שו"ת SMS לפרשת תולדות Featured

sms790

 

אהבת הצבא * איך אפשר לאהוב את הצבא ואת המדינה אחרי מה שהם עשו בגוש קטיף ובעמונה? הרב אבינר: א. אדם נידון על פי רובו, וכן המדינה. (רמב"ם, הלכות תשובה ב. ב). אשריך שיש לך עין טובה שזאת הבעיה היחידה שאתה רואה במדינה.

 

תודה לערבי * האם אסור לומר תודה לערבי מצד "לא תחונם"? הרב אבינר: ודאי שיש לומר תודה. לא שייך ללא תחונם (הרי רבן יוחנן בן זכאי הקדים שלום לכל אדם בעולם, ואפילו לנכרי שבשוק. ברכות יז א. שו"ת שאילת שלמה א תפט - מ"צ).

 

כישלון בטסט * האם לברך ברוך דיין האמת על כישלון בטסט? הרב אבינר: לא. זו צרה קטנה שאפשרותה צפויה מראש. 

 

תכלת וכבש שאינו כבש * פעם שמעתי שהרב הזכיר פקפוק בנוגע לתכלת, מכיוון שדינו רק בצמר רחלים, ויש ספק אם הכבש שלנו דינו ככבש. למה? הרב אבינר: יש כמאתיים זנים ותת-זנים של כבשים. בגמרא (בכורות יז א) נאמר שצריך כבש מששת ימי בראשית, שלא עברו עליו שינויים. הכבש המקראי הוא כבש האליה. הכבש שעושים ממנו ציציות הוא כבש מרינו שאין לו אליה. אמנם שו"ת שבט הלוי ח רלו חידש שכל כבש יש לו דין כבש, אך זה חידוש. ותכלת צריך להיות דווקא על צמר כבש, כלומר כבש אליה. אם כן נפל פיתא בבירא. ועיין ספרו של הרב יהושע בן מאיר 'ציצית, המצווה והאגדה' עמ' 35-29.

 

תפילה בלי התרגשות *אני מתפלל ולא באה לי התרגשות. קשה לי מאוד. הרב אבינר: אמר האדמו"ר מגור, ה'בית ישראל', שיש בשולחן ערוך מאות הלכות תפילה כולל הלכות כוונה ואין הלכה אחת שאומרת שחייבת להיות התרגשות. אז התפלל בלי התרגשות. 

שכיבת חולה על הגב * חולה שקשה לו להירדם על הצד, מותר לו לשכב על הגב? הרב אבינר: אם מוטה קצת על הצד מותר (שו"ע או"ח סג א) וכן אם מוגבה קצת באמצעות כרית (נשמת אברהם שם בשם הגרשז"א). ואם אינו יכול להטות כלל, מותר על הגב

(ערוה"ש שם ה).

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם