שו"ת SMS לפרשת ויקהל Featured

sms790

 

 

הרב שלמה אבינר

משלוח מנות ברחפן * השולח משלוח מנות לחברו באמצעות "רחפן" הפורח באוויר ומגיע למקום היעד ששולחו, האם יוצא בזה ידי חובת משלוח מנות לכתחילה? (נשאל ע"י הרב גמליאל הכהן רבינוביץ, מחבר הספר גם אני אודך) הרב אבינר: מותר כמו על ידי גוי או קטן, אך יוודא שהגיע. עיין פס"ת תרצה אות טז (ועי' חידושי חת"ס על גיטין כב, ב ד"ה והא לאו – מ"צ).

תפילה במאה שערים * אני חייל במדים, ואני עובר בזמן מנחה בשכונה חרדית. האם להתפלל שם או שיש בכך סכנה? הרב אבינר: אין סכנה. המשוגעים שם נדירים מאוד.

שימוש בשם שהוסף לחולה בטרם נפטר * אימי ז"ל הייתה גוססת, הוספנו לה את השם חיה והיא נפטרה כמה ימים אחר כך. האם יש לנו לקרוא לה בשם החדש בא-ל מלא רחמים, במצבה וכו'? הרב אבינר: לא. רק אם היא חיה עוד חודש אחרי הוספת השם (עי' שו"ת יד סופר א ב - מ"צ).

נגינה בתפילה * בבית הכנסת שלי התחילו לנגן באמצע התפילה. אמרו שזה כדי לרומם את התפילה. אז יצאתי בשקט. צדקתי? הרב אבינר: צדקת. ודאי שצריך לרומם את התפילה - על ידי יראת שמיים.

פסוק לרפואה * כתוב בגמרא (סנהדרין קא) וברש"י שאין לומר פסוק כדי להתרפא. אז איך אומרים תהילים לרפואה? הרב אבינר: אמירת התהילים מזככת את הנפש ובזכות זה יש רפואה. ספר החינוך מצוות חובר חבר.

הסכם קדם נישואין * אפשר להסביר לי במילים פשוטות למה הפוסקים מתנגדים להסכם קדם נישואין? הרב אבינר: א. הבעל צריך לתת את הגט מרצונו החופשי ללא כפייה. בהסכם הבעל מתחייב לשלם סכום חודשי גבוה לאישה במקרה שהוא סרבן גט. זה נחשב כפייה, קל וחומר כשזה סכום שמעבר לאפשרותו של האדם (שו"ת מבי"ט קלח. רו. מהרשד"ם אה"ע סג). ב. בשעה שהבעל חותם על ההסכם הוא בטוח שזה לא יקרה, אם כן אין גמירות דעת, לכן אינו תקף.

תרומה בעילום שם * אני רוצה לתרום ספרים לבית הכנסת לעילוי נשמה. חייבים לכתוב לעילוי נשמת מי? הרב אבינר: לא. ה' יודע.

 

הרב שמואל אליהו

 

 

סיום מאוחר * האם אפשר לעשות "סיום" על מסכתשלמדתי לפני שנתייםאת כולה חוץ מעמוד אחד ואני מסיים אותו עכשיו? הרב אליהו: כדאי לעבור בזריזות על חלק מהמסכת ולעשות סיום.

 

נענע ומעשרות * יש לנו אדנית עם נענע בחצר. שתלנו אותה כדי להכין תה. האם צריך להפריש תרומות ומעשרות? האם הדין שונה כשהיא בתוך הבית? הרב אליהו: להפריש בלי ברכה גם מהנענע שבאדנית וגם מהנענע שבתוך הבית.

 

תפילה לאימא * יש לרב תפילה לאימא לשעות הצהריים, שה' יעזור לה להיות סבלנית ולהיות רכה ואימהית ולזהות את הצרכים של הילדים? הרב אליהו: "מודה אני לפניך מלך חי וקיים שזיכית אותי להיות אם לבנים/לבנות שאהובים לפניך כבבת עינך. מודה אני לך על שאתה נושא אותנו כאשר יישא האומן את היונק, ומקרב אותנו אליך, כאמור: ואשא אתכם על כנפי נשרים ואביא אתכם אליי.

"מתפללת אני לפניך שאזכה לשאת את ילדיי כשם שאתה נושא אותנו. שתיתן בי אהבה אין קץ לילדיי, שאזכה להיות כלי לאהבת עולם שבה אתה אוהב את עמך. שאאמין בהם אמונה גדולה כמו שרבה אמונתך בנו. שאסלח להם כשצריך כמו שאתה נושא עוון ועובר על פשע. אנא ה', שמור אותם מכל רע, ושלא יזיק להם שום אדם בעולם. זכנו להיות להם דוגמה טובה ולנטוע בהם מידות טובות. וזכני לגדל בנים ובנים בנים, חכמים ונבונים, אוהבי ה', יראי א-לוהים, אנשי אמת, זרע קודש, בה' דבקים, ומאירים את העולם בתורה ובמעשים טובים ובכל מלאכת עבודת הבורא. אמן ואמן".

תפקיד האישה * מה המקור לתפקיד האשה על פי היהדות? הרב אליהו: המקור היפה ביותר הוא ב"אשת חיל". אם קוראים אותו היטב רואים שהתפקיד של האישה הרבה יותר מעניין ממה שרגילים לחשוב. היא עוסקת במסחר, "הָיְתָה כָּאֳנִיּוֹת סוֹחֵר"; עוסקת בנדל"ן "זָמְמָה שָׂדֶה וַתִּקָּחֵהוּ". כל זה לא על חשבון הבית והחינוך. "צוֹפִיָּה הֲלִיכוֹת בֵּיתָהּ".

אין ספק כי אם אלוקים ברא באישה יכולחת ללדת, הוא גם נטע בה את הכוח להניק, לחנך ולבנות את הבית. כל מי שינסה להפוך אותה לגבר כדי שתהיה מוצלחת, מלמד אותה להתכחש לעצמיותה.

תפקיד הנשים בצד הלאומי הוא להביא אמונה. גאולה. חיים. התחדשות. ראיית העתיד. כך היו האימהות שלנו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם