כך נגשים חלומות

 2 shut

נעמה מוזס

יש הרבה דברים שאני חולם לעשות כמו להתחיל לרוץ, לכתוב ספר, לנגן... אני טוב בלזרוק רעיונות אבל לא מצליח ליישם אותם בשטח. כשאני מתחיל, ומבין שזה ידרוש ממני מאמץ והתמדה, אני עוזב את זה די מהר. מה אפשר לעשות?

כידוע "גם מסע בן אלף מייל מתחיל בצעד קטן אחד" (לאו דזה) מתברר שסוף הציטוט (הפחות מוכר) ממשיך וטוען - "וגם מסתיים בצעד קטן אחד". זו כנראה המהות של כל תהליך - אין קיצורי דרך. הכול מתחיל ונגמר בצעדים קטנים יומיומיים. תוצאה חיובית ויציבה מושגת בתהליך איטי ובטוח. כנראה רק בתוכניות טלוויזיה כוכבים נולדים ברגע.

אז... מה לעשות?

  • מדוע? רגע לפני שאתה מגשים חלומות. נסה לעצור ולברר לעצמך מהי הסיבה שחשוב לך להתחיל לרוץ, לנגן, לכתוב ועוד. מה מניע אותך? האם מדובר בסיבה פנימית או חיצונית? האם להתחיל לרוץ כי כולם רצים או כי מצפים ממני? יש החוששים מכישלון (או מהצלחה) ויעדיפו לדחות את המטלה. משימה הנובעת ממוטיבציה פנימית מעלה את הסיכוי להתמיד ולהצליח בה.
  • אל תחכה לרגע הנכון - בפועל הוא לא באמת מגיע. יש לקבוע זמנים או "טקסים" קבועים, ופשוט מתחילים. העשייה בפני עצמה תביא לעוד עשייה. כאשר מגיע זמן כניסת השבת, גם אם זה לא מתאים לנו - נעצור הכול ונדליק נרות. כך גם נקבע מסגרת למה שחשוב לנו ונפנה לכך זמן, בעזרת משמעת עצמית או במסגרות קבוצתית של קבוצת ריצה, סדנת כתיבה או חוג נגינה.
  • ערך ולא מטרה – חשוב להציב מטרות, אך לא פחות משמעותי לבחון אילו ערכים מנחים אותנו ומכוונים אותנו למימושן. אתה רוצה לנגן? שאל את עצמך אילו ערכים מצויים בפעולת הנגינה - ערך היצירתיות, השמחה, ערך השלווה והרוגע, אולי ערך החברות בשיתוף עם החברים. וגם אם לא תהפוך לנגן דגול (בדומה לרובנו) אין זה אומר שוויתרת לחלוטין על המטרה. שכן גם בביצוע צעד אחד קטן מימשת ערך – כאשר פרטת תווי נגינה של שיר אחד בלבד יצרת רגע של רוגע ושמחה, שיתפת חבר ואולי אפילו גילית בך יצירתיות שלא שיערת שקיימת בך. מימשת משהו מהערכים המונחים בבסיס המטרה. אמנם המטרה לא הושגה בשלמותה אך כבר בצעד הראשון יישמת את הערך שפועם בך. אל תזלזל בכך.
  • לכוון את הפוקוס לתהליך - התמקדות בתוצאות בלבד (כמו כמה קילומטרים רצתי) עלולה לפגוע במוטיבציה שלך. התוצאה אינה מגיעה בהכרח מיד. לעיתים היא מתעכבת. עצם התהליך הוא המשמעותי והחשוב.
  • לתחקר את רגע ההצלחה - השתדל לערוך "ניתוח מקרה של הצלחה" אחת לשבוע - הצלחה במשימות מעלה את תחושת המסוגלות העצמית, ולכן מומלץ להתבונן אפילו בהישג קטן ולברר מה היה החלק שלך בהצלחה ומה סייע לך להתמיד באותה משימה.
  • הנאה גורמת להנעה - הצלחה אינה חייבת להיות קשורה בעבודה קשה. מותר גם ליהנות! בדוק - מה גורם לך הנאה? אולי כדאי לרוץ תוך שמיעת מוזיקה טובה? אל תשכח לתת לעצמך חיזוקים על הביצוע והעמידה ביעדים.
  • לבחור משהו אחד - דמיין להטוטן המפריח כדורים באוויר. לעיתים הכנסת כדור אחד נוסף תביא להפלת כל הכדורים. ולכן התמקד במשימה שאתה רוצה בה ומעריך שבאפשרותך להתחייב אליה בחודש הקרוב.
  • פשוט לעשות! עשה פעולה מידית וקצרת טווח. לעיתים רק לאחר שמתחילים לבצע את המשימה החשש מתפוגג, העניין בה גובר ואפילו נהנים. כשאני מהרהרת אם ללכת לחדר כושר, במקום להתלבט ולתת לתירוצים לנהל אותי, אני פשוט נועלת את נעלי הספורט ומכאן הדרך לחדר הכושר קצרה יותר. לפעמים הידיעה שעומדת לפנינו משימה עצומה עלולה לייאש ולגרום לנו מראש לוותר. ולכן הפתרון אינו "הכול או לא כלום" אלא לפרוט את המשימה הגדולה לסדרת פעולות קטנות בנות-ביצוע. פתח יומן והקדש רבע שעה לקביעת יעדים ולוח זמנים מסודר לשבוע הקרוב ולחודש הקרוב. פרופ' דן אריאלי מצא שהפתרון הטוב ביותר לדחיינות הוא גם הפשוט ביותר - לקבוע מועדים קצרים, וסנקציות על אי-עמידה בהם. קשה לך לגייס את עצמך? בקש עזרה! פנה להורה/חבר(רצוי דמות קרובה אך קשוחה מספיק) שיוודא שאכן ביצעת את המטלות שתכננת. פנה ביומן זמנים ברורים לביצועה, ולא רק "כשיהיה לי זמן", הגדר יעדים ספציפיים שברצונך להגיע אליהם ושתף אנשים בכך – זה יסייע לך להתחייב ולעקוב.
  • צא לדרך! כדי שלא תגלה, כדברי מרטין לותר, באיזו מהירות 'לא עכשיו' הופך ל'לעולם לא'. בהצלחה!

נעמה מוזס- טיפול זוגי ואישי CBT. מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם