שלושה תשלומים ללא ריבית

2 shut

 

הרב אורי סדן

שאלה: חברת ליסינג מציעה למכירה רכב בשני מסלולי תשלום: 60 תשלומים של 1,000 שקלים (בסך הכול 60 אלף שקלים) או תשלום מזומן של 50 אלף שקלים. האם מותר לבחור בעסקה בתשלומים או שהעסקה אסורה באיסור ריבית?

תשובה:

היכן מתחבאת הריבית?

הלכות ריבית קצת מסובכות, ולכן לפעמים עסקאות תמימות עשויות להיות אסורות באיסור ריבית, אולם גם למי שאינו מבין גדול בהלכות אלו אפשר לתת כלל פשוט למדי שבאמצעותו יוכל לזהות את מרבית העסקאות שבהן עשויה להיות בעיה של ריבית: בכל מצב שהעיכוב בתשלום כרוך במחיר יש בעיה של ריבית. אפשר לנסח את אותו עיקרון מהזווית של נותן האשראי: בכל מצב שבו בתמורה להסכמתך לתשלום מאוחר יותר אתה מרוויח משהו, יש בעיה של ריבית.

ריבית בעסקת אשראי

באופן ספציפי לעסקה הנעשית באשראי נדרשה המשנה במסכת בבא מציעא (סה ע"א ובשולחן ערוך יו"ד סי' קעג סעיף א) "מכר לו את שדהו, ואמר לו: אם מעכשיו אתה נותן לי – הרי היא שלך באלף זוז, אם לגורן בשנים עשר מנה – אסור". כלומר כאשר החפץ נמכר עכשיו ונמסר לקונה ומחירו במזומן נקבע על סכום מסוים, אם המוכר מוכן לעכב את התשלום יש לראות בכך סוג של הלוואה שהמוכר נותן לקונה (אמנם הוא לא נתן לו כסף ביד אבל הוא נתן לו מוצר, והקונה חייב לשלם לו עליו). אם המוכר ידרוש בתמורה להלוואה סכום העולה על מחיר המוצר במזומן, הדבר אסור משום ריבית.

למרות הדברים אפשר להתיר עסקה זו אם החברה מחזיקה היתר עסקה. היתר עסקה הוא מסמך משפטי המנוסח על פי ההלכה ההופך את נותן האשראי למעין משקיע השותף בנכסים וברווחים שיצבור מקבל האשראי באמצעות קבלת האשראי. במצב שכזה ההלכה מוכנה להגדיר את התמורה שנותן האשראי מקבל כחלוקת רווחים ולא כריבית (בחברות המחזיקות בהיתר עסקה הנמצא בידי מכון כת"ר אפשר למנות את אלדן, כלמוביל, קרסו מוטורס, UMI-Avis). אם החברה אינה חתומה על היתר עסקה יש להוסיף בכתב יד לפני החתימה את הנוסח הזה: "התשלום עבור העסקה נעשה על פי היתר עסקה של בנק הפועלים(או כל בנק אחר) וחתימת הצדדים על החוזה תהווה חתימה על היתר העסקה".

קנייה בקרדיט באמצעות כרטיס אשראי

בכלל, בעיה זו קיימת בכל קנייה בתשלומים עם ריבית שגובה חברת האשראי (ישראקרדיט), אלא שחברות האשראי כולן מחזיקות בהיתר עסקה, ולדעת מרבית הפוסקים אפשר לסמוך על כך ולקנות בתשלומים נושאי ריבית באמצעות כרטיס אשראי. אמנם לדעת הרב יעקב אריאל היתר עסקה נועד רק למטרות השקעה ואין היתר להשתמש בו למטרות צריכה שוטפת, לכן לדעתו אין לקחת מהבנק הלוואה בריבית לצורך צריכה שוטפת (משיכת יתר) אף שהבנק חתום על היתר עסקה. כמו כן אין לקנות באמצעות תשלומים נושאי ריבית מוצר שנועד לצריכה שוטפת, וכך ראוי לנהוג לכתחילה. 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם