שו"ת SMS לפרשת אחמ"ק

sms790

קידוש לבנה * למה אשכנזים מכנים "קידוש לבנה" במקום "ברכת הלבנה" כמו ספרדים? מה הקידוש כאן? הרב אבינר: "ישראל מקדשים את הזמנים".

 

 

אישה מספידה * למה אסור לאישה להספיד? הרב אבינר: צניעות. אסור לגברים להסתכל על נשים (קצשו"ע קנב ח).

 

 

ברכה מעורבת * אני שואל בשביל חבר: האם מותר לשחות בברכה מעורבת אחרי שמסירים משקפיים, כך שהראייה מטושטשת? הרב אבינר: חלילה. ואמור לו שבפעם הבאה הוא יכול להתקשר ישירות ולומר שזה בשביל חבר.

 

קשר נפשי עם בת * יש בעיה הלכתית בקשר נפשי בין בן לבת כדי לעזור לה נפשית? הרב אבינר: כן. לא עושים מצווה על ידי עברה. השאלה הזאת נמצאת בגמרא סנהדרין עה א על בחור שזקוק לעזרה נפשית מבחורה על ידי שיחה אינטימית, וזה היה פיקוח נפש, וחכמים השיבו: ימות ולא תספר עמו מאחורי הגדר.

 

 

סט מחזורים מהודרים ממעשר כספים * האם אני יכול לקנות סט מחזורים מהודרים לאשתי ממעשר כספים? הרב אבינר: לא, מעשר זה לעניים. גם מצווה יותר גדולה לתת אוכל לעניים מאשר לקנות מחזור מהודר.

 

 

גידול זקן וכפרת עוונות * האם נכון שמי שמגדל זקן כל חייו, זה מוחק לו חצי מעוונותיו? הרב אבינר: לא נכון. אלא זו מצווה חשובה. ועל עוונות יש לעשות תשובה.

 

 

שיטת "פסיכולוגיה ביהדות" * כיצד להתייחס לשיטה הטיפולית החדשה "פסיכולוגיה ביהדות"? הרב אבינר: חיבור לא-לוהים בכביש עוקף תורה. זו לא הפעם הראשונה. עיין הקדמת ספר הכוזרי.

 

 

תורה בגובה עיניים * למה ה' כתב את התורה בצורה כזאת שאפשר לטעות ולהבין אותה בגובה עיניים? הרב אבינר: "ישרים דרכי ה', צדיקים ילכו בם, ופושעים ייכשלו בם". וכך אמר ה' למשה רבנו: כתוב, והרוצה לטעות יטעה (עיין ספרו של הרב אבינר 'תורת אמת' – מ"צ).

 

 

הוכחה לגן עדן * יש ערך לספר 'הוכחה לגן עדן' של ד"ר אבּן אלכסנדר המבוסס על חוויית סף מוות? הרב אבינר: חוויית סף המוות, NDE, לא הוכחה מדעית (ועיין בספר של הרב אבינר 'נר באישון לילה', ערך חווית סף המוות – מ"צ).

 

 

כיסוי ראש יולדת * מותר ליולדת בחדר לידה להסיר כיסוי ראש כשיש שם רופאים? הרב אבינר: אין זה הכרחי. אפשר לקבל כיסוי ראש מיוחד שגם לרופאים יש.

 

 

מקום אבלות * בזמן האחרון משתרש מנהג לקיים את שבעת ימי האבלות לא בבית הנפטר אלא במבנה ציבור. מותר? הרב אבינר: מותר, בשעת הדחק, כגון שבבית צפוף (כל בו על אבלות 262. צרור החיים צג).

 

 

גירוש עכברים * האם יש סגולה לתלות תמונה של צדיק מסוים כדי לגרש עכברים מן הבית? הרב אבינר: אין לזה ערך.

 

 

נגינה בספירת העומר * באיזה אופן מותר ללמוד נגינה (בגיטרה) בימי ספירת העומר? הרב אליהו: אם מנגנים רק תרגילים ולא שירים שלמים.

 

 

עישון * האם עישון הוא עברה? והאם יש הבדל בין בנים לבנות? הרב אליהו: א. עישון הוא לא בריא ולא טוב ומזיק לאחרים. ב. להתחיל לעשן – ממש אסור. מי שמכור – צריך להמעיט יותר ויותר. ג. עישון יותר חמור אצל בנות.

 

 

פאות ארוכות * מה דעת הרב על גידול פאות ארוכות ("גוזמבות")? הרב אליהו: בדרך כלל אנחנו לא מגדלים פאות. אבל אם מישהו רוצה לגדל לתקופה מסוימת – זה בסדר. ודאי אם זה מחזק אותו כשהוא נמצא בצבא וכדומה.

 

 

העושה את הים הגדול * הבן שלי לומד בעטרת ורואים משם את הים (מרחוק מאוד) אך הוא מעולם לא בירך. אם עכשיו אנו נוסעים לים האם הוא יצטרך לברך? הרב אליהו: אם הוא לא ראה את הים שלושים יום – יברך.

 

 

מוקצה לצורך מוצאי שבת * השבת אנחנו עולים עם הסניף לכותל. האם מותר לי לקחת איתי בתיק פלאפון מכובה לצורך שימוש במוצ"ש? הרב אליהו: אם זה לצורך חירום בשבת, אפשר. אם לצורך מוצאי שבת – לא.

 

 

זמן תפילה * אם עבר כבר זמן תפילה (לפי כל הדעות), אני צריך להתפלל? הרב אליהו: להתפלל פעמיים את התפילה שאחריה.

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם