אבל אני אוהב להיות בבית

2 shut

נעמה מוזס

אני אוהבת לצאת, לנסוע ולהכיר אנשים חדשים, ואילו בעלי מעדיף שנישאר בבית, נשב לכוס קפה ומקסימום נצפה יחד בסרט טוב. במקום לבלות אתו בחוץ אני יוצאת עם חברות. בתחילת הנישואין השקט והרוגע שלו קסמו לי, אבל היום זה משגע אותי ואני מרגישה קושי רב לגשר על הפער הזה. מה לעשות?

כל אחד מאתנו נמצא על איזשהו רצף בין מופנות למוחצנות. המופנם (אינטרוברט) מפנה את מרב תשומת הלב לעולמו הפנימי ונהנה ממנו, מעדיף להיות עם עצמו ולא לבלוט, להישאר במקום המוכר ולא להתנסות בדברים חדשים. לעומתו המוחצן (אקסטרוברט) ממקד את מרב תשומת הלב בסביבה החיצונית, אוהב להיות במרכז העניינים ומתמלא אנרגיה מעצם התקשורת עם אחרים.

בתרבות המערב מדגישים את תכונת המוחצנות ומעודדים אותנו לאמץ אותה, אך כדאי שנזכור שלכל תכונה יש יתרונות וחסרונות משלה. סוזן קיי מזהה יתרונות רבים בכוחה של המופנמות בספרה 'עולם שלא יכול להפסיק לדבר', כמו היכולת להקשיב ולשמש אוזן קשבת, להתחבר לרגשות ולשמוע את המחשבות של עצמנו ללא הפרעות חיצוניות מבלבלות. יתרונות אלו הקיימים בבן זוגך, השקט והשלווה, כנראה משלימים אותך ומאזנים את המרוץ שבך.

לפי גישת אימגו, בבחירת בן הזוג נחפש באופן לא מודע בן זוג המשלים חלקים מודחקים בנו ומסייע לנו לפתח את חלקי האישיות שלא התפתחו בעבר. הביישן נמשך לבת זוג חברותית, החרדתית בוחרת בטיפוס הרגוע וכדומה. כך למעשה בני זוג נעשים מעין 'מאמנים אישיים' שמטרתם לסייע זה לזה לגדול ולממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. לא תמיד קל לראות זאת, במיוחד כאשר הפערים גדלים ומביאים לקונפליקטים.

אני יודעת שבתאוריה זה נשמע יפה ואידילי, אך במציאות קשה לגשר על ההבדלים בהתנהלות היומיומית. אכן לא קל להניח בצד את הביקורת, את תחושת הקרבנות ואת האשמה ההדדית ולהבין שקונפליקטים בזוגיות עשויים להיות הזדמנות לצמיחה ממקום מקבל ואמפתי. וכן, זה דורש עבודה! כנראה לא במקרה המחזה הידוע של חנוך לוין העוסק בזוגיות מכונה 'מלאכת החיים'.

מה אפשר לעשות ?
  • מיזם 'שפץ את בן זוגך' – לעתים אנו מגלים שהתכונה שמשכה אותנו וקסמה לנו בקשר הופכת לדבר הכי בולט ומעצבן. מתעוררת האשמה, ביקורת וציפייה שבן הזוג ישתנה, ואנו נכנסים למיזם שיפוץ בלתי נגמר של תיקונו. דיאלוג זוגי בריא מתחיל ברגע שנצליח להבין כי מה שנתפס בעינינו כחולשה של בן הזוג עשוי להביא לצמיחה בזוגיות. זה דורש תהליך של קבלה, הבנת אופן היווצרות דפוס זה עם השנים והחלפת המאמץ המתסכל והלא יעיל של תיקון בן הזוג במקום של הדדיות בקשר וקבלת אחריות אישית לתרומה של כל אחד מבני הזוג לקשר הזוגי. לדוגמה, במקום לכעוס על הרצון של בן הזוג להישאר בבית, להצליח לראות בכך גורם מאזן ומווסת לצורך להספיק ולרוץ ממקום למקום.
  • אפקט ההילה – מתרחש כאשר מתמקדים בתכונה אחת מרכזית בולטת (חיובית או שלילית) באישיות האדם המאפילה על שאר תכונותיו. המופנמות המאפיינת את בן זוגך הפכה להיות התכונה המרכזית הבולטת בעינייך; היא גורמת לשאר האפיונים להיטשטש, וכל אישיותו נצבעת בעינייך בצבע אחיד. נסי לרשום לעצמך תכונות נוספות שאת מוקירה ומעריכה הקיימות בבן זוגך ולא להשתמש בתווית אחת מרכזית.
  • להפריד בין עיקר לטפל – כן, כבר הבנו שאף אחד לא מושלם. אפילו לא אנחנו. ננסה להתמקד במה שבאמת חשוב לנו בקשר, וגם אם ניאלץ להתפשר על דפוסי הבילוי שלנו, זה הרי לא העיקר בקשר.
  • הדדיות – כדי שלא להישאב למעגל המתסכל של "טוב, נישאר בבית. וכרגיל – אני זו שמוותרת", נסו לערוך רשימה של דברים ששניכם נהנים לעשות יחד, לצד רשימה של בקשות הדדיות שהייתם רוצים לבקש זה מזה.
  • זוגיות 'טובה דיה' – בתחום ההורות טבע ויניקוט את המושג 'אימא טובה דייה', שפירושו היכולת של האם להתאים את עצמה לצורכי התינוק מתוך הבנה שאי אפשר לספק לו את הסביבה 'המושלמת'. כדאי שנבין שגם בן הזוג אינו יכול או אמור לספק את כל מחסורנו, ועלינו להתאים עצמנו זה לזה אך לא מתוך ביטול עצמי. זוגיות טובה דייה מספקת לשני בני הזוג הנאה וסיפוק צרכים במידה סבירה, לצד קשיים בלתי נמנעים בקשר הזוגי, שכן זוגיות טובה אינה בין זוג מושלם אלא בין זוג לא מושלם הלומד ליהנות מההבדלים ולקבלם ומצליח לבנות גשר מאחד.

נעמה מוזס – טיפול זוגי ופרטני, CBT מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם