שו"ת SMS לפרשת יתרו Featured

sms790

 

 

 

טלית קטן לחייל * פורסם בעבר שלא ברור למה לפעמים אוסרים על חייל ללבוש טלית קטן. אני קצין בצה"ל. ודאי שחייל צריך טלית קטן, אך יש מקרים יוצאי דופן כגון מסע בחום כבד, שיש הוראה ללבוש רק מדים, ואם לא כן, יש סכנת התייבשות. הרב אבינר: יישר כוח. אכן, כל שאלה צבאית יש לשאול את הרב הצבאי של היחידה, או לפנות לקו לחיילים של הרבנות הצבאית 052-9414414 או 052-9289953.

 

כיסוי ראש לקירחת * האם אישה קירחת צריכה כיסוי ראש? הרב אבינר: כן.

 

ישיבות אשכנזיות * למה רוב הישיבות הציונות הן בעלות צביון אשכנזי? הרב אבינר: שאל אותן ישירות. זה לא תקין.

 

איזו עבירה יותר חמורה * איזו עבירה יותר חמורה מבין שתי אלה...? הרב אבינר: אסור לשאול שאלות כאלה. כל אשר דיבר א-להים נעשה ונשמע.

 

שידוך עם עולה להר הבית * אני נפגשת עם בחור נפלא ועתה סיפר לי שהוא עולה להר הבית. האם בגלל דבר חמור זה יש לנתק את הקשר? הרב אבינר: לא. צריך אהבת ישראל.

 

קפנדריא בכותל * האם מותר לקצר דרך רחבת הכותל העליונה? הרב אבינר: כן. אין לה קדושת בית כנסת.

 

נדר על מפלגה * בעבר קיבלתי על עצמי לא להצביע לבית היהודי. אם תשתנה ההנהגה ויהיו אנשים יראי שמיים של ציונות דתית אמיתית, ואני רוצה להצביע, האם אני צריך התרת נדרים? הרב אבינר: לא. הולכים על פי הכוונה.

 

תלמיד חכם בתיאטרון * האם ראוי לתלמיד חכם ללכת להצגה של תיאטרון דתי? הרב אבינר: ביטול תורה.

 

תיירות נוצרים * מותר למכור לתיירים נוצרים מזכרות? הרב אבינר: כן, אם אינן קשורות לנצרות, מכיוון שדינה כעבודה זרה.

 

קבצניות בבית הכנסת * בבית הכנסת שלנו נכנסות כל הזמן נשים לעזרת גברים לקבץ נדבות. בקשותינו לא עזרו, וכן איומים להזמין משטרה. מה לעשות? הרב אבינר: או להזמין משטרה או לשים שומר. 

 

צירוף אדם שחי עם גבר למניין * האם גבר שהתחתן עם גבר מצטרף למניין? למה? הרב אבינר: לא, מכיוון שעובר בשאט נפש על איסור תורה. פס"ת (פס"ת נה כא – מ"צ).

 

קידוש במקום סעודה * בשבת, אדם שרוצה לקדש במקום אחד ולאכול סעודה במקום אחר, יאכל שיעור סעודה במקום שקידש, או מספיק שישתה רביעית מהקידוש, או שלא צריך בכלל לאכול או לשתות במקום הקידוש? הרב אליהו: חייב לאכול כזית מזונות במקום הקידוש, ובמקום צורך יכול לשתות רביעית יין חוץ מהיין שקידש עליו, ובדיעבד שבדיעבד יכול לסמוך על שתיית רביעית יין הקידוש שקידש עליו. אם לא אכל ושתה במקום הקידוש לא יצא ידי חובתו.

 

אמונה וידיעה * היום יש הרבה הוכחות שה' קיים. האם הן לא פוגעות באמונה? האם זה לא עובר ממצב של אמונה למצב של ידיעה? הרב אליהו: ידיעת ה' היא המצב הכי טוב שיש. כך אומר דוד לשלמה "דע את א-להי אביך ועובדהו". וכך כתוב בתורה "וידעת היום והשבות אל לבבך כי ה' הוא הא-לוהים". הרי לנו שהתורה רוצה את הידיעה. ובאמת בדורנו, כשמתבוננים, יודעים את ה' לגמרי. למשל כשמתבוננים במחקר המדעי - רואים בחוש את הידיעות על חוכמת ה' בכל מקום. רק צריך להתבונן. וההתבוננות הזו לא פוגעת באמונה כלל וכלל. להפך, להתבונן ולהכיר בנוכחות ה' זו מצווה גדולה, "וידעת היום והשבות אל לבבך".

 

טרמפ עם אישה * אני גבר ועליתי לטרמפ עם נהגת אישה. מה לעשות?

 

הרב אליהו: יש כמה כללים שצריך להקפיד עליהם.

 

א. לא לשבת ליד הנהגת אלא מאחור.

 

ב. לא לשבת מאחור, אם יש שם שתי בנות.

 

ג. לא לשוחח עם הנהגת שיחות בטלות.

 

ד. אל תעלה עם נהגת כששניכם לבד ואתם נוסעים בלילה במקום מבודד.

 

ה. אל תיסע באופן קבוע עם אותה נהגת.

אהבת ה' * האם מותר לשיר "הקב"ה אנחנו אוהבים אותך", או שזה לא מכבד את הקב"ה? הרב אליהו: ודאי שמותר לשיר כך, והלא כל שיר השירים הוא שיר על אהבה של כנסת ישראל לה'.

פעולת התפילה * אנחנו כל הזמן אומרים שה' יודע מה יהיה הכי טוב ומדויק לנו, ומצד שני מתפללים שדברים מסוימים יקרו. למה בעצם אנחנו מתפללים? האם מה שאנחנו מתפללים לא סותר בעצם את האמונה שה' מכוון את העולם לטובה, וגם אם קורה משהו שבעיניים שלנו נראה רע אז הוא קורה למטרה טובה? הרב אליהו: התפילה שלנו לא משנה את מה שה' אמר, אבל היא הכרחית כדי שיתרחשו הדברים הטובים. תחשבי איך הייתה נראית יציאת מצרים אם בני ישראל לא היו מבקשים ורוצים בכך בכל ליבם ומאודם. כדי שתהיה גאולה לעם ישראל צריכים את השותפות הפיזית של עם ישראל במעשה היציאה ובמיוחד את השותפות הנפשית. בלעדיה היציאה הייתה נכשלת. בתפילה אנחנו יוצרים את השותפות הנפשית, וכך הדבר בנוגע לכל פעולה שמתרחשת איתנו. כך גם בגאולה שמתרחשת עכשיו בעם ישראל. אילו זה היה קורה בלי הרצון שלנו שמתבטא בתפילה, זה היה חלש וריק מתוכן. זה לא היה מחזיק מעמד. אבל כאשר זה בא אחרי תפילה ורצון עמוק ופנימי, זה מתקדם והופך לחלק מאיתנו. כך התפילה על כל דבר, היא הופכת להיות חלק מאיתנו, אנחנו שותפים בדבר והוא לא משהו שמתנהל מחוץ לנו.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם