שו"ת SMS לפרשת וישב Featured

sms790

 

יש קץ או אין? * שמעתי בשם הרב שבפיוט 'מעוז צור' צריך לומר "ויש קץ" במקום "ואין". האם הדבר נכון?הרב אליהו: אני חושב שצריך באמת לשנות אותו, כי אין קדושה בפיוט. והכי חשוב הוא שאדם לא ישקר כשהוא מדבר עם הקב"ה. לכן אם משנים זה הכי טוב.

חסימה בישיבה * "האם כדאי לבחור בישיבה תיכונית, לחסום סרטים שנמצאים בטלפון עצמו? הרב אליהו: לבחור בישיבה תיכונית לא ראוי שיהיה טלפון עם אפשרות לסרטים. זה מדרון חלקלק ומסוכן מאוד. אם יש - חובה להתקין בו 'נטספארק' שיחסום את הסרטים.

כשרות ופגיעה * אנחנו ספרדים, קונים עופות של הרב מחפוד ו'עטרה'. האם באירועים או אצל קרובי משפחה אנו צריכים להחמיר גם בכשרויות אלו או שאפשר לאכול גם הכשר רבנות. הרב אליהו: בשאלה אילו כשרויות מומלץ לאכול - אני ממליץ לכם לבדוק באתר 'כושרות', הם מומחים בזה. באירוע שאתם משתתפים בו, אם חלילה ייפגעו אם לא תאכלו בו - אפשר לאכול הכשרים אחרים. צריך לדעת שמה שאתם עושים הוא חומרה ראויה, אך חזקה על עופות הרבנות שהם כשרים ולכן ודאי אסור שחומרה זו תהיה על חשבון פגיעה באחר שהיא איסור מהתורה.

נטילה אחרי התפנות * האם צריך ליטול ידיים אחרי שירותים או שמספיק לשטוף אותן? הרב אליהו: צריך נטילה שלוש פעמים, בלי כלי.

נזם והלכה * אני רוצה לעשות נזם קטן ועדין ומבררת אם יש בעיה הלכתית. חשוב לי לשמוע את דעת הרב בהתאם לשינויי המציאות (כבר מקובל וכו'). אני חושבת שזה יפה וזה המניע היחיד שלי. הרב אליהו: אין בעיה הלכתית בנזם, כך עשו אימותינו הקדושות. וכך גם את יכולה, אמנם יש מקומות שלא רגילים בכך וזה נראה להם חציפות. ולכן במקומות כאלה לא כדאי כל כך להיות חריגה ושונה.עוד כדאי לשים לב שלא נכון לעשות כן באולפנה שההנהלה שלה לא מרשה, או כשזה גורם סכסוך ופוגע בשלום בית.

ערבוב בסניף * מה דעת הרב על סניפים מעורבים?איך צריך להיות היחס אליהם? הרב אליהו: סניף מעורב, יש מקום שהוא הצלה לנערים ושם הוא מצווה, ויש מקום הפוך... באופן כללי הלוואי שיהיו הרבה יותר סניפים נפרדים והלוואי שבני עקיבא תתקדם יותר לכיוון של קדושה ושמירה. יש הרבה לאן להתקדם.

תח"צ בשבת * למה אנחנו מתעקשים כל כך שתחבורה ציבורית ומסעדות וכו' לא יפעלו בשבת, אם בכל מקרה מי ששומר שבת ישמור אותה, ומי שלא - ימשיך לחללה? עצם זה שמגבילים אנשים בפתיחת מוסדות בשבת רק יפתח אצלם אנטי לנושא של שבת ויהדות, והתורה תצטייר כמורכבת ומגבילה. הרב אליהו: אם יפתחו חנויות בשבת, הרבה אנשים שלא רוצים לחלל שבת יחללו אותה. א. כי הם יצטרכו לעבוד שם אם זה מקום עבודתם. ב. כי לא יקבלו אותם למקום שעובד בשבת. כך ייווצר מצב שבו מעט מאוד עובדים דתיים נמצאים בכלי התקשורת שעובדים בשבת, מכיוון שהם מתנים מלכתחילה את כניסת העובדים בעבודה בשבת. ג. כי יש אנשים שנמצאים על הגבול של היהדות; כשהם רואים חנות סגורה הם לא קונים וכשרואים חנות פתוחה - הם עלולים להימשך ולקנות. ד. אנחנו מדינה יהודית שמכבדת את המסורת שלה, כמו שמכבדים את יום הזיכרון ולא פותחים בו חנויות, כך מכבדים את השבת.

 

הופעה במוצ"ש * האם מותר ללכת להופעה במוצאי שבת שהכינו אותה בשבת? הרב אבינר: לא. מחזק ידי עוברי עבירה. חילול השם.

 

נסיעה לחו"ל * הרבה דתיים וחרדים שמקפידים על סוגי כשרויות עד כדי דקדוקים עוברים על האיסור לנסוע לחו"ל. הא כיצד? למה הפוסקים לא צועקים, ויש אפילו פרסום לטיולים בעלוני השבת? הרב אבינר: הם צועקים, אך עלוני שבת לא מפרסמים (פעם בעלון שבת הייתה תשובה של הרב מרדכי אליהו שאסור לנסוע לחו"ל בחלק העליון של הדף, ופרסום על טיול לחו"ל בחלק התחתון של הדף. קורא כתב לעלון ותמה על הסתירה. קיבל תשובה: אין סתירה, זו המחלקה להלכה וזו המחלקה לפרסום - מ"צ).

 

לימוד אמונה * מאיזה גיל להתחיל ללמוד אמונה? הרב אבינר: גיל בית ספר, גיל 6, כל גיל כפי מדרגתו.

 

גיור אישה בהיריון * אישה בהיריון שמתגיירת, מה דין התינוק שייוולד, יהודי או גוי?

 

הרב אבינר: דינו כגר (שו"ע יו"ד רסח ו - מ"צ).

 

מערת אליהו * יש אסמכתא בסיסית לזיהוי של מערת אליהו? הרב אבינר: אין מקור ברור.

 

נשיקת קבר * האם יש מקור לנשיקת קבר? הרב אבינר: כן. יש נוהגים כאשר נפרדים, דרך כבוד (נטעי גבריאל - אבלות סז כא - מ"צ).

 

ציציות כל רגע * האם מצוות ציצית היא מצווה אחת מתמשכת או מצווה חדשה בכל רגע ורגע? הרב אבינר: האדם מקיים מצווה בכל רגע שלובשן. אור זרוע. תרומת הדשן (שו"ת מהר"ח אור זרוע סי' א. שו"ת תרומת הדשן סי' מד - מ"צ).

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם