שו"ת SMS לפרשת ויקהל פקודי

sms790

רל"שית * האם מותר שתהיה לי רל"שית? מה זה שונה מכל מזכירה? הרב אבינר: מזכירה לא עובדת ביחידות עם המנהל בשעות קטנות של הלילה. בוודאי לבקש דווקא רל"ש.

כפרת עברות חתן * מה שחתן מתכפרים לו כל עוונותיו, האם זה כולל גם עברות בין אדם לחברו? הרב אבינר: בתנאי שיפייס את חברו וחברו יסלח לו. וכן עברות בין אדם לה' מתכפרות רק אם עשה תשובה. וכן שמעתי בשם האדמו"ר מגור בעל 'אמרי אמת' שבוודאי כפרת חתן אינה יותר מיום הכיפורים, שאינה מכפרת על עברות שבין אדם לחברו עד שירצה את חברו. וכן אמר שלחתן שנולד לו נגע צרעת, נותנים לו שבעה ימים, הרי שנענש על עברה שבין אדם לחברו של לשון הרע.

קצינים דתיים * זה נכון שצה"ל חוסם קצינים דתיים? הרב אבינר: זה נכון שיש לחדול מלעסוק בנושאים האלה. אנו עם אחד.

כסף נוצרי * בהיותי תלמיד הייתי נוכח שנציג של ארגון נוצרי הציע כסף לרב שלי. הרב שלי הגיב בתוקף וצעק עליו: צא מפה! מאז יש לי גועל נפש מכסף נוצרי. עתה אני מתלבט אם מותר לי לקרוא ספרים של רב שכן מקבל כסף נוצרי. הרב אבינר: אין אדם צדיק בארץ אשר יעשה טוב ולא יחטא. אפילו לנביאים היו חסרונות (שמונה פרקים ז).

שיחה עם אישה * האם "אל תרבה שיחה עם האישה" זה בכל נושא או רק בנושאים שהצניעות יפה להם? הרב אבינר: כל נושא (עירובין נג ב למטה).

העם הפלשתיני * האם העם הפלשתיני לא זכאי למדינה? הרב אבינר: מה הטיעון המוסרי ההגיוני לזכות של כל אומה למדינה? כך נהגו בתום מלחמת העולם הראשונה וזה הביא חורבן, בגלל יצירת מדינות שונות עם מיעוטים וסכסוכים נוראים. לא צריך להקים מדינה לכל עם, אלא צריך לתת זכויות למיעוטים.

אהבה בגיל צעיר * אני נערה בת 16 והיה לי חבר בן 17. אנחנו אוהבים זה את זה מאוד וראינו את הקשר כמטרה לחתונה. נפרדנו מסיבית הלכתיות ומאוד קשה וכואב לשנינו. האם מותר לנו להיות בקשר (אפילו רק בטלפון) כל עוד שומרים על הצניעות? ובנוסף האם יש הגדרה הלכתית לכמה זמן זוגיות למטרת חתונה יכולה להימשך? הרב אליהו: אפשר לשמור נגיעה ואפשר לשמור עיניים בקשר טלפוני, אבל אי אפשר לשמור את הלב ממחשבות. וכשאתם כל כך אוהבים, הלב כל הזמן חושב, ואי אפשר להתפלל בכוונה. ולפעמים גם חושבים מחשבות אסורות. במיוחד אם אתם חברים והלב שלכם קשור. אם אתם באמת רציניים תקבלו כעת את ההחלטה: א. להפסיק כל קשר לחלוטין למשך שנתיים. ב. להחליט כי עוד שנתיים תתחתנו ותהיו בקשר של עשרות שנים. זה אולי קשה עכשיו, אבל זה טוב לאורך ימים ושנים. לפני החתונה אפשר לחדש את הקשר חודש עד שלושה חודשים. ולא יותר.

עין הרע * האם נכון להאמין בעין הרע? האם זה קיים בכלל במציאות? הרב אליהו: עין הרע קיים. וצריך מאוד להיזהר לא להסתכל בעין רעה על אחרים. לא לקנא באחרים. לא להתעניין בכספם או בענייניהם הפרטיים. גם צריך להיזהר לא להתבלט ולא לנקר עיניים לאנשים אחרים, לא ללבוש בגדים מהודרים ולא לנסוע ברכב מהודר וכדומה. ואחרי שנזהרים במה שכתבתי – לא לחשוב על עין הרע כלל, ולא להיות שקוע בזה כל הזמן.

חיוב מוסף לנשים * האם רווקה חייבת בתפילת מוסף של שבת או שזו מידת חסידות? הרב אליהו: מחלוקת בין הפוסקים אם נשים חייבות בתפילת מוסף. יש אומרים שחייבות כי היא חלק מתפילת היום וממצוות קידוש השבת. ועוד שיש בה בקשת רחמים. ולדעת הצל"ח פטורות מכיוון שזו מצווה שהזמן גרמה. אמנם בראש השנה ויום הכיפורים נשים יתפללו לכל הדעות כי במוסף נמצא עיקר התפילה. ובבית הרב אליהו נהגו הנשים להתפלל מוסף.

סעודה שלישית * האם יש לקיים סעודה שלישית אך ורק אחרי תפילת המנחה, או שאפשר גם לקיים אותה לפני התפילה? הרב אליהו: רק אחרי מנחה.

עיון בתפילה * אם אני מאחר, ושליח הציבור נמצא שכעת בברכות קריאת שמע, אך ממתין לו לחזרת הש"ץ - האם אוכל ללמוד בינתיים בספר עד שהחזן יתחיל? הרב אליהו: ממש לא. זה הזמן הכי חשוב. זה הזמן שצריך לשוות את ה' מול עיניך. שצריך לדמות את עצמך עומד בבית המקדש בקודש הקודשים מול ארון הברית. כך כתוב בשולחן ערוך וכך צריך לעשות. מי שחושב על לימוד – כנראה לא עושה את עבודת התפילה כמו שצריך.

 

b7underdos5

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם