שו"ת SMS לפרשת שופטים Featured

sms790

 

הרב שלמה אבינר

 

למי מותר להצביע * מותר להצביע לכנסת לגוי? לחילוני? לאישה? הרב אבינר: לא לאלו. כמובן, בלית ברירה, יש לבחור את הטוב ברובו והרע במיעוטו. עיין העמק דבר על הפסוק "אשימה עליי מלך".

 

שופר בהלוויה * האם יש עניין לתקוע במסע הלוויה של מת? הרב אבינר: לא.

 

צילום קשת * האם מותר לצלם קשת כדי להראות את יופי של הטבע? הרב אבינר: הרואה קשת מברך, שו"ע או"ח רכט א, רק אין כדאי להגיד לחברו משום מוציא דיבה, מ"ב סק"א (אמנם הרב עובדיה יוסף בס' ילקוט יוסף [ח"ג עמ' תרכו] סובר שיש מצווה להודיע על קשת כדי שחברו יברך - מ"צ), וכן מותר רק לראות ולא להביט. שם סק"ה. מכל זה עולה שמותר לצלם.

 

עבודה מעורבת * האם אני יכולה לעבוד בחנות עם עוד שני בנים? הרב אבינר: כן, בתנאי שיש רק יחסי נימוס ויחסי עבודה ולא יחסי ידידות ושיחה סתם.

 

ברכה על הגעלת כלים * מדוע לא מברכים על הגעלת כלים כגון כלים הבלועים בחמץ לפני פסח כשמכשירים? הרב אבינר: א. כי הגעלה היא מצוות לא תעשה (רבנו יונה בס' איסור והיתר בדין הגעלת כלים אות קד. ועי' שו"ת משנת שכיר סי' עח שדן בזה). ב. כי אפשר להשתמש בכלים חדשים שאינם צריכים הגעלה (רבינו מנוח, הלכות חו"מ ה ו. ועיין באריכות בס' ליקוטי שושנים עמ' עג-פז – מ"צ).

 

השם חנה * רצינו לתת לבת שלנו את השם חנה, אבל אמרו לנו שזה שם פרימיטיבי. הרב אבינר: מי שאומר זאת הוא הפרימיטיבי, ובוודאי פרימיטיבי ביחס לחנה, שהייתה נביאה.

 

הרב שמואל אליהו

 

מכנסי חצאית וצמיד ברגל * האם מותר לבנות ללבוש "מכנסי אלדין" (מכנס חצאית) ומה הדין בנוגע לצמיד לרגל? הרב אליהו: אין איסור במכנסי אלדין וצמיד ברגל, אבל את צריכה לבדוק את המקום שבו את נמצאת. אם את במוסד שמקפיד על כך, לא כדאי. יש מקומות שבהם זה לא נהוג, ושם לא כדאי. חכמינו הציעו לנו לא להיות שונים מהחברה שבה אנחנו נמצאים, ולכן גם אם אין בעיה הלכתית בפריט זה או אחר, לא נכון להיות שונה מהסביבה. "אל תהיה יושב בין עומדים ולא עומד בין יושבים",
אל תאכל כשאחרים סיימו לאכול, וכדומה. וכן גם בנושא זה. אל תהיי שונה מכולם. זה לא לברכה.

 

וידה בתוך ידו * האם מותר לחתן וכלה להחזיק ידיים אחרי החופה? הרב אליהו: יש רבנים שמתירים, ועל פי ההלכה זה בוודאי מותר. אבל דעת הרב מרדכי אליהו היא שכל הקשר שבין איש לאישה צריך להיות בצניעות ולכן זה לא מומלץ. אבל אם ההימנעות תגרום סבל או מחלוקת, אפשר.

 

תפילה במניין: כמה זמן אפשר להתחיל תפילת עמידה אחרי שהחזן התחיל וזה עדיין ייחשב תפילה במניין? הרב אליהו: יש כמה דרגות בהשתתפות בתפילה בציבור. הדרגה הכי גבוהה היא להגיע לפני תחילת התפילה ולהתכונן בנחת. על ידי תפילה כזאת אפשר להתעלות מאוד. אם מתחילים שמונה עשרה עם הציבור מיד, זה הכי מעולה; אם מתחילים זמן קצר אחר כך, כשהציבור בברכת אבות, טוב; אם מתחילים כשעדיין יש ציבור שמתפלל עמידה, גם זה נחשב תפילה במניין.

עבודה במקום טרף * האם מותר לעבוד במקום שמוכר אוכל לא כשר? הרב אליהו: ממש לא כדאי.
רואים אותנו ואומרים שאם דתיים עובדים שם זה כנראה טוב, ובכל מקרה, זה יכול לגרום חילול שם שמיים.

 

שמירה והצלה * באילו ברכות בתפילת עמידה ראוי לכוון שהקב"ה יחזק את חיילינו ובאיזו ברכה שיצילנו ממחבלים ומאויבים? הרב אליהו: בברכת גאולה, כשאומרים 'וריבה ריבנו ומהר לגאלנו', לכוון על הצלחת החיילים וניצחונם. בברכת המינים, כשאומרים 'וכל אויביך וכל שונאיך מהרה ייכרתו', לכוון על הכרתת המחבלים.

 

יום השפה העברית * אני מורה ללשון. האם מתאים לציין את "יום השפה העברית" בתאריך יום ההולדת של אליעזר בן יהודה, וכמובן לציין את מורכבות היחס שלנו כלפי החייאת השפה בזכותו מצד אחד והיותו כופר מצד שני, או שעדיף לציין את היום בתאריך אחר ולא לדבר על אליעזר בן יהודה? הרב אליהו: טעות גדולה לחשוב שהשפה העברית הוחייתה בידי בן יהודה. כאילו הייתה קפואה אלפיים שנה. מי שפותח משניות או רמב"ם או שולחן ערוך או אחד מאלפי ספרי השו"ת שיצאו לאורך השנים רואה שהשפה העברית הייתה חיה ונושמת והשתמשו בה לאורך כל הגלות. אני לא מבין את הסיפור הזה של בן יהודה, אלא אם כן מישהו החליט להמציא סיפור מעניין.

 

תשובה מאהבה * מהי תשובה מאהבה בפועל? איך אני עושה על חטא ספציפי תשובה מאהבה? הרב אליהו: תשובה מאהבה היא מאהבת ה'. מאהבת התורה. מאהבת הטוב. מידיעה שזה יביא טוב לעם ישראל. יביא טוב לעולם (כדאי ללמוד איגרת התשובה של בעל התניא. מופיעה בדרך כלל בסופם של ספרי תניא).

 

תאריך לועזי * האם אפשר להשתמש בתאריך לועזי? הרב אליהו: זהו לא תאריך לועזי אלא תאריך נוצרי. באופן כללי צריך להשתמש בתאריך יהודי. גם בבנקים ובשאר משרדי הממשלה התאריך היהודי מתקבל. אם צריך באופן פרטי לדברים מסוימים להשתמש בתאריך הנוצרי – אפשר להשתמש.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם