תעשו לי סדר ברצונות

m 11 vaksler

 

מתי וכסלר

שאלה:

יש הרבה דברים גדולים וקטנים שאני רוצה לעשות בחופש הגדול, אבל אני לא יודע איך לעשות את כולם, וגם עצם זה שיש לי כל כך הרבה תכנונים גורם לי להתבלבל ולא להתחיל בכלל. אשמח אם מישהו יעשה לי סדר וידריך אותי איך לעשות זאת נכון.

תשובה:

שאלה יפה שאלת, ואנסה לתת לך כאן מתכון שתוכל ליישם על עצמך ומתאים לחופש ולכל מצב בחיים.

הצעד הראשון הוא לפנות זמן לתכנון ולתכנן בכתב, ולא בראש. המחשבות שלנו קופצות באופן טבעי מדבר לדבר בלופים שחוזרים על עצמם כמו פלייליסט בגלגלצ, והדרך היחידה לעצור את הסחרחרה הזאת היא להעלות את המחשבות על הנייר. אפשר לעשות זאת לבד, עם חברותא או עם החניכים בסניף, כמו שעשתה הבת שלי היום בסניף עזרא קמ"ן:מפנים שעה אחת ומארגנים עט, שניים-שלושה דפי כתיבה ולוח חופש.

בשלב הראשון לא מסתכלים על הלוח אלא רק כותבים רשימת חלומות של כל הדברים שהיינו רוצים לעשות או שאנחנו חייבים לעשות וחולמים לעשות. בשלב הזה מוטב לכתוב ככל האפשר בלי לסנן, גם אם עולים רעיונות שנראים בלתי אפשריים או קשים לביצוע. הכתיבה של כל הדברים היא שמפנה את המוח שלנו לחשוב.

אחרי שמסיימים עושים הפסקה קלה וקוראים את רשימת החלומות והמשימות בלי להחליט החלטות, ומתחילים לסמן את מה שחשוב לנו באמת, בלי הגבלת כמות.עכשיו ברור שלעולם לא נעשה את כל מה שאנחנו רוצים בחופש או בחיים בכלל.

מאחר שהרצון שלנו והחלומות הם אינסופיים ואילו המציאות סופית, המצב הבריא הוא שהתכניות והשאיפות רבות יותר מהזמן שיש לנו, וצריך לדעת לקבל את זה ולבחור במה להתמקד, וכאן אנחנו מגיעים לתרגיל מעניין שעזר לי כמה פעמים לקבל החלטות כאלה.

בשלב השלישי אני מציע לך לנקד כל משימה שרצית לעשות בין 1 ל-10 לפי השאלות האלה:

  1. עד כמה אני רוצה את זה?
  2. עד כמה נראה לי שאני מסוגל?
  3. האם הדרך תהיה מהנה?
  4. האם אני יודע איך עושים את זה?

למשל, אם אתה רוצה לעשות טיול מחוף לחוף עם החבר'ה, ואתה רוצה את זה 8, נראה לך שאתה מסוגל לעשות את זה 8, הדרך תהיה מהנה 10 ואתה יודע איך עושים את זה 3, הניקוד הסופי הוא כפולה של המספרים 8*8*10*3= 1920.

דוגמה אחרת, לגמור את החובות שלך למורה לאנגלית לפני הטיול מחוף לחוף – רוצה את זה 4, נראה לך שאתה מסוגל לעשות את זה 7, הדרך תהיה מהנה 3 ואתה יודע איך עושים את זה 10, הניקוד הסופי יהיה 4*7*3*10=840.

אחרי שמנקדים את כל הפרויקטים מפתיע לפעמים לראות שהניקוד אחר ממה שהיינו חושבים במבט ראשון.

עכשיו הגיע הזמן להסתכל על לוח החופש.מתחילים בלמחוק ממנו את כל הימים שכבר תפוסים, כמו זמן הטיול המשפחתי וכדומה, ואחר כך מתחילים להכניס ליומן את מה שקיבל את הניקוד הגבוה ביותר ואחריו את הכול בסדר יורד עד שנגמר המקום

בשלב הזה אנחנו מנסים לדחוף משימות ולצופף אותן, אבל זה לא יעבוד. עדיף להכיר בכך שנהיה בחופש ולא תמיד נקום בזמן שתכננו ולהכיר בכך שבסופו של דבר דברים דורשים יותר זמן משחשבנו, ולכן אין מצופפים את הלוח אלא משאירים מרווחים להפתעות וזמן פנוי.

אחרי שמכניסים ללוח את כל מה שנכנס בצורה טובה וסבירה, נפרדים מרשימת החלומות ושומרים אותה לשנה הבאה.

בהצלחה.

מתי וכסלר הוא מייסד מכללת כוונת


 

atarMbaolam

 

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם