא - מקץ תשע"ח. ובצד שני, כתב האדמו"ר ויחי יוסף מפאפא: "אם לפעמים רואין מצדיק שאמר תיבות התפילה במהירות גדול, לא ניתן ללמוד לנהגו כמותו, שלא לדקדק באמירת התיבות בדקדוק המבואר בשו"ע, דהצדיקים יש להם בעת התפילה התפשטות הגשמיות, על דרך המבואר בטור או"ח סי' צח, וכיוון דמחשבתן שוטטות בעולמות העליונים אי אפשר להם לצמצם עצמם על אמירת התיבות... הקדמת בעל ויחי יוסף לספר ויגד יעקב חלק במדבר - מ"צ).

 

מחלה ותשובה * אם אני חולה, האם מעבר לפנייה לרופא עליי לפשפש במעשיי? הרב אבינר: כן. על כל צרה שבאה לאדם, יש להתעורר לתשובה (ברכות ה ב - מ"צ).

הרב שמואל אליהו

כומתה אבודה * אבדה לי הכומתה וחבר הציע לי ללכת לתחנה המרכזית ולשאול אם יש במחלקת האבדות כומתה שחייל איבד וכנראה התייאש ממנה כבר. האם מותר לעשות את זה או שזה גזל? הרב אליהו: מותר לבקש מהם כומתה, אבל אסור להגיד להם שהיא שלך או שהיא אבדה דווקא באוטובוס.

ערך הנפילות * האם גם נפילותיו של האדם הם לטובה? כמובן אחרי שחזר בתשובה שלמה. הרב אליהו: אי אפשר לומר שהן לטובה, כי הן רעות בעיני ה'. אבל אם אדם חוזר בתשובה מאהבה, הזדונות נהפכות לזכויות.

הסליחה נתקבלה? * האם יש לאדם מדד לדעת אם הקב"ה סלח על העוונות? הרב אליהו: הקב"ה הבטיח שמי שחוזר בתשובה באמת הוא סולח לו, לכן הדבר היחיד שצריך לדאוג בנוגע לו הוא אם באמת חזרת בתשובה ואתה רוצה לתקן את העניין הזה.

באיזה סדר נכון להשתחוות בקדושה, שמאל, ימין, קדימה, או ימין, שמאל, קדימה? הרב אליהו: ישנם שנוהגים כך וישנם אחרת, מנהג הרב אליהו זצוק"ל היה ימין ואז שמאל, קדימה לא משתחווים בקדושה. בעושה שלום עושים הפוך.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם