איזה מקצוע לבחור?

B m 12 hadracha

איילת כהנא

רבים ניגשים למשימת בחירת מסלול הלימודים לתואר הראשון בבלבול עצום: האם ללמוד משהו שאעסוק בו בשלושים השנים הקרובות? מה חשוב יותר, לימודים שיעניינו אותי או לימודים ש'אפשר לעשות אתם משהו'? ומה אעשה כשסף הקבלה כזה גבוה? * ממש בשבילכם התלווינו אל סטודנט לעתיד לפגישת ייעוץ והכוונה ללימודים, ואנחנו מביאים לפניכם את תוכן הפגישה וממליצים – שימו לב לשאלות ולסדרן * על רגל אחת: תכננו לעצמכם את חמש השנים הקרובות לכל היותר; תנאי הקבלה הם הדבר האחרון שצריך להביא בחשבון; כל מסלול לימודים אפשר להחליף ועל כל תואר אפשר להוסיף מקצוע; והדבר העיקרי: אם תשאפו להגיע למקום מסוים ותאמינו בעצמכם, תגיעו לשם עם התואר או בלעדיו * תפילות – ואתם יוצאים לדרך

 

שלב א – היכרות עם עצמי

הכירו את ארנון משה (22), חייל משוחרר ונשוי טרי המתגורר בירושלים. ארנון הוא הבכור בחמישה, כך שהדוגמה הקרובה ביותר מבחינתו לבחירת מסלול לימודים היא חברים או קרובי משפחה רחוקים. ארנון למד בתיכון רמות, סיים בישיבת חורב, המשיך בישיבת ההסדר במעלות ומשם התגייס ושירת בצנחנים.

ארנון הגיע ל'קמפוס האקדמי לב' לפגישת ייעוץ והכוונה ללימודים כשהוא אינו יודע באיזה מסלול לימודים לבחור; הוא יודע רק שהוא רוצה ללמוד בקמפוס הזה ושהוא מעוניין בהמשך חייו לעסוק בתפקידים מנהליים. את הייעוץ מעבירה אילה נחמני, מנהלת המחלקה לשיווק ולקבלת סטודנטים במכון לב ומתמחה בייעוץ לימודים, והיא ששאלה את השאלות המודגשות שלהלן. "לפני שנתחיל, חשוב לי להדגיש כי מה שאנו עושים עכשיו זה על קצה המזלג. בשיחה הפרונטלית הזו אנחנו עוברים מהלך ראשוני חשוב שמכוון אותך לקראת השלב הבא והוא מבחן הכוון לימודי ממוחשב". אחרי ההבהרה הזו אילה מסמנת שאפשר להתחיל.

איפה אתה רואה את עצמך בארבע-חמש השנים הקרובות?

"אני לא יודע אם ארבע-חמש שנים הן מספיק קדימה בעבורי, אבל נגיד שבדרך לאיזה פרויקט גדול או מנהל מחלקה קטנה. אפשר לומר שאני איש מעשה. פחות איש מחשב".

באילו מקצועות אתה חושב שיתאים לך לעסוק בעוד חמש-עשר שנים?

"אני חושב על מקצועות של הנדסה, תעשייה וניהול, חשבתי גם על משפטים, על מנהל עסקים ועל הוראה".

כשאתה אומר "חשבתי", האם הכוונה שגם בדקת מהם תנאי קבלה, מה עושים במקצוע, אילו תכונות צריך בשבילו?

"זה אומר שבדקתי תנאי קבלה וחשבתי עם עצמי אם אני יכול לעמוד בזה". אילה מאותתת לנו שעלתה פה נקודה שהיא תזכיר בהמשך – התמקדות בתנאי הקבלה היא הטעות הראשונה בחיפוש אחר מסלול לימודים. 

מה התכונות והצדדים החזקים שבלטו אצלך בתקופת הנערות?

"הייתי ילד שמח מאוד וקצת היפר. יש לי ראש גדול, אני יודע להתחיל משהו קטן ולפתח אותו לדברים משמעותיים יותר.תמיד הייתי בחבורה האחד שמתפעל את האירועים, וחוץ מזה הייתי הרבה בסניף וגם שם הייתי חניך בולט מאוד". ארנון תיאר גם שירות צבאי משמעותי וציין בין היתר כי היה קשר סמל – תפקיד המלמד על אמון מצד מפקדיו ועל קשר קרוב עם הקצין שלו.

מכאן עברה אילה לבירור אופי התעסוקה של ההורים, וארנון ענה: "אבא שלי שימש בתפקידים מנהליים, וגם אמא שלי עבדה בארגונים ציבוריים שהיטיבו עם האוכלוסייה", מתאר ארנון.

מה ההורים שלך מצפים ממך?

"הם מצפים שאעשה את הבחירה האמתית והטובה בעבורי בלי לנסות לרצות מישהו, שאגיע לגובה משכורת מסוים ושלא אחזור מהעבודה עייף ומדוכא".

אם נעשה סיכום קטן, אני מרגישה שאתה מאמין ביכולות שלך להוביל, לנהל ולפתח, לאו דווקא ברמת החשיבה אלא ברמת ביצוע. אתה מסכים?

"כן. בעניין החשיבה אני מאמין שבכל מקום המבצע נמצא גם ברמת קבלת ההחלטות, כי אם יחליטו על משהו שהמבצע לא יכול להוציא לפועל, הדבר לא יתבצע".

 

שלב ב – שיקולים עתידיים

אחרי שהתקבלה אצל ארנון ואילה תמונה בהירה יותר על אישיותו של ארנון, תכונותיו ויכולותיו, עברנו צעד אחד קדימה – לחשוב על העתיד.

ארנון, מהם שלושת השיקולים הכי חשובים לך במקצוע?

לפי שארנון השיב ציינה אילה בדרך אגב שבמיפוי שערכו במכון לב יש משהו כמו 100 שיקולים שונים, וארנון ציין כמה מהם: "השיקולים העיקריים שלי הם סיפוק ושמחה – שיהיה לי כיף לקום בבוקר לעבודה וכיף כשאני חוזר הביתה. גם משכורת נורמלית היא שיקול, בדור שלנו זה לא כזה פשוט. אני רוצה לעבוד עם אנשים ולהיות בתנועה, אני יותר איש שטח מאשר איש משרד".מעבר לכך הוסיף ארנון: "למרות ששגרה זה דבר חשוב, אני מעדיף גיוון ואני מאמין שרוב האנשים יגידו את זה", הוא מחייך.

 

שלב ג – איסוף מידע חשוב

כעת, משסקרנו את השיקולים שחשובים לך במציאת תחום תעסוקה, באילו מהתחומים שציינת אתה מרגיש שהשיקולים האלה יכולים לבוא לידי ביטוי?

ארנון התקשה להשיב על השאלה ואילה אמרה כי קיים אצלו מחסור במידע חשוב: מה עושים בכל מקצוע בוגרי כל תחום. כאן פתחה אילה בפירוט ראשוני של המידע: "מהנדס יכול למלא לפחות 20 סוגי תפקידים. אציג לך שלושה: מנהל תו תקן האיכות של הארגון (אחראי לתהליכי עבודה, לנהלי עבודה ולתקני עבודה, לתהליך קבלת עובדים, לשירות לקוחות וכו'). מהנדס יכול להיות גם ממונה על המתכנתים במחלקת מערכות מידע ולאפיין את כל תהליכי הפיתוח של התכנות. מהנדס תעשייה וניהול יכול לעבוד גם בתחום של ייעוץ ארגוני.

"מנהל עסקים הוא תואר כללי שמכין לעולם המקצועי. בוגרי התואר יכולים להשתלב במגזר העסקי, במגזר הציבורי או בארגונים פרטיים ובמשרדי ממשלה. זה תואר שפותח דלתות, וכאן הנטיות והכישורים שלך יכולים להיכנס פנימה". היא מסמנת. "כבוגר מנהל עסקים אתה יכול למצוא את עצמך בחברות ביטוח ובשוק ההון, בבנקים למיניהם. בוגר מנהל עסקים יכול למצוא עצמו גם בתחום של שיווק ופרסום או בתחום של ייעוץ ארגוני ומשאבי אנוש".

משלוש הזרועות האלה, איפה אתה רואה את עצמך?

"נראה לי יותר בכיוון של ייעוץ ארגוני ומשאבי אנוש", ארנון מתחיל להתמקד. אילה מציינת שגם אחרי התואר הכללי במנהל עסקים אפשר לרכוש עוד התמחות שאינה דורשת שלוש שנות לימוד. "אפשר לגשת למבחנים של הרשות לניירות ערך ולמבחנים של משרד האוצר ולהיות יועץ פנסיוני ויועץ בשוק ההון, עולם המקצועות היום פתוח מאוד".

מהמקצועות הניהוליים אילה ממשיכה אל שני התחומים האחרים שציין ארנון – משפטים והוראה. "נתמקד כעת בעבודתו של עורך דין. רוב הזמן הוא עובד במשרד, יושב וכותב. עו"ד צריך להיות בעל זיכרון מעולה, היכרות עם חוקים, יכולת ליצור קשר בין חוקים ובין תיקים שהוא מטפל בהם, הוא מנהל משא ומתן, הוא מייצג בבית המשפט, הוא צריך כושר ניתוח וכושר כתיבה, יכולת ריכוז גבוהה מאוד, יכולת עמידה ורטוריקה".

אתה יכול לראות את עצמך בדברים שציינתי?

"יש דברים שאני יכול להתאים בהם, כמו יכולת לנהל משא ומתן, ניתוח נתונים ופרזנטציה מול שופט".

ומה עם הוראה? לאילה אבחנה מגזרית לא מעודדת: "במערכת החינוך הדתית אנחנו רואים הרבה פעמים הסללה לכיוון מקצועות ההוראה והחינוך. אולי לכן פוגשים לפעמים אנשי חינוך שזה לא תמיד בנשמתם. בכלל, חשוב לי לציין שבכל אחד מהמקצועות שלומדים אפשר להוציא תעודת הוראה נוסף על התואר. זה היתרון של הדור שלכם", היא מדגישה. "אפשר להגיע למקצועות ולהצלבה של מקצועות לאו דווקא בנקודת ההתחלה. העולם אינטגרטיבי ורב ממדי, ואנשים מוצאים את ההצלבות בין מה שלמדו לעוד מקצוע או לעוד התמחות שפיתחו".

 

שלב ג 1 – שיעורי בית

כאמור, ארנון צריך כעת להשקיע באיסוף המידע על התחומים שהוא מעוניין ללמוד – באילו מקצועות יתאפשר לו לעסוק ומה אומר כל מקצוע. איפה לומדים על התחומים? אילה מפנה את ארנון לשלושה מקורות מידע, ומקדימה לסייג שגם המידע שנמצא באינטרנט – מקור המידע הברור מאליו – הוא מידע סובייקטיבי, ולא תמיד כל המידע שם נכון, מדויק ומעודכן: "מאגר אחד הוא מוסדות הלימוד, שם אפשר לדבר עם ראשי המחלקות. מאגר נוסף הוא האינטרנט, בדגש על אתרים מדויקים ואמינים שמכווינים ללימודים, כמו למשל אתר הנקרא 'כיוונים לעתיד'. באתר הזה יש מערכת משיב – יש בה 24 מקצועות ומאפיינים של המקצוע.

"מאגר שלישי הוא אתרי חיפוש עבודה וחברות השמה. איך אנחנו יכולים ללמוד על המקצועות? לפי נקודות הסיום – איפה עובדים בסופו של דבר. אני מבקשת ממך להיכנס לאתרי חיפוש עבודה ולחפש עבודה כבוגר הנדסה, תעשייה וניהול, כבוגר מנהל עסקים וכבוגר משפטים, ולראות אילו תפקידים המעסיקים מחפשים היום".אילה מכוונת את ארנון לחפש חמישה תפקידים לכל אחד מהמקצועות.

ארנון במבחנים, ובינתיים קצת שאלות כלליות

ארנון ניגש למבחן הכוונה של שעה ורבע, ולאחריו ייפגש שנית עם אילה להכוונה ספציפית הרבה יותר – מה ללמוד ובאיזה תחום להתמקצע. בינתיים אילה מפרטת לנו קצת יותר על החשיבה הנכונה שעל הסטודנט העתידי לעשות עם עצמו.

אילה, מה תאמרי לסטודנט שלבסוף עוסק בתחום שונה לגמרי ממה שלמד?

"הידע שצברת בלימודים יעזור לך בכל דבר שתעשה בעתיד. ידע לא הולך לאיבוד. גם אם אתה בוחר ללמוד איקס, זו החלטה שנכונה לך להיום. מאוד יכול להיות שבעוד כמה שנים תהיה במצב אחר, עם שאיפות אחרות ושיקולים אחרים, ותעשה שינוי. המעבר בין תפקידים הוא לא כזה מסובך היום".

כלומר אל תעשה את הטעות ותתכנן עצמך לעשרים השנים הבאות?

"נכון. ולא לפחד לעשות את השינוי, כי שוב – ידע לא הולך לאיבוד".

הזכרנו בהתחלה שהתמקדות בתנאי הקבלה היא טעות. תוכלי לפרט?

"היום אנשים מתמקדים בתנאי הקבלה ולא מתמקדים במה שעשינו עכשיו, שהוא ההיכרות שלנו עם עצמנו ועם הכישורים שלנו ואיסוף מידע איפה אנחנו יכולים לממש אותם בצורה הטובה ביותר. מי שמתמקד בתנאי הקבלה דווקא נוטש במהירות את החלום שלו, וחבל. כשאנחנו בודקים את תנאי הקבלה אנו שואלים את עצמנו: עד כמה אנחנו מוכנים להשקיע בשביל להגיע לאותו מקצוע? אחרי שענינו כדאי לדעת שאפשר ללכת לכביש עוקף ובסוף להגיע למקצוע שרצינו. מאוד יכול להיות שמועמד שאין לו תנאי קבלה להנדסה, תעשייה וניהול יגיע לאותם תפקידים כמעט על ידי לימוד תואר במנהל עסקים. יש היום הרבה ממשקים כאלה, ולכן הדגש הוא לא על תנאי הקבלה אלא על האמונה שלנו בעצמנו".

שלב ד – התוצאות

התוצאות האישיות והבחירה של ארנון יישארו שלו, והן רלוונטיות פחות ללמידה על תהליך קבלת ההחלטות. "חשוב לציין שבחירת מקצוע ותחום לימודים בשלב זה אינה סופית ואינה לכל החיים, מכיוון שעולם העבודה רחב ומשתנה במהירות", מדגישה שוב אילה.

"בסיום הלימודים יוכל ארנון להתחיל לעבוד בתחום הלימודים שבחר וללמוד בהמשך תואר שני במקצוע נוסף על מנת להרחיב את עולמו המקצוע והאינטרדיסציפלינרי או להמשיך וללמוד לתואר שני בתחום אחר ולפתח את היכולת הניהולית והיזמית שלו", מפרטת אילה את האופציות לשלבים הבאים ככל שיתקדם ויתבגר.

כל ההמלצות האלה ניתנו בהתאם לגילו של ארנון ולמצבו המשפחתי, כאמור, נשוי טרי. "אילו היה ארנון בשלב אחר בחייו, לדוגמה מעל גיל 30, בעל משפחה הכוללת כמה ילדים, והפרנסה הייתה שיקול עיקרי ומידי, ייתכן שהייתי ממליצה לו ללמוד במסלול אחר, שיעזור לו להשתלב מהר יותר במעגל העבודה וגם בו יוכל לבטא את עצמו ולממש את כישרוננו.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם