שו"ת SMS לפרשת יתרו

sms790

 

 

הזמנת חברים * הזמנת חברים לארוחת שבת עם דברי תורה נחשבת מצוות הכנסת אורחים? הרב אבינר: לא. הכנסת אורחים היא למי שאין לו לאן ללכת. הזמנת חברים היא חסד וידידות.

דלת ארון * שמעתי שאין לישון כשדלת הארון פתוחה. זה נכון? הרב אבינר: הבל (הרב רגיל לומר בצער: מי ממציא את כל ההבלים האלה?! – מ"צ).

הגרשז"א והר הבית * האם נכון הסיפור שהג"ר שלמה זלמן אוירבך שאל אדם שהיה מקורב אליו אם הוא עולה להר הבית, וכשענה שלא אמר לו שאם היה עולה לא היה מדבר אתו? הרב אבינר: כן. דעת כמעט כל גדולי הדור שאין לעלות.

הרמב"ם ופילוסופיה * הרמב"ם התעסק בפילוסופיה של אריסטו לכתחילה או בדיעבד בגלל דחק הדור? הרב אבינר: בדיעבד. הוא כותב באיגרת שאהבתו היא התורה ובה ישגה תמיד, אבל לקח לה טבחות, רקחות ואופות, אדומיות, עמוניות, מואביות כדי להראות העמים את יופייה, כלומר כדי להסביר לשבויים בתרבות גויים, אך הוא מצטער מאחר שזה בא על חשבון התורה.

ש"ס או ספרי הלכה * האם עדיף לקנות ש"ס שלא אלמד בו או ספרי הלכה שבהם אלמד? הרב אבינר: ספרים שבהם תלמד. כמו שיש מצווה לכתוב ספר תורה כדי ללמוד בו (עי' ספר החינוך מצוה תרי"ג ושו"ת שאגת אריה – מ"צ).

כסף בטעות מצה"ל * קיבלתי בטעות מצה"ל כסף שלא מגיע לי, ואי אפשר להחזיר. מה לעשות? הרב אבינר: לתרום לקרן לב"י של צה"ל.

המשך פגישות * איך אפשר להחליט אם לצאת עם בחור לפגישות נוספות? מבחינה טכנית הרבה דברים מתאימים, אך יש גם דברים שמפריעים. הרב אליהו: תמיד יהיו דברים שמפריעים, ותצטרכו ללמוד לגשר עליהם. העיקר הוא אם את אוהבת אותו, אם הדרך שלכם מתאימה ואם יש לו יראת שמים ומידות טובות.

לקנות שמחה * על ידי איזה ספר אפשר לקנות את מידת השמחה? הרב אליהו: ללמוד ספר תהלים ולראות איך דוד המלך מצליח להודות לה' אפילו ברגעים הכי קשים שלו.

קפה כשר * האם קפה שחור צריך הכשר? וקפה נמס? הרב אליהו: עקרונית צריך הכשר, כי לפעמים מערבים בו דברים אחרים. בשעת דחק אפשר להשתמש בקפה נקי ללא הכשר, אבל אם יש בו חומרים נוספים – אסור.

אוכל בחו"ל * אני מעוניינת ברשימה של דברים שמותר לאכול בחו"ל במקומות שהם לא כשרים, איפה אפשר להשיג? הרב אליהו: בכל המקומות מותר לאכול פירות וירקות בלי שום חשש. כמו כן מותר לקנות אורז וסוכר וקמח וכדומה, ואת יכולה לבשל לך את האוכל הזה. לעומת זאת במוצרים מוכנים אין לאכול שום מאכל שלא ידוע לנו בוודאות גמורה שהוא כשר, וכל הסיפורים על כשרות ה'קוקה קולה' וכל מיני מוצרים אחרים – אין להם שום בסיס. כמו כן צריך לדעת שבהכשרים בחו"ל יש הרבה מאוד בעיות וקולות רבות שסומכים עליהן, כגון חלב גוי, בישול עכו"ם, חלה וחדש, ובכלל ההשגחה שמה לא מתקרבת להשגחה בארצנו הקדושה. את יכולה לראות עדכונים באתר כושרות:https://www.kosharot.co.il /

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם