משבית חופשות

2 shut

נעמה מוזס

אנו זוג עם ארבעה ילדים בגיל שנתיים עד 14, ומתכננים לצאת לחופשה משפחתית. אנו חוששים להתאכזב. מעבר לגיל השונה של הילדים המייצר קונפליקטים במתן מענה לצרכים השונים, אנחנו מוטרדים מהבן הגדול, "משבית השמחות". כבר צופים כיצד הוא מקטר ומעכיר את האווירה. כמה שדיברנו על הנושא, זה לא ממש עזר בפעמים הקודמות. מה לעשות?

בכל משפחה קיימת "חלוקת תפקידים" - הילד "הטוב", הילד "המצחיק", וכן, גם הילד "הקוּטר". זה עם ה"פרצוף החמוץ", שחש מקופח, שלא מרוצה משום דבר. כמה שתתאמצו, הוא יעדיף לזכור את הרגעים המבאסים, וידאג לשתף בכך את הסביבה. מצב זה מעורר אצלנו רגשות של כעס, תסכול ואולי אפילו אכזבה - מה הטעם להשקיע ולהתאמץ, אם בסוף רק מקטרים ולא יודעים להעריך?

לפני שנישאב לרגשות האשם - "איפה נכשלנו בחינוך? מדוע הוא כזה כפוי טובה?", או לתחושות כעס המלבות את האווירה, כדאי שנבין מה עשוי להיות הגורם לקיטורים ולחוסר המתמיד של שביעות רצון. לכולנו קשה להתמודד במצבים שבהם דברים לא עובדים בהתאם למה שתכננו או רצינו. החכמה היא לנסות להכיל את התסכול ואת הפער הקיים בין הרצוי למצוי. ואם לנו כהורים קשה עם זה, ודאי שלילדינו יהיה קשה.

תמונת החופש אינה כוללת רק ארוחת בוקר משפחתית בחיק הטבע או משחקי מים בברכה. רגע לפני כן ההוא עצבן את ההיא, הקטן הקיא בנסיעה, בן הזוג לא חשב להציע עזרה בהכנת הארוחה, הילדים רבו, ומבליחה המחשבה - "בשביל מה בכלל יצאנו לחופשה הזו?" החיים הם רצף של רגעים, חלקם נעימים וחלקם קצת פחות. אולם אנו נבחר, בסופו של דבר, אילו זיכרונות נצרוב על הדיסק שלנו.

כאשר אנו נלחצים, מנסים לרצות ולברר עם הילד מדוע הוא לא מרוצה, מה "עשינו לא טוב", לשכנע את הילד שבכל זאת "היה כיף" - הילד מפנים שכדאי לו לאמץ את הדפוס של "משבית השמחות" המעניק לו תשומת לב ואכפתיות מצד הסביבה.

אז... מה אפשר לעשות?

החיים הם בחירה - כיצד נרגיש, כיצד נגיב, במה נבחר להתמקד. מומלץ להיות אמפתיים לרגש שבנכם מביע ("אנו מבינים שאתה חש תסכול, או מאוכזב שלא קיבלת מה שרצית"), ובמקביל להציע בחירה נוספת ("זו בחירה שלך אם להישאר מצוברח או להצטרף למשחק").

דוגמה אישית - האםאנו יודעים להעריך ולהתבונן על חצי הכוס המלאה או שגם אנחנו נהנים לקטר ולהתמקד בשלילי? ובדומה לכל שריר - גם זה דורש אימון! נצלו את ארוחת הערב בחופשה לסבב משפחתי שבו כל אחד יספר על רגע טוב ומהנה שעבר עליו במהלך היום, יגיד תודה או יפרגן לבני המשפחה. במידת הצורך אפשר להתייחס להפקת לקחים ולהציג בקשה. השתדלו להתבונן בטוב, ולהבליג - לא חייבים להתעכב על כל עניין.

לחזק - לא רק "סור מרע", אלא להעצים את "עשה טוב". שימו לב להתמודדות חיובית - "ראיתי שהיה לך חם, ובכל זאת הצלחת להתגבר. כל הכבוד!"

שימו לב למילים – רוב המתחים נוצרים כתוצאה מציפייה שדברים יתבצעו לפי רצוננו. למעשה, זו דרישה בלתי אפשרית, כי הרי אין לנו שליטה על האירועים אלא רק על האופן שבו נפרש אותם. כדאי להחליף את שפת התובענות (חמ"ץ - חייב/מוכרח/צריך), לדוגמה - "הדברים חייבים להתנהל כפי שקבענו", לשפת העדפה (ער"ך - עדיף/רוצה/כדאי), כמו - "הייתי מעדיפה שדברים יתנהלו כפי שתכננתי, אך לא הכול בשליטתי".

תיאום ציפיות - לפני היציאה לחופשה נסו להגדיר יחד מהם הכללים המוסכמים (למשל: האם להשתמש בסלולרי במהלך היום, או להשתדל להתנתק ולבלות יותר יחד) כדי שהחופשה תהיה מיטבית ומוצלחת לכולם.

שותפות - חלקו תפקידים בין כולם. אל תוותרו גם על הקטנים. תחושת השותפות והעשייה מפחיתה קיטורים ומייצרת שייכות. קבעו מראש מי ממונה על הצ'ופרים, השירים, המשחקים, ארוחת הבוקר ועוד.

לחשב מסלול מחדש - כאשר אתם חשים שרמת המתח עולה, זה הרגע לעצור להתרעננות ובמידת הצורך לערוך תיאום ציפיות מחודש. המטרה בטיול אינה לסמן "וי" על עוד מסלול או אתר. העצירה והמנוחה עשויות להיות מהנות וחווייתיות לא פחות.

ולסיום, חופשה היא הזדמנות נפלאה להכיר צדדים חדשים אצל בני המשפחה, להוריד את ה"תוויות", ולזכור שגם אם היה פחות מוצלח ממה שציפינו, הרי ש"החוויות של היום הן הזיכרונות של המחר", ובידינו הבחירה כיצד לעצב את אלבום חיינו.

נעמה מוזס – מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת. CBT, מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נרקוד?

  מאמר מאת הרב ליאור...

עוד לבנה אחת

  מאמר מאת הרב אייל...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם