אובססיה

shut790

נעמה מוזס

לא לדרוך על הקווים– אפשר להתגבר על טורדנות כפייתית

שאלה: שמתי לב שלאשתי יש "טקסים" שצריכים להתבצע באופן מדויק מאוד. זה מתבטא באופן שבו היא מכוונת לפני השינה את השעון המעורר (צריכה לוודא לפחות שלוש פעמים שהוא עובד), שואלת אותי כל יום אם אני אוהב אותה, בטקס נעילת הדלתיש לסובב את המפתח פעמיים, ואז ללחוץ פעמיים על הידית ולוודא שהדלת אכן נעולה, כך גם בסידור הבית, בהקפדה שכולנו נשטוף ידיים לפני כל ארוחה ועוד. אני מרגיש שזה כבר משפיע עליה (ועל כל המשפחה) יותר מדי. מה לעשות?

לעתים קשה לשרטט את הגבול הברור בין "הרגל" ל"בעיה". אולם אוסף הדברים שהצגת (בציון העובדה שטקסים אלו מקשים על תפקוד תקין) מדליק נורה אדומה שאכן קיים קושי משמעותי, וכדאי לפנות לאבחון ולעזרה מקצועיים.ממה שפירטת בשאלתך עולה ההשערה לקיומו של OCD - הפרעה טורדנית-כפייתית (אובססיבית-קומפולסיבית). מדובר במצב המאופיין במחשבות פולשניות וטורדניות, וכן בביצוע פעולות טקסיות חוזרות במטרה לגרש את המחשבות הלא-רציונליות. המרכיב האובססיבי הוא המחשבות המציקות, והמרכיב הקומפולסיבי הוא המעשים שבאים בעקבותיהן. לדוגמה, אדם המוטרד ממחשבות סביב ניקיון או פחד מחיידקים (אובססיה) יבצע שטיפות ידיים רבות וממושכות או יימנע ממגע עם חפצים במטרה שהפעולה (הקומפלסיה) תפחית את החרדה.

בדומה להפרעות אחרות, חשוב לזכור שלכולנו יש לעתים מחשבות טורדניות: האם סגרנו את הגז? נעלנו את הדלת? האם האוכל התקלקל? במוקד הבירור יש לנסות לברר מי האוחז בהגה. זאת אומרת, האם המחשבות מנהלות אותנו ומביאות למצב שבו אם לא נבצע טקס מסוים נחוש מתח רב וחוסר מנוחה, או שבאפשרותנו להמשיך הלאה. הסובלים מהפרעה זו מדווחים על כך שהמחשבות הטורדניות גורמות חרדה רבה, ובעזרת ביצוע הפעולות הטקסיות החרדה פוחתת לטווח הקצר. הבעיה היא שלטווח הארוך פעולות אלו מנציחות את המצב הקיים ומשמרות אותו וגורמות סבל וטרחה מרובים וקושי רב בתפקוד היומיומי התקין.

אני מניחה שהמצב הנוכחי אינו פשוט לזוגתך, לך ולסביבה המושפעת מכך, שכן לרוב קיימת ציפייה או דרישה להיענות לבקשות שונות ולשתף פעולה בביצוע פעולות או בהימנעות ממטלות שונות. הניסיון להרגיע ו"להקל" על האדם הסובל בכך שממלאים את מבוקשו - מביא לכך שלא מתאפשרת למידה חדשה המנתקת את הקשר הלא הגיוני בין המחשבה לביצוע המעשה, וה"טקס" מתקבע ונשמר. הניסיון להסביר מבחינה הגיונית-רציונלית שהמחשבות הללו אינן נכונות לרוב אינו מסייע; פעמים רבות האדם מודע לכך ש"זה לא הגיוני", אך עדיין מתקשה להיפטר מהמחשבות ומהדחף לביצוע הפעולה.

במהלך החיים לכולנו יש דאגות וחששות. ההבדל בין מחשבות פולשניות טיפוסיות למחשבות טורדניות טמון בשכיחות, בעצמה ובמצוקה שהמחשבות מעוררות, ולא בתוכנן. בעזרת טיפול קוגניטיבי-התנהגותי אפשר לייצר באופן מובנה ומוסכם מדרג חשיפות, וכך לנתק את הקשר וההתניה שנוצרו בין המחשבה הטורדנית לתגובה הכפייתית.

לרוב, אנשים הסובלים מ-OCD מפרשים מחשבות פולשניות רגילות כמעידות על אסון שעליהם למנוע, ולכן הם מנסים לפתח אסטרטגיות של שליטה באמצעות פעולות שונות וכך למנוע את הסכנה. אולם לרוב מתרחש ההפך - הפעולות הללו רק מקבעות את המשך ביצוען ואת הפרשנות המוטעית. בעזרת תרגול של חשיפה הדרגתית (לדוגמה - לגעת בפח זבל ולא לשטוף לאחר מכן את הידיים) אפשר לערער את האמונות המוטעות. המטרה היא לא לשתף פעולה עם המחשבות והטקסים אלא ללמוד לנהל אותם – בבחירה אם לבצע אותן או לא, בתיחום הפעולה לזמן מוגדר, בדחיית ביצוע הטקס או בשינוי מרכיביו.

בהיבט הזוגי – לעתים אדם הסובל מהפרעה זו זקוק לאישור מתמיד מהסביבה. תוכן המחשבות הטורדניות עלול להפוך לעיסוק-יתר ברגשות כלפי בן הזוג או ברגשות של בן הזוג כלפיו (מה שעשוי להסביר את הצורך של אשתך לברר מדי יום האם אתה אוהב אותה), בספקות באשר לנכונות הקשר ובצורך לאשר שוב ושוב שהבחירה בזוגיות זו היא אכן הנכונה.

לסיכום - יש המכנים את ה-OCD "מחלת הספק". המחשבות הטורדניות מחפשות אישור מתמיד. זו באמת הפרעה מתישה בעבור האדם הסובל ובעבור סביבתו. הבשורה הטובה היא שיש לא מעט דרכי התמודדות יעילות. ולכן חשוב לפנות לעזרה מקצועית ולקבל הכוונה והדרכה כיצד להבין את התופעה, להכיל, להגיב לתסמינים השונים, לתמוך באדם הסובל מההפרעה ולסייע לו באופן נכון, שיחזיר לידיו את מושכות ההנהגה של חייו.

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, cbt מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם