שו"ת SMS לפרשת חיי שרה Featured

sms790

 

ברכות בשקט * סליחה שאני שואל שאלה אישית, הרב אינו חייב להשיב. למה כאשר הרב נותן שיעור הוא מדבר בקול רם וברור כדי שכולם ישמעו, אך כאשר הוא עולה לתורה הוא מברך בקול חלש ורפוי? הרב אבינר: פשוט. אין לי אימתא דציבורא, אבל יש לי אימתא דשמיא, קצת.

הריגת מחבל * האם חייל שהרג מחבל צריך להיות שמח שחיסל רוצח או עצוב שהרג אדם? הרב אבינר: להיות שמח שחיסל רוצח, אך כמובן היה יותר שמח אילו אותו אדם היה חוזר בתשובה ולא נעשה רוצח. משל לרופא מנתח שהסיר איבר פגוע שמאיים על חיי האדם, אך היה מעדיף שיתרפא ולא יצטרך לניתוח.

מאחר לבית הכנסת ומגיע במוסף * איחרתי לבית הכנסת בשבת והגעתי כשהתחילו תפילת מוסף. האם עליי להתפלל תפילת שחרית באותו זמן, או תפילת מוסף עם הציבור? הרב אבינר: כתב הרב מקובנה שבמקרה כזה בשבת ויו"ט יש להתפלל מוסף עמהם ואחר כך שחרית, כי לשתי התפילות יש ז' ברכות, אבל בראש חודש וחול המועד יש להתפלל שחרית קודם, כי יש בה י"ח ברכות (שו"ת באר יצחק או"ח סי' כ. ומובא בפסקי תשובה א נד). אך זה חידוש גדול, ולכן יש להתפלל שחרית קודם, בין בשבת ויו"ט בין בר"ח וחוה"מ (שו"ת אגרות משה או"ח ד סח. שו"ת ישיב משה עמ' יג בשם הגרי"ש אלישיב. ע"ע שו"ת פרי יצחק ב א. שו"ת חבצלת השרון א ב - מ"צ).

תשובה על מסרונים * אני שולח שאלות מסרון ולא תמיד מקבל תשובה. האם יש בעיה במכשיר של הרב? הרב אבינר: לא, אך מעולם לא הבטחתי לאף אחד להשיב על כל השאלות. וגם איני יכול. אני מקבל 400 ליום, ובתקופות חגים 700. אם כל מסרון לוקח לי 2 דקות, זה 1,400 דקות, כלומר 23 שעות ביממה. לכן איני עונה אלא שאלות חירום, ולשאלות האחרות נותן עדיפות שנייה. סליחה.

רבו או אשתו * אם אשתי מבקשת ממני לעזור לה בבית עם הילדים, ורבי מבקש ממני עזרה להסיע אותו ולסדר שולחנות לכבוד סיום מסכת. למי לעזור, לרבי שמביא אותי לעולם הבא או לאשתי שעוזרת לי בעולם הזה? הרב אבינר: שאל ישירות את רבך.

איסור עריות בנשים * מה המקור ההלכתי לאיסור חיי אישה עם אישה? הרב אליהו: בכל ספרי ההלכה מובא שזו הייתה תרבותה של מצרים. "מה היו עושים? איש נושא איש ואישה נושאת אישה ואישה נישאת לשני אנשים". ולכן נפסק בהלכה שצריך להתרחק מהנשים הללו ככל שאפשר (שו"ע אע"ז כ ב). ואישה שעושה כך עוברת על מה שכתוב בתורה "כְּמַעֲשֵׂה אֶרֶץ מִצְרַיִם אֲשֶׁר יְשַׁבְתֶּם בָּהּ לֹא תַעֲשׂוּ וּכְמַעֲשֵׂה אֶרֶץ כְּנַעַן אֲשֶׁר אֲנִי מֵבִיא אֶתְכֶם שָׁמָּה לֹא תַעֲשׂוּ". (ויקרא יח ג).

מעשרות לחיילים * האם ניתן לתרום כסף לקניית ציוד לחיילי צה"למכספי מעשרות? הרב אליהו: כן,

החזרת הלוואה * בעבר, לפני הרבה שנים, לוויתי כסף מקופת הקיוסק של הכיתה ואני לא זוכרת אם החזרתי. מה עליי לעשות? הרב אליהו: אם ההלוואה הייתה מכיתה שעדיין קיימת - תחזירי לקופה אפילו שזה רק ספק. אם הכיתה הזאת כבר לא קיימת - תרמי סכום כזה לקופה ציבורית אחרת בבית הספר וכד'.

בת שירות בקבוצה מעורבת * אני בת שירות בעמותת אח"י. מה לעשות בטיולים עם התלמידים כשעושים מוראלים? האם מותר לי להצטרף? בנוסף, הבנתי שהנחייתו של הרב היא להימנע משיחות נפש עם תלמידים בנים. איך אפשר להתמודד עם המורכבות שבגבולות הדקים בעניין הזה? הרב אליהו: אם אני מבין נכון, מוראלים הם לא שירה אלא סוג של קריאה בקול רם. אין בעיה הלכתית להיות שותפה בזה. אם יש בזה משהו של שירה - לא. בנוגע לשיחות שנגררת אליהם, צריך להקפיד שלא יהיה לשיחה הזאת המשך, אלא הפניה למישהו שיכול לענות לו.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם