קשר וירטואלי

B 2 shut

נעמה מוזס

שאלה: לאחרונה הקשר הזוגי שלנו התערער. זה התחיל מהודעה שראיתי (במקרה) שבעלי כתב בוואטסאפ למישהי מהעבודה, באופן שנראה בעיניי ידידותי מדי. המילה "בגידה" אולי מוגזמת, אבל אני מרגישה עם זה לא בנוח. אני מתלבטת אם לדבר אתו על זה, ואולי לעשות מזה עניין גדול מדי, ואז גם לחשוף את העובדה שהסתכלתי לו בהודעות, אבל משהו באמון שלי נפגע ומשפיע על הקשר הזוגי בינינו. מה לעשות?

תשובה: מערכת יחסים זוגית מבוססת על אמון, נאמנות, אינטימיות (לא רק במובן הגופני) ובלעדיות בקשר. הפרת החוזה המיוחד הזה, גם אם מדובר בקשר וירטואלי, פוגעת בקשר הזוגי. העידן המודרני מרחיב את מגוון הקשרים שאנו מקיימים, והמרחב הווירטואלי מזמן היכרויות חדשות וחידוש קשרים מהעבר. מתי קשר מסוים ייחשב בגידה ומתי לא - הדעות עשויות להיות חלוקות ומגוונות בהתאם לתרבויות, זמנים ואנשים שונים. אך למען האמת, לא ממש משנה מה אחרים יגידו, אלא בעיקר, כיצד את מרגישה עם המצב ומפרשת אותו.

הקשר הווירטואלי ברשתות השונות מייצר אשליה של פרטיות והזמנה לפתיחות לעומת תקשורת של פנים אל פנים. בקשר מהסוג הזה אנו מציגים רק פן אחד מאישיותנו, ללא הלחצים, הבעיות והשגרה המצויים בקשר זוגי ארוך-טווח. ולכן הוא עשוי להכיל בעיקר את החלקים הנעימים; אך למעשה הוא מטעה ומהווה תמונה חלקית בלבד למציאות הקיימת בתוכנו. כתיבת הערה מצחיקה או חמודה בצירוף אימוג'י חמוד או שליחת תמונה או בדיחה לקבוצת וואטסאפ עשויה להתפרש בדרכים שונות. זה תלוי בפרשנות האישית של מקבל ההודעה, בטון שהוא קורא אותה ועוד. לעתים היד על המקלדת קלה לעומת דברים שלא היינו מרשים לעצמנו לומר במפגש פנים אל פנים. ולכן, המצב הזה מחייב אותנו להדליק נורות אזהרה ולהגדיר מחדש את גבולות הנאמנות לבן הזוג.

את מעלה התלבטות – האם לפתוח את הנושא מול בעלך, מה שיעיד על כך שהסתכלת בהודעות שבמכשיר שלו. אולם תחושת חוסר האמון כבר קיימת, ואני חוששת שתחושות חוסר האמון והפגיעות עלולות להתעצם ולייצר תגובות שרשרת שיעיבו על הקשר הזוגי. גם אם אינך אומרת לבעלך דבר, ותעדיפי לשמור את הדברים בתוכך – הרי שמשהו בשפת הגוף שלך, בשתיקות, במילה מסוימת, בטון הדיבור מעביר מסר של עלבון והאשמה; בעלך קולט זאת, אולם אינו מבין בדיוק מה קרה, ומגיב לפרשנות שלו בתגובת-נגד של כעס והאשמה נגדית. וכך "כדור השלג" ממשיך להתגלגל - כל אחד מגיב בתגובה לפרשנות האישית שלו, והתקשורת הזוגית מתפתחת למצב מאמלל ומתסכל. אני מניחה שעצם העובדה שההודעה שראית הייתה נגישה מעידה על כך שבעלך לא מנסה להסתיר את הקשר הזה, אך ייתכן שהוא אינו שם לב למדרון החלקלק ולהשפעה של סגנון התקשורת הזה על יחסיכם. בקשר זוגי בריא חשוב לשתף במחשבות ובתחושות (גם אם אינן נעימות) אך לא ממקום של התקפה והאשמה, אלא מעמדה המבהירה את היכולת לפרש זאת בדרכים שונות (אולי גם מצד הקולגה בעבודה) והמסבירה את הפגיעות שלך.

ייתכן שתחושותייך לנוכח ההודעה הזו הציפו קושי או תסכול הקיימים כבר בזוגיות שלכם, וכעת זו הזדמנות להעלות את הצורך ולנסות לשפר את התקשורת הזוגית ולהעצימה. היכולת שלכם להתמודד עם הקושי ועם המשבר שאת חווה כעת עשויה להוות הזדמנות חדשה לצמיחה. הקשר והשיתוף הזוגי דורשים תחזוקה מתמדת, התחדשות והשקעה. כיום קל לנו לברוח ל"קשרי ידידות" ואמצעי שיתוף אחרים, לנהל "שיחות" במשך שעות בקבוצות חברתיות שונות ולהזניח את הזוגיות ואת בן הזוג היושב מולנו.

התקשורת הבינאישית והשיתוף הרגשי הם הבסיס ליצירת אינטימיות זוגית, וכאשר אנו חולקים פיסות מזה עם אחרים אנו למעשה מחבלים בדבר החשוב ביותר בעבורנו. חשוב לברר האם ישנם צרכים כמו הענקת תשומת לב, התחדשות, צחוק או אכפתיות שאינם מקבלים מענה מספק בקשר הזוגי ולכן מוצאים ביטוי בערוץ חלופי כמו שיחות וואטסאפ עם אחרים. הזוגיות עלולה להישחק עם השנים – אנו נשטפים לשוטף, לטיפול בילדים ולתחזוקת הבית. גם אם זה נראה מלאכותי מעט – נסו לשלוח זה לזה הודעות וואטסאפ מרגשות, גלו התעניינות (מעבר ל"האם אתה יכול לעצור בסופר בדרך הביתה?"), פרגנו על דברים קטנים ואל תיקחו אותם כמובנים מאליהם.

תחושת האמון היא הבסיס לקשר אינטימי קרוב, ולכן אין לוותר על בניית האמון המחודש בקשר. זה לא קל, ולעתים מומלץ לפנות לגורם מקצועי שיסייע לגעת בפצע הכאוב ממקום בטוח, להעצים את הכוחות ולצמוח מהקושי. שהרי "כשהאמון נעדר, הפרח היפה ביותר בזר האהבה חסר" וכשהוא קיים זהו הזר היפה ביותר.

נעמה מוזס - מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, cbt מרצה ומנחת סדנאות. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

atarMbaolam

 

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם