"חָלָק ריאה" ו"חלק מהדרין"

 2 shut

הרב משה כ"ץ, מרבני "כושרות"

בשנה האחרונה אני רואה שיש שינוי בבשר החלק בהכשר הרבנות הראשית לישראל, ויש הבדל בין הצבעים של סימוני הכשרות. אני ספרדי ומקפיד מאוד על כשרות הבשר ואוכל רק בשר חלק, איך אוכל לדעת באיזה בשר לבחור?

תשובה:

בכל שנה מיובאים לישראל כ-55 טונות של בשר קפוא ממקומות שונים בעולם. אמנם כל בשר כשר שמגיע מחו"ל הוא בכשרות הרבנות הראשית, אבל הרבנות עצמה מדרגת ומחלקת בין רמת 'מהדרין' לבין רמת כשרות רגילה.

העיסוק בעולם הכשרות מקיף נושאים שונים ורבים, אך יש שני נושאים מרכזיים שצריך לבדוק כשבוחנים כל עסק או חנות:

א. מהי רמת הכשרות של חומרי הגלם.

ב. כיצד מוגדרים נוהלי הכשרות והאם מקפידים עליהם בפועל.

רמת הכשרות האמיתית של כל עסק תלויה בחומרי הגלם שהוא משתמש בהם. כשהם אינם ברמת מהדרין, אי אפשר להגדיר את העסק כמהדרין. מצד שני, גם כשהחומרים הם מוצרי מהדרין, ייתכן מאוד שצורת העבודה וההתנהלות במטבח תהפוך את העסק לרמת כשרות רגילה (למשל, כשגוי מבשל במטבח או כשלא מקפידים לברור את הקטניות כנדרש).

הנוהל החדש שפרסמה הרבנות הראשית ביחס לבשר "חלק" המיובא מחו"ל עובד באופן דומה. מעכשיו מחולק הבשר ה"חלק" לשתי רמות כשרות: "חלק מהדרין" ו"חלק ריאה". כל בשר שהוגדר כ"חלק" (ולא ברמה של "כשר") אכן נבדק לאחר השחיטה, ונמצא שאין שאלות הלכתיות על הריאה של הבהמה.

ממה נובע ההבדל בין "חלק מהדרין" ל"חלק ריאה" שהוא בכשרות רגילה?

כאן נכנס הסעיף השני - נוהלי הכשרות והיישום שלהם בשטח. ב"חלק מהדרין" יש הקפדה על שיטות הלכתיות למהדרין ועל נוהלי עבודה ברמת הקפדה גבוהה - דברים שלא התחשבו בהם בכשרות הרגילה של בשר שמוגדר כ"חלק ריאה". אין כאן הבדל מהבחינה ההלכתית של הגדרת ה"חלק" - שקשור לבדיקת הריאה בלבד - אלא לנושאים הלכתיים נוספים הבאים לידי ביטוי בשטח: בבדיקות נוספות המתבצעות לאחר השחיטה, בהבדלים בצורת המליחה, בקצב השחיטה ובהסתמכות על שיטות הלכתיות מקילות שלא מאפשרות להגדיר את הבשר של "חלק ריאה" כבשר ברמת מהדרין, בהתאם להגדרות הרבנות הראשית.

בשורה התחתונה, מי שמקפיד לאכול ברמת כשרות מהדרין - יקפיד להשתמש אך ורק בבשר "חלק" עם מדבקה אדומה. בשר עם מדבקה סגולה שכתוב עליה "חלק ריאה" הוא אמנם בשר "חלק", אך הוא בכשרות רגילה ולא מהודרת.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם