שו"ת SMS לפרשת ניצבים Featured

sms790

 

 

 

יתוש קדחת הנילוס * פורסם שבאזורים מסוימים בארץ יש יתוש קדחת הנילוס ויש שנפגעו. מותר להרוג יתושים בשבת במקומות אלו?הרב אבינר: כללית יש להשתמש בריסוס מרחיק, אך אם יש באמת חשש למחלה מסוכנת, אפשר להרוג אותם (שמירת שבת כהלכתה כה א-ב – מ"צ).

שלט "אשר יצר" מול שירותים * האם מותר לתלות שלט עם ברכת "אשר יצר" מול השירותים? הרב אבינר: לא מצאנו איסור. וכן מותר לומר את הברכה כאשר פניו מופנות אל דלת השירותים. אך אסור כאשר הדלת פתוחה (פס"ת פג ב). וכן לא מצאנו שאסור שהברכה תהיה תלויה על הקיר מול דלת השירותים כשהיא פתוחה, אך ודאי שעדיף לתלות במקום אחר, כגון ליד הדלת מימין או משמאל.

קוקיסטים * מה כוונת מרן הרב קוק באומרו: "אל תיעשו לי קוקיסטים" (לשלשה באלול א מו)? הרב אבינר: לא לחשוב שאנו כל היהדות וכל עם ישראל, אלא יש לפעול עם כולם.

משרד חינוך דתי * מהיכרות קרובה עם הממ"ד במשך שנים, אני רואה שלצערנו אי אפשר לשפר שם, ואדרבה יש דברים שנעשים גרועים יותר, ומדובר בחצי מיליון ילדים. מה אפשר לעשות? הרב אבינר: להתפלל.

חופה בין השמשות * האם אפשר לעשות חופה בין השמשות? הרב אבינר: לא לכתחילה. לחכות. זמן בין השמשות נמשך רק 13 דקות וחצי. אם כותבים כתובה לפני השקיעה, לכתוב תאריך של יום קודם ולעשות אז קניין וחתימת עדים והכתובה כשרה. אך הטוב ביותר הוא לכתוב אז את התאריך המאוחר, ולעשות קניין וחתימת עדים תחת החופה (הנישואין כהלכתם א רפה – מ"צ).

קצונה * הרב אמר ללכת לקצונה, אבל אין אפוטרופוס לעריות? הרב אבינר: להיות גיבור ולא לחטוא שום חטא.

תפילת הדרך לפני צלילה * לפני צלילה יש לומר תפילת הדרך? הרב אבינר: לא. רק אם המרחק ליעד הוא 4 קילומטרים לאשכנזים או 72 דקות הליכה לספרדים. אך כללית יש בזה סיכון.

השבת אבדה * האם צריך לעשות השבת אבדה על סיגריות או שיש בזה איסור של לפני עיוור?הרב אליהו: צריך לעשות השבת אבדה.

אורך סליחות * מהו אורך הזמן הראוי לאמירת סליחות? הרב אליהו: בדרך כלל עד שעה. אבל אם אנשים ממהרים לעבודה אפשר לקצר, והעיקר לא לעורר מחלוקת על כך.

כוונה בתפילה * אני ממש מנסה לכוון בתפילה ולא תמיד ממש מצליח. לפעמים סתם לא מצליח ולפעמים אני מרחף ומוצא את עצמי פתאום בין הברכות האחרונות, וגם לא תמיד יש לי כוח לתפילה. יש לרב דרך לעזור לי?הרב אליהו: הדרך לכוון בתפילה מתחילה לפני התפילה. כשמגיעים לתפילה לפני הזמן ומתיישבים וחושבים על התפילה ועל הקב"ה שאנחנו הולכים להתפלל לפניו. גם לעצור לפני כל ברכה ולחשוב מה אני עומד לומר ולעורר את הרצון לחוכמה, לתשובה, לעלייה וכד'.

גרביים לאישה * האם מותר לאישה ללכת בלי גרביים אם החצאית עוברת את הברך?הרב אליהו: אם החצאית מכסה גם את הירך שמעל הברך וגם את השוק שמתחת לברך - מותר בלי גרביים.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם