הדרכה לחופש

2 shut

 

הרב יוני לביא, ארגון 'קהלים' ומנהל מוקד 'חברים מקשיבים'

שאלה: זה קורה לי לא מעט בחופש. אני מתכוון לקום בשעה נורמלית ולהספיק המון דברים, ופתאום פוקח עין ומגלה שהשמש באמצע השמים ועוד שנייה צהריים. זה נורא מתסכל ומעצבן ולפעמים בגלל זה כל היום נמרח לי, והכול ממשיך בכזאת באסה ואנרגיה נמוכה. ועוד לא אמרתי מילה על תפילת שחרית שהפסדתי...

תשובה:

פתגם ידוע אומר כשכאדם עולה לרכבת, אף אחד לא שואל אותו מאיפה הוא בא, שואלים אותו לאן הוא רוצה להגיע. באמת מתסכל לתכנן דברים ליום שלם ופתאום לגלות שחצי ממנו עבר. ועדיין, גרוע עוד יותר יהיה אם נרשה לעצמנו לאבד בגלל זה גם את החצי השני.

הדבר הראשון שכדאי לעשות הוא להתאפס על עצמך. קום, שטוף פנים וטול ידיים. פתח את החלון וקח נשימה עמוקה של אוויר צלול ותגיד לעולם שלום בחיוך גדול.

הדבר הבא הוא לבדוק האם בכל זאת תספיק תפילת שחרית. אין מה לומר, יום שנפתח במפגש עם בורא עולם הוא יום שצבוע בגוונים זוהרים יותר.

עד מתי אפשר לעשות את זה?

לתפילה, כמו לקרבן, היה זמן קצוב. לקריאת שמע של שחרית עד 'שלוש שעות זמניות' מעת זריחת השמש, ולתפילת העמידה עד 'ארבע שעות זמניות'. הזמן הזה משתנה מיום ליום,ואפשר למצוא אותו ביישומון הסידור בסמארטפון, לכתוב בגוגל 'זמני היום' או פשוט להסתכל בלוחות שנה (השבוע, למשל, סוף זמן קריאת שמע הוא 9:07 בערך, וסוף זמן תפילה 10:18).

מי שקם לאחר מכן, יוכל בדיעבד להתפלל שחרית עד חצות היום ויש לו שכר על כך, אף שהפסיד תפילה בזמנה.

אם קמת אחרי כן, שחרית בזמנה תתפלל כבר מחר, אבל אם הדבר הזה קרה בטעות תוכל להתפלל מנחה פעמיים כתפילת תשלומין. את ברכות השחר והנחת תפילין בכל מקרה אתה יכול לעשות לאורך כל היום.

למרות השעה המאוחרת, לא כדאי לוותר על ארוחה קלה שתתדלק אותך בקצת אנרגיה ותאפשר לך להסתער על המשך היום ולמלא אותו בכל הדברים הטובים שתכננת לעשות.

אחת התפיסות שתוקעות אותנו בחיים היא "הכול או לא כלום" – 'אם הכול לא יוצא בדיוק כמו שרציתי, אז זה לא שווה, ואני מוותר על הכול'. זו טעות גדולה ופספוס ענקי של הרבה מתנות בחיים שבאות במנות קטנות או עם חסרונות מסוימים. כן, גם מעט וחלקי זה הרבה מאוד, וחשוב שנדע לשמוח בו ולהעריך אותו.

ולגבי מחר? לפעמים כשקמים מאוחר יש רצון 'להשלים' את מה שהפסדנו. ואז ממשיכים עד השעות הקטנות של הלילה, ולמחרת בבוקר קורה (כמה מפתיע) שוב מה שקרה לנו ביום הקודם ומתעוררים בצהריים. יהיה קצת מיותר להגיד לך שתלך לישון בשעה נורמלית כדי לא לקום מאוחר, כי לפי השאלה שלך אתה מהחבר'ה שכן רוצים בסך הכול לא לקום בצהריים. ובכל זאת יש משהו בכיוון הרצון כבר ביום הקודם שעוזר להתממשות שלו להגשים את עצמו למחרת. גם אם לא ילך מחר, תמשיך לרצות ולהביט קדימה בכל שעה שבה תקום בפועל. יש לי תחושה שאם לא תוותר על הרצון ליום מלא וארוך אתה תגיע לשם. אולי כבר מחר.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם