שו"ת SMS לפרשת דברים Featured

sms790

 

 

הרב שלמה אבינר

לא לשמה * אם אני עושה דבר טוב, אך המניע שלי אינו מפני שה' ציוה, אלא לטובת עם ישראל, יש לזה ערך? הרב אבינר: בוודאי. אמנם אין זה לשמה, אך גם אם זה לא לשמה, יש לזה ערך. אמנם לטובת עם ישראל, המעשה הזה נקרא לשמה כי זה רצונו של הקדוש ברוך הוא.

הטבלת נרגילה * האם יש להטביל נרגילה? הרב אבינר: לא. אין זה כלי אוכל. אך ממילא נרגילה אסורה עוד יותר מסיגריות.

שיטת סאטמר * האם שיטת סאטמר היא אחת מהשבעים פנים שבתורה? הרב אבינר: חלקית.

עבודת תלמידי ישיבה * איך זה שתלמידי ישיבה רבים עובדים בימי בין הזמנים וגם בתוך הזמן, אם הם חתמו בדחיית הגיוס שלא יעבדו? הרב אבינר: שאל אותם ישירות.

מדרשה ושירות לאומי * מה עדיף, מדרשה אחרי השירות הלאומי או לפניו? הרב אבינר: לפניו. א. כי לימוד תורה לפני הכול. ב. כי אז מועילים יותר בשירות לאומי.

צדקה לגרושתו * מותר לאדם לתת מעשר כספים לגרושתו אם היא במצב כלכלי רע? הרב אבינר: כן. מעשר זה לעניים (וכן רבי יוסי הגלילי נהג בגרושתו שנאמר: "ומבשרך לא תתעלם". ישעיהו נח ז. ירושלמי כתובות יא ג – מ"צ).

ברכת כוהנים על ידי שלושה יוסף * אדם סיפר לי שמותר לשלושה אנשים עם השם יוסף לברך ברכת כוהנים. זה נכון? הרב אבינר: לא.

כשרות תירס * מותר לאכול קלחי תירס מבושלים? הרב אבינר: פעם לא היו מצויות תולעים, אז היה די בבדיקה מדגמית בשלוש מקומות בכל קלח. עתה מצויות הרבה תולעים לכן יש לפורר גרעין גרעין ולבדוק.

כיסוי ראש * מה חשוב יותר, כיסוי ראש לאישה או כיפה לגבר? הרב אבינר: ודאי לאישה, שזו מצווה של תורה.

הרב שמואל אליהו

 

טבעי או ניסי * בית המקדש ירד מהשמיים או שאנחנו נבנה אותו? הרב אליהו: בנושא בניית בית המקדש אבי מורי, הרב אליהו זצוק"ל היה אומר שהוא ירד מהשמיים,  ותהיה בו יד אדם מעטה.
כיצד מקדמים * אז איך מקדמים את הבנייה אם לא בונים בידיים? הרב אליהו: עלינו להבין כי בית המקדש תלוי בנו בכל רגע. עם ישראל לא מבין את החשיבות הענקית של הר הבית ובית המקדש, ואני חושב שאחריותנו להסביר את החשיבות של בית המקדש והר הבית לכולם. זה הרבה יותר קשה מאשר לעלות לבד ולהרגיש את הקדושה הגדולה.  זו לפי דעתי המשימה של הדור.  אני מציע לבקש סדרת שיעורים על התועלת של בית המקדש, ונלך ללמד את זה בסניפים של בני עקיבא או אריאל או בבתי ספר דתיים וחילוניים. זו תועלת אמיתית לבניין בית המקדש.
עוד השנה * האם יש אפשרות שבאמת לא נצום השנה בתשעה באב? הרב אליהו: במאה השנים האחרונות זכה עם ישראל שכמעט חצי ממנו עלה לארץ ישראל. אנחנו מיישבים היום כמעט את כל הנחלות שהיו בימי הבית השני, ועוד יותר. כעת אנחנו מתקרבים להתמודדות על הר הבית ובית המקדש. אם בית המקדש לא נבנה עד עכשיו, אולי הסיבה היא שאנחנו לא ראויים, אבל אי אפשר לומר את זה על העתיד. כי אנחנו הולכים ונהיים ראויים מיום ליום יותר ויותר.

 

ניסיונות בחופש * קשה לי ההתמודדות בחופש נגד כל הניסיונות, ואני מרגיש תחושת דעיכה. איך הכי נכון להתמודד? הרב אליהו: אתה מוכרח לעשות לך סדר יום חיובי. לקום מוקדם לתפילה, ללמוד בחופש הזה את כל התנ"ך אפילו בלי מפרשים, להתרחק מכל המקומות שבהם יש ניסיונות. אתה יכול להפוך את החופש הזה למקור כוח.

 

קביעת עיתים * האם יש לרב עצה איך להשתדל בלימוד תורה בבין הזמנים? הרב אליהו: לקבוע לימוד קבוע ולא ארוך בנושא שמעניין אותך.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם